Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Fotbalový Berlín: Živá historie, která spojuje fanoušky

23. duben 2022
Sdílejte:
Německý historik Daniel Küchenmeister v rozhovoru s Football Clubem vysvětluje, proč je dobré znát minulost nejen vašeho oblíbeného klubu. Zaměřuje se na Berlín, jehož fotbalový svaz má letos 125 let a chystá oslavy.
Daniel Küchenmeister je zcela vlevo na fotce z odhalení panelu Fussball Route Berlin den před finále Ligy mistrů 2015 v prostorách berlínského Olympijského stadionu.Foto: Sport: Kultur

S fotbalovou historií je to jako s jízdou v autě: dění ve zpětném zrcátku ovlivňuje, jak reagujete na cestě vpřed. I ve fotbale se minulost prolíná s tím, co je a bude. Když se například na začátku 90. let Německo sjednocovalo, pomáhal fotbal při srůstání Berlína. I o tom je rozhovor s historikem Danielem Küchenmeisterem z berlínského spolku Sport: Kultur, který se dlouhodobě věnuje fotbalové historii německého hlavního města.

Berlín, jako žádné druhé město, zosobňuje politické otřesy 20. století. A fotbal byl vždy při tom. Kdybyste měl vybrat nejdůležitější události, zápasy, osobnosti či hřiště, které fotbal v Berlíně zásadním způsobem formovaly, které by to byly?

Mnoho událostí se dá označit za významné, stejně tak i četná místa. Sám za sebe bych rád připomněl dvě události. Za historicky významný považuji první domácí zápas výběru Německého fotbalového svazu, dnešního národního mužstva, na už neexistujícím hřišti Viktorie Berlín v Berlíně-Mariendorfu roku 1908. Utkání se v Berlíně neodehrálo náhodou, tehdy byl fotbalovou metropolí Německa. To dokazovala i skutečnost, že do výběru byli zařazeni čtyři hráči berlínských klubů. Důležitější ale je, že tento zápas proti výběru kolébky fotbalu ukázal, že německý fotbal se postupně stal součástí evropského i světového fotbalu (Angličané zvítězili 5:1 – poznámka redakce). Tehdy započala cesta, která přes četné mezinárodní zápasy vedla až ke čtyřem titulům mistrů světa.

Jste v klubu?

Čtvrtletník tvořený českými a zahraničními autory plný pestrých článků o fotbale a jeho společenských souvislostech. To chcete!

Chci!

A ta druhá událost?

První sezóna Berlínské ligy, šlo o ročník 1992/1993. Po více než čtyřech desetiletích rozdělení města a sportu se po pádu Berlínské zdi a přechodném období opět hrála společná městská liga! Sport obecně enormně podpořil opětovné srůstání východu a západu města po letech rozdělení. Také fotbal zásadním způsobem přispěl k procesu sjednocení.

Fanoušky především zajímá současnost – výsledky, hvězdy nebo přestupové částky. Proč je podle vás důležité zabývat se i historií fotbalu?

Když zazní úvodní hvizd, nezajímá historie opravdu nikoho. Tak to má být, protože ve fotbale jde o radost a vášeň. Přesto je fotbalová historie pro kluby i fanoušky důležitým dědictvím. Pohled do minulosti ukazuje, odkud pocházíme. Tradice propůjčuje křídla. Kromě jiného umožňuje fotbalovým nadšencům si navzájem porozumět a komunikovat spolu. S lidmi, které jste před chvílí ani neznali, začnete najednou rozebírat zápas, který se odehrál před mnoha lety.

Může zájem o fotbalovou historii nějak ovlivnit vnímání současného fotbalu?

Zkoumání fotbalové historie pomáhá zařadit aktuální události a vývoj. Nazývejme to reflexí minulého a současného sportu. Například otázky komercionalizace sportu jsou staré jako fotbal sám. Dnešní nešvary a negativní jevy provázející nadvládu peněz ve sportu se dají vysledovat daleko do minulosti.

Díky fotbalové historii také lépe chápeme společenskou roli sportu a jsme schopni odvodit i naši současnou společenskou odpovědnost. Vím, zní to teoreticky a škrobeně. Přesto během zápasové pauzy bychom se měli ptát okolí či sami sebe, zda neexistuje daleko větší rámec, než vyznačují linie hřiště.

Váš spolek Sport: Kultur byl založen z iniciativy Berlínského fotbalového svazu v roce 2012. Proč?

Zabýváme se historií, kulturně-společenským významem a odpovědností sportu, zvláště fotbalu. Naším dosud největším a divácky nejúspěšnějším projektem byl Fussball Route Berlin. Na panelech rozmístěných po městě popisuje fotbalovou historii Berlína. Vše si lze projít i virtuálně na webové stránce a v aplikaci berlinHistory. V současnosti hraje spolek důležitou roli při přípravě 125. výročí založení Berlínského fotbalového svazu. Výročí chceme využít k tomu, abychom ve městě posílili vědomí o tom, jak významnou společenskou roli sport hraje.

Co plánujete a na které cílové skupiny se soustředíte?

Berlínský fotbalový svaz plánuje důstojnou oslavu, v jejímž rámci by měla být prezentována výstava k historii svazu. Kromě toho se připravuje publikace, která představí přední osobnosti berlínské kopané. Samozřejmě se bude hrát fotbal. Zatím není jasné, zda se podaří sehrát turnaj s mužstvy z partnerských měst Berlína (jde o 17 světových metropolí, např. o Londýn, Los Angeles, Madrid, Paříž nebo Prahu – poznámka redakce). S našimi aktivitami během jubilea chceme oslovit především členy svazu a klubů. Je důležité, abychom historii tematizovali. V minulosti se podařila spousta věcí, na které mohou být členové hrdí. Ale také nechceme zamlčet temné stránky svazových dějin – především z dob nacistické diktatury.


Poznámka: Svazová republika

Pro lepší porozumění je důležité podotknout, že Německo si dodnes historicky udržuje federální strukturu a každá spolková země má svůj fotbalový svaz. V roce 1897 založili zástupci šesti berlínských klubů Svaz německých míčových spolků, přímého předchůdce dnešního Berlínského fotbalového svazu.

Do vzniku dvou německých států v roce 1949 tak fotbalové mistrovství Německa kopírovalo federální strukturu a o mistrovský titul se utkávali pohárovým způsobem mistři a vicemistři jednotlivých regionálních svazů. Vše změnil až vznik celonárodních soutěží v bývalé NDR (Oberliga) a NSR (Bundesliga).

Podrobně se fotbalovou historií Berlína zabýváme v aktuálním čísle čtvrtletníku Football Club.


Jak vidíte budoucnost berlínského fotbalu?

Díky soupeření obou bundesligových týmů – Herthy BSC a 1. FC Union Berlin – se berlínský fotbal bude jistě dál pozitivně rozvíjet a zvyšovat svoji úroveň. V Berlíně stejně jako v jiných městech se kvalita hry i zájem o fotbal vždy zvýšily, když mezi sebou kluby v rámci města či regionu soupeřili o sportovní nadvládu a přízeň publika. V zásadě ale zůstane berlínský fotbal také volnočasovou aktivitou a sportem amatérů ve všech věkových kategoriích. Kromě jiného bude směřovat k tomu, že stále více dívek a žen bude hrát fotbal ve volném čase či na klubové úrovni. Také ti dříve narození budou více ve hře. Dříve vše končilo „starými pány“, v pozdějším věku už nikdo nehrál. A dnes? Hraje se Walking Football (fotbal v chůzi – poznámka redakce) často s hráči, kteří už dávno překročili sedmdesátku.

A zůstává fotbal atraktivní i pro ty nejmladší?

Jak se fotbal ve skutečnosti bude vyvíjet a jestli se bude těšit stejné společenské pozornosti jako v současnosti, je otevřené. Jako historik se člověk naučil, že se fotbal přes veškerou kontinuitu stále proměňuje. Pokud zůstane rozmanitý, zachová si široký záběr a zůstane kreativní, má před sebou velkou budoucnost. Kam v budoucnu bude směřovat, záleží na hráčích a fanoušcích – daleko více než na manažerech.

(Rozhovor jsme vedli korespondenčně na dálku v lednu 2022 v rámci přípravy na velký text o historii (nejen) fotbalového Berlína, který najdete v aktuálním čísle tištěného Football Clubu)

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s