Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Dali si vlastňáka a šli chránit branku soupeře. Tenhle zápas obrátil fotbal naruby

13. říjen 2023
Sdílejte:
Kreativita je fajn. Musí se ale domyslet. Jinak z toho může být pěkný guláš...
Dvojitý zlatý gól je vynálezem Jacka Warnera, bývalého všehoschopného viceprezidenta FIFA.Foto: Profimedia

Jedni ho milují, druzí nenávidí. Reprezentační fotbal zkrátka není pro každého. My ale teď nebudeme řešit, zda by se měl zrušit. Místo toho se v aktuální repre pauze podíváme na jeden z nejbizarnějších zápasů, které se na mezinárodní úrovni odehrály.

Došlo na něj v roce 1994 v závěrečném kole skupinové fáze Karibského poháru. Výsledek střetu Barbadosu s Grenadou byl ovlivněn zvláštním pravidlem s názvem dvojitý zlatý gól.

Než si ho vysvětlíme, je potřeba dodat kontext málo známého turnaje. Karibského poháru se účastnil velký počet zemí a jak asi tušíte, některé z nich nebyly úplně typické fotbalové destinace. I z toho důvodu na diváky a pořadatele čekala spousta neatraktivních duelů. Proto se organizátoři rozhodli, že lehce pozmění pravidla, aby byl turnaj zajímavější.

Nejdřív rozhodli o tom, že žádný zápas nemůže skončit remízou. Když na ni došlo, následovalo 30minutové prodloužení, ve kterém měl platit klasický zlatý gól - první, kdo se v prodloužení trefí, vyhrává. Nicméně i v tomto případě byli pořadatelé kreativní a pravidlo si ještě poupravili. Vznikl tak dvojitý zlatý gól - tým, který v prodloužení skóroval jako první, automaticky vyhrál zápas, a navíc se mu do skóre započítal ještě jeden gól navíc. Něco jako když si v obchodě koupíte jogurt a druhý dostanete zdarma.

Nové číslo

V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

V už zmiňovaném zápase potřeboval Barbados Grenadu porazit minimálně o dva góly. Zpočátku to vypadalo, že Barbados tento úkol v pohodě zvládne, když se ujal vedení 2:0. Grenadě se ale podařilo snížit na 1:2, což pár minut před koncem znamenalo postup právě Grenady díky lepšímu skóre. Barbados věděl, že potřebuje dát gól, ale času už zbývalo opravdu málo a místo obléhání dobře střežené grenadské branky tak zvolil jinou taktiku. Jeho reprezentanti se rozhodli „koupit si čas“ vstřelením vlastního gólu na 2:2, který zajistil 30minutové prodloužení.

Ti fanoušci, kteří si dopředu dobře nenastudovali originální pravidla turnaje, zůstali v šoku a pár minut jim trvalo, než pochopili, co se právě stalo. Terry Sealy, střelec vlastního gólu, se pak pro ně stal během chvíle z padoucha hrdinou. Ale to ještě nebyl zdaleka konec. I Grenadští totiž pochopili, že mohou absenci remíz využít ve svůj prospěch. Kdyby se jim totiž podařilo vstřelit si také vlastní gól, opět by byli díky skóre postupujícími oni. V závěrečných vteřinách tak došlo k situaci, která ve fotbale nemá obdoby - Barbados brání soupeřovu bránu, aby si Grenada nemohla dát vlastňák.

Povedlo se jim to a v následném prodloužení nakonec Barbados přeci jen branku na 3:2 vstřelil, do tabulky zapsal výhru 4:2 a díky tomu se mohl radovat z postupu do vyřazovací fáze. Co na tom, že v předchozích dvou skupinových zápasech nedokázal ani jednou vyhrát.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s