Ipswich Town zažívá pohádkový vstup do aktuální sezony anglické druhé ligy (Championship). Za 16 kol po postupu ze třetí ligy získal největší počet bodů v historii soutěže, co se nováčků týče. Tým se nyní nachází na druhém místě tabulky s 39 body za vedoucím Leicesterem City, jenž v minulé sezoně sestoupil z Premier League. Oba kluby přitom dělí pouze čtyřgólový rozdíl ve skóre.
V tabulce za sebou Ipswich nechává další dřív etablované týmy Premier League Leeds United nebo Southampton, které z nejvyšší anglické soutěže sestoupily společně s liškami z Leicesteru.
Vedle toho se mu podařilo postoupit do osmifinále Anglického ligového poháru, kde vypadl po porážce s londýnským Fulhamem 3:1. Do této fáze poháru se Ipswich dostal přes prvoligový Wolverhampton Wanderers, který porazil na svém hřišti 3:2.
Ve třetině sezony má Ipswich na svém kontě nejvíc vstřelených gólů z celé druhé ligy – 36. V přepočtu tedy vstřelí 2,25 gólu na zápas. Za kalendářní rok 2023 vstřelili jeho hráči už 104 gólů. Jediný další tým v Anglii, který magickou hranici 100 branek za dané období překonal, je Manchester City. Neuvěřitelně produktivní útok a relativně pevná obrana přináší naději, že by se sen o postupu do Premier League, ve které tým působil naposledy v sezoně 2001/02, mohl stát skutečností.
V takovém případě by se Ipswich stal teprve druhým týmem od sezony 2011/12, jemuž by se podařilo postoupit dvakrát v řadě. Naposledy to dokázal před 12 lety Southampton, který se v aktuální sezoně bude také podle dosavadních výsledků určitě ucházet o postup.
Vynikají vstup do sezony je dobrou základnou pro zbytek ročníku, který může být pro Ipswich historický. Podle dat společnosti Opta jen 14 týmů od konce druhé světové války zažilo stejně podařený vstup do sezony druhé ligy jako tým z anglického hrabství Suffolk, přičemž 10 z nich slavilo po 46. kole postup.
Za vzestupem týmu stojí několik faktorů. Cesta klubu z marasmu k lepším zítřkům odstartovala v dubnu 2021. Američtí investoři odkoupili klub od neoblíbeného byznysmena Marcuse Evanse za 40 milionů liber.
Jako první se rozhodli vypořádat s dědictvím bývalého vlastníka – klub tížily dluhy ve výši 100 milionů liber. Poté, co je umořili, tak se zavázali, že do klubu investují výrazný obnos peněz na zmodernizování stadionu Portman Road či tréninkového centra a vytvoření po sportovní stránce konkurenceschopného týmu.
Po finančním ozdravení bylo na řadě vytvořit fungující strukturu klubu. Jejími pilíři se staly tři pozice – výkonný ředitel klubu Mark Ashton, sportovní ředitel Gary Probert a šestatřicetiletý trenér Kieran McKenna, jenž dřív působil jako asistent v Manchesteru United.
Podle sportovního ředitele Proberta je velmi důležité rozvržení kompetencí a povinností. On a výkonný ředitel Ashton se soustředí na chod klubu, včetně přestupů. Trenérskému týmu kolem manažera McKenny nechávají prostor na řešení fotbalové agendy, jako jsou tréninky, příprava a samotné zápasy.
Mladý a ambiciózní manažer McKenna týmu naordinoval podle jeho slov „odvážný a pozitivní“ herní styl. Ipswich obvykle v zápasech nedominuje. Svou hru má založenou na rychlosti, přímočarosti a presinku. V letošní sezoně dosahuje v průměru necelých 48 % držení míče na zápas.
Podle dat od Opty je Ipswich nejpřímočařejším týmem v Championship. Hráči Ipswiche si při zápase mezi sebou během jedné sekvence (část zápasu, kdy si tým přihrává míč, která končí odebráním míče nebo přerušením hry) vymění 3,19 přihrávky. Aspoň deset přihrávek za sebou si pak hráči Ipswiche vyměnili za 16 kol jen ve 131 případech. Oproti tomu dominantní týmy mající většinu zápasu míč na svých kopáčkách jako Leicester nebo Southampton to dokázaly ve 330, respektive 304 příapdech.
McKenna od svých svěřenců vyžaduje vysoký presink. Jen pět týmů v Championship během zápasu presuje víc a blíž soupeřově vápnu než Ipswich. Co ho však od ostatních odlišuje, je množství získaných míčů na soupeřově polovině zakončených střelou na bránu, či dokonce gólem. V této statistice jsou první v celé lize.
Tým do zápasu nastupuje obvykle ve formaci 4-2-3-1. Obrana je ve složení zprava Harry Clarke, dvaadvacetiletý odchovanec kanonýrů z Londýna, ve stoperské dvojici se nejčastěji objevují Luke Woolfenden, jeden ze dvou odchovanců Ipswiche, kteří v této sezoně nastoupili minimálně do čtyř zápasů, a Cameron Burgess. Na levém kraji obrany zpravidla hraje talentovaný anglický bek Leif Davis. Na lavičce poté na svou šanci do obrany čekají dva odchovanci Manchesteru United Axel Tuanzebe a Brandon Williams.
Z obrany svými výkony nejvíc vyčnívá zmíněný levý bek Davis. Už druhou sezonu vládne týmové statistice v počtu asistencí. V minulém postupovém ročníku z League One jich zvládl připravit 14 a v aktuální sezoně jich má na kontě už sedm, nejvíc v Championship.
Zálohu řídí dvojice veteránů – kapitán týmu Sam Morsy a Australan Massimo Luongo. Společně s českým gólmanem Václavem Hladkým patří k jediným hráčům nad 30 let pravidelně nastupujících v základní sestavě. Podle mnoha expertů jsou nyní nejlepší záložní dvojicí ve druhé lize.
Útočná čtveřice, která se stará o většinu gólu se skládá z krajních hráčů Nathana Broadheada, Wese Burnse, Omariho Hutchinsona a Marcuse Harnesse, kteří pravidelně v základní sestavě rotují. Vyjma Burnse se každý z nich v této sezoně podílel minimálně na čtyřech gólech ve všech soutěžích.
Z prostředka útok doplňuje na pozici podhrotového hráče Connor Chaplin. Nejnebezpečnější hráč týmu. V minulé sezoně získal korunu pro krále střelců třetí anglické ligy League One s 26 góly. Za 16 kol v Championship stihl dát šest a k tomu přidal tři asistence. Na hrotu nastupuje George Hirst, kterého střídá Freddie Ladapo, další třicátník, který na hřiště přichází obvykle z pozice náhradníka.
Pak je tu pozice gólmana, která je Čechům obzvláště blízká. Branku Ipswiche totiž teď hájí čerstvě třiatřicetiletý Václav Hladký. Důvěru manažera získal poté, co se klubová jednička z předešlých dvou sezon, Angličan Christian Walton, v přípravě zranil. Hladkého od přestupu do Ipswiche (do klubu přišel v létě 2021) do branky moc nepustil, celkem v předchozích dvou sezonách jen pětadvacetkrát ve všech soutěžích a z toho třináctkrát v lize.
V aktuálním ročníku však Hladký v brance nechyběl ani jednou a výbornými výkony dopomohl týmu k úžasnému umístění a snovým výsledkům. Evidentně je také velkým oblíbencem fanoušků. Dvakrát v řadě vyhrál cenu pro nejlepšího hráče měsíce klubu (v anketě hlasují právě fanoušci).
Jeho forma ho dokonce dostala do hlasování o nejlepšího hráče celé Championship za měsíc říjen. „Jeho zákroky v zápasech proti Bristolu a Plymouthu zaručily jeho týmu vítězství,“ uvedlo jako důvod jeho nominace na hráče měsíce vedení druhé anglické ligy.
Český gólman je ceněný především za skvělé zákroky v důležitých momentech a excelentní hru nohama, jak často kvitují mnozí fotbaloví experti na ostrovech. Famózní formu dokládají i čísla. V počtu čistých kont je na sdíleném druhém místě. Nasbíral jich šest. Lepší je jen brankář West Brom Alex Palmer, který jich má sedm. Hladký za 16 zápasů zaznamenal 48 zákroků, a podle statistiky očekávaných gólů je o 4,73 brnaky lepší, než kolikrát měl inkasovat podle xG.
Vydali jsme knížku fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta. Sám autor teď ve videorozboru ukazuje, že funguje. Děti přestávají zlobit a spí. Ano, je to reklama. Ale podle nás povedená, vtipná, takže se s ní rádi pochlubíme. A můžete to brát i jako tip na vánoční dárek.
Zásadní je také jeho role při výstavbě hry. Ipswich často začíná útočnou kombinací krátkými přihrávkami už od svého pokutového území. Hra nohama je Hladkého největší zbraň. Svými čísly při rozehrávce se vyrovná nejlepším brankářům Premier League – jako je například brankář Liverpoolu Alisson, Ederson hájící svatyni Citizens, anebo David Raya z Arsenalu. Výše zmínění mají excelentní hru s míčem u nohy a pro své týmy jsou při výstavbě nepostradatelní. Hladký jim bez větších problému sekunduje.
Za zápas zaznamená 45,3 doteku s míčem, za to například Raya se v této statistice pohybuje na čísle 43. Oproti Rayovi si za zápas připíše i víc přihrávek. Celkem 28,9 s úspěšností 80 procent, naproti tomu brankář kanonýrů je na 25,8 přihrávky s úspešností 77 procent. Na své polovině mají úspěšnost přihrávek stejnou, a to 94 procent, Hladký si jich však zapíše o čtyři víc. Raya nicméně častěji a přesněji nachází své spoluhráče na útočící polovině.
Český brankář nezaostává ani ve statistice dlouhých přihrávek vzduchem. S Alissonem z Liverpoolu mají totožnou úspěšnost pohybující se kolem 42 procent. Hladký jich má však na svědomí za zápas o jednu víc. Jediný, kdo brankáře Ipswiche ve všech zmíněných statistikách převyšuje, je manchesterský Ederson.
Hladký v letošní sezoně dokazuje, že by na Premier League kvality měl. Pokud jemu i celému týmu vydrží současná forma, je možné, že se do elitní soutěže přece jenom podívá. Sezona je však ještě dlouhá a v případě Ipswiche bude ještě velmi náročná. Jedno je však jasné, Hladký stejně jako celý tým prožívá pohádku.
Další otázkou je jeho budoucnost. V současném klubu má smlouvu do konce tohoto ročníku. Bude-li ve skvělých výkonech pokračovat může mu klub nabídnout novou. Zatím se však o novém kontraktu na veřejnosti nemluví. Stane-li se po této sezoně volným hráčem, je možné, že po něm sáhne jiný z předních týmů z Championship. Všechno však závisí na formě a výkonech.
Jedno je jisté – jde o dosavadní vrchol jeho kariéry. „Za čtyři a půl roku, co jsem odešel z Liberce, se toho stalo hodně. Tak nějak jsme se vydali s rodinou a s manažery vlastní cestou. Pro mě byla Británie největší sen, postupnými kroky jsme se dostali tam, kam jsme chtěli. Trvalo to dlouhý čas, ale o to víc si užívám, že to dopadlo, jak jsem si naplánoval,“ řekl Hladký nedávno Zdeňkovi Folprechtovi v podcastu První dotek.
Skvělé výsledky zaznamenal také během minulých angažmá. Hvězdou se stal ve skotském St. Mirrenu, na jehož záchraně v nejvyšší soutěži v sezoně 2018/19 se významně podílel. Výraznou stopu zanechal také v anglickém Salfordu hrajícím čtvrtou anglickou ligu League Two. V sezoně 2020/21, kdy za klub nastupoval, vyhrál zlatou rukavici za nejvíc čistých kont v sezoně. A to mu vyneslo angažmá v Ipswichi, kde se nyní prokazují jeho brankářské kvality.
V Česku nastupoval za Zbrojovku Brno nebo Slovan Liberec.
Společně s Hladkým a celým Ipswichem pohádkové snění o Premier League prožívá známý popový zpěvák Ed Sheeran, který se netají láskou ke klubu. Logo jeho tour se objevuje na dresu týmu. Sheerana dokonce najdete na oficiální soupisce klubu s číslem 17 - odkazuje na jeho datum narození (17. února).
„Ipswich Town ztělesňuje hrdost celého hrabství Suffolk,“ řekl Sheeran pro klubovou televizi. Mnohokrát mluvil o tom, že neposkytl logo své tour z marketingových důvodů, ale z čisté lásky ke klubu. Pro Ipswich jde o velmi výhodné partnerství. Spolupráce se Sheeranem přinesla týmu rekordní zisky z prodeje dresů.
Zpěvák zavítal několikrát také do kabiny prvního týmu. Po sociálních sítích kolují dnes už legendární záběry z kabiny Ipswiche, kde celý tým společně s ním zpívají jeden ze zpěvákových hitů. Někteří hráči se dokonce přiznali, že jsou jeho velkými fanoušky. Například záložník Luongo, který o přítomnosti Sheerana u týmu hovořil. „Byl jsem nominován do národního týmu Austrálie, vyhráli jsme s Hullem a pak se objevil Ed. Byl to skvělý den,“ řekl Luongo.
Skvělých dnů teď Ispwich prožívá hodně.
Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?