Čech s betony, kolega se svaly. Když fotbalisti změní hřiště

22. listopad 2023
Sdílejte:
Končím s fotbalem, co bude dál? Část profesionálů se po konci jedné sportovní kariéry začne věnovat druhé v jiném sportovním odvětví. Petr Čech v hokejové bráně není ojedinělý úkaz.
Petr Čech na exhibičním zápase letos v létě.Foto: Profimedia

Osudy profesionálů po konci jejich aktivní hráčské kariéry jsou různorodé. Někteří od fotbalu neodešli a hráčskou kariéru ihned vyměnili za trenérskou. Tuto dráhu zvolili například Zinédine Zidane, Xavi nebo Mikel Arteta.

Hráči, kteří si nezvolili trenérskou dráhu, ale přesto se rozhodli setrvat ve fotbalovém kolotoči, pak zastávají role funkcionářů, ambasadorů, skautů nebo hráčských agentů.

Jiní se po konci své kariéry přetvořili do rolí „fotbalových influencerů“, expertů, kteří v médiích prezentují své názory a vyjadřují se k fotbalovému dění. Punditství je rozšířené ve všech zemích, nejpopulárnější je však v Anglii. Bývalí hráči jako Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards nebo Roy Keane jsou pilíři předzápasových a pozápasových programů na stanicích vysílajících fotbalová utkání. U nás jsou velmi dobrými pundity například Zděněk Folprecht nebo Jakub Podaný.

Existují také ojedinělé případy, kdy se hráči rozhodli po aktivní kariéře vstoupit do vysoké politiky a těžit ze své leckdy těžce vydřené popularity. Jedná se například o liberijského fotbalistu, bývalého hráče AC Milan nebo Paris Saint-Germain, držitele Zlatého míče za rok 1995 George Weaha, který byl od roku 2018 prezident Libérie. V letošním roce se snažil funkci obhájit, leč neúspěšně.

Pak tu jsou hráči, jež se po konci kariéry rozhodli, že hodlají v aktivní kariéře pokračovat, nicméně v jiném sportu. Seznam hráčů, jež po konci fotbalové kariéry odstartovali kariéru v jiném sportu, je poměrně rozsáhlý. Pojďme se podívat na pár zajímavých příkladů.

Petr Čech

V minulém týdnu odešel hostovat do hokejového týmu Belfast Giants hrajícího Elite League - nejvyšší hokejovou ligu na ostrovech. Do týmu přišel jako dvojka, existuje však reálná možnost, že se do branky v nějakém zápase podívá.

Kariéru profesionálního fotbalisty, během které se vypracoval do pozice jednoho z nejlepších brankářů na světě, ukončil před čtyřmi roky. Od té doby si vyzkoušel roli klubového funkcionáře. V londýnské Chelsea dělal technického a výkonnostního poradce. Souběžně s tím se začal na ostrovech věnovat i kariéře hokejového brankáře. Oproti funkcionářské roli jeho kariéra s lapačkou a betony stále pokračuje a má dokonce vzestupnou tendenci.

Během svého debutu za Guildford Phoenix vychytal týmu vítězství a byl zvolen hráčem utkání. Za čtyři sezony v nižších britských soutěžích odchytal Petr Čech 37 zápasů. Jeho procentuální úspěšnost zákroků dosahuje 92,44 procenta. Ve dvou duelech v play-off pokořil dokonce hranici 95 procent.

Jeho výkony a tvrdá práce ho nyní katapultovaly do nejvyšší soutěže do týmu, který v rámci hokejové Ligy mistrů porazil pardubické Dynamo 3:2.

Proč to dělá? Lákalo ho znovu přičichnout k vrcholové úrovni? „Je to samozřejmě výzva, být jeden z těch mála, kterým se podařilo zažít roli v jednom i druhém sportu. Myslím si, že je to dost velká rarita. I proto jsem si to chtěl vyzkoušet,“ odpověděl v rozhovoru pro iSport.

Santiago Cañizares

Stejně jako Petr Čech se i bývalý španělský brankář Santiago Cañizares rozhodl, že po konci fotbalové kariéry nehodlá odejít do sportovního důchodu. Oproti Čechovi, který zůstal u hájení branky, Cañizaresova další cesta vedla za volant do světa rychlých aut. Novým útočištěm se pro něj stala rally. Několikrát se zúčastnil španělského šampionátu za závodní tým Suzuki.

Tim Wiese

V novém sportu se prosadil i další bývalý brankář. Tim Wiese zasáhl skoro do dvou set bundesligových zápasů za Werder Brémy (teď má na stadion svého bývalého klubu zakázaný vstup, protože měl během jedné z letošních návštěv urážet členku obsluhy údajně kvůli jejímu migrantskému původu, Wiese se teď kvůli tomu s klubem soudí). Byl také součástí německé reprezentace na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, na kterém se Němci dostali až do finále, kde padli se Španělskem.

Poté, co Wiese pověsil kopačky a brankářské rukavice na hřebík, začal se angažovat ve světě wrestlingu, sportovní zábavy oblíbené především v Severní Americe. Wiese se stal ve wrestlingu poměrně úspěšný a vystupoval na několika galavečerech po Německu.

Tim Wiese je uprostřed mezi mužem ve slipech a rozhodčím.

Stejně jako bývalý německý brankář se ve světě wrestlingu snažil po konci kariéry prosadit bývalý anglický útočník Norwiche Grant Holt. Ten však zas tolik úspěšný nebyl a jeho epizoda jako profesionálního wrestlera byla velmi krátká.

Gabriel Batistuta

Gabriela Batistutu si fotbaloví fanoušci budou navždy pamatovat jako jednoho z nejlepších zakončovatelů všech dob. Góly střílel na mezinárodní scéně za Argentinu, na klubové úrovni pak převážně za italskou Fiorentinu. V roce 2005 ho vleklé zdravotní potíže přinutily, aby s profesionální fotbalovou kariérou skončil. Po několika letech však vylezl doslova „zpět do sedla“ a znovu začal s profesionálním sportem. Od roku 2009 hrál aktivně polo v argentinské nejvyšší soutěži. Ve svém debutovém zápase dal dva góly za tým Loro Piana. „Bylo to velmi složité. Doufám, že se však budu zlepšovat,“ řekl po zápase Batistuta. A nejspíš se mu to povedlo, po konci ročníku zvedl nad hlavu pohár pro vítěze soutěže.

Bixente Lizarazu

Bývalý bek Bayernu Mnichov, který s francouzskou reprezentací vyhrál domácí mistrovství světa v roce 1998 a následné Euro 2000, se po konci kariéry oblékl do kimona a začal aktivně soutěžit v Ju-jitsu. V novém sportu se mu dařilo a v roce 2009 vyhrál evropský divizní šampionát v kategorii „modrý pás“.

Eric Cantona

Francouzský bouřlivák Eric Cantona, na kterého s láskou vzpomínají především v Manchesteru United, odešel do nečekaného fotbalového důchodu v roce 1997. Od kulatého nesmyslu si však odpočinul jen pět let. V dalších letech totiž reprezentoval francouzský národní tým v plážovém fotbale jako hrající trenér. S týmem v roce 2005 dokonce vyhrál mistrovství světa.

Paolo Maldini

Legenda AC Milán a celého italského fotbalu, bývalý obránce Paolo Maldini se na krátkou dobu po své fotbalové kariéře stal profesionálním tenistou. V roce 2017 se kvalifikoval na tenisový turnaj ve čtyřhře. Se svým tehdejším tenisovým trenérem Stefanem Landoniem nastoupil k zápasu prvního kola turnaje Aspria Tennis Cup v Miláně. Zápas však prohráli drtivě ve dvou setech 6:1 a 6:1 a s turnajem se loučili. Podle Landoniona neměla Maldiniho tenisová hra žádnou slabinu. Výsledek však hovoří jinak a nejspíš nemůže být pochyb o tom, že Maldini byl mnohem lepším fotbalistou.

Gareth Bale

Gareth Bale byl bezpochyby nejlepším velšským fotbalistou všech dob. Na stejný primát aspiruje také v rámci všech britských hráčů. Kariéru ukončil letos v lednu a ihned se začal účastnit golfových turnajů.

Svou lásku ke golfu deklaroval už během své fotbalové kariéry, hlavně tedy k jejímu konci. Ikonická se stala oslava velšského národního týmu po postupu na Euro 2020. Bale a jeho spoluhráči se nechali vyfotit s vlajkou, na které stál slogan „Wales. Golf. Madrid. In that order.“ V překladu: „Wales. Golf. Madrid. V tomto pořadí.“ V Realu z toho radost neměli.

V únoru se poprvé představil na okruhu PGA Tour na turnaji amatérsko-profesionálních dvojic v Pebble Beach. V září se pak ve hře stejného formátu objevil po boku golfové hvězdy Roryho McIlroye na BMW PGA Championship. Bale je dokonce dostupný jako hratelná postava ve hře PGA Tour 2K23.

Související články

Glosář Luďka Mádla: Jeden gól od Schicka je málo. A kde byl Chorý?

Depresi vystřídala česká útočná smršť. Bohužel bez adekvátního počtu balonů, co by se uhnízdily v gruzínské síti, hodnotí druhý český zápas na Euru reportér Luděk Mádl.

Glosář

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast
Popup se zavře za 8s