Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Tohle dětem nedělejte. Tlak na výsledky vytváří toxické prostředí

10. srpen 2023
Sdílejte:
Děti mají chtít vyhrávat přirozeně, nemá je do toho tlačit ambiciózní trenér, rodič ani lákadlo hodnotné ceny. Petr Zeman trénuje starší přípravku v pražském Tempu a v komentáři vysvětluje, proč je podle něj aktuální trend, který děti do výsledků netlačí, dobrý.
Ilustrační snímek.Foto: FC Tempo Praha

Autor textu Nehrajte na výsledky? U dětí to nefunguje, chtějí vyhrávat, zdá se, nepochopil „zadání“. V duchu tohoto nepochopení, se bohužel nese tón celého článku.

Tomášem Klečkou kritizovaný trend totiž není o tom, abychom snad dětem zakazovali hrát na výsledky, je to naopak. Děti se učí prožívat pocity, které výhra či prohra přináší – každý, kdo provozuje jakýkoli sport, hraje na výsledek přirozeně. Neumím si představit zápas v čemkoliv, který by skončil bez výsledku. Tady však jde o něco jiného.

Jedná se o potlačení důrazu na výsledek z vnějšího okolí (trenérů, rodičů, klubu atp.). U mládežnických kategorií a zejména u nejmenších dětí (přípravky, mladší žáci) je klíčový rozvoj hráče, nikoliv výsledek utkání. Pro správný a přirozený rozvoj hráčského potenciálu je tedy potlačení důrazu na výsledek zcela správným a přirozeným krokem, který vytváří hráči bezpečné prostředí, kde chyba není konec světa, ale naopak nástrojem pro rozvoj a zlepšení. O samotném učení se přes chyby, doufám, nemá smysl se víc rozepisovat - věřím, že v současné době už tohle chápe snad každý.

Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.