„Máme informace, že na utkání Ligy mistrů v Braze bylo až 120 příznivců hlásících se k Ultras Sur, kteří se k lístkům dostali přes jiné fanoušky. Bragu jsme upozornili už před utkáním. Situaci řešíme, dotyčné potrestáme,“ psalo se v oficiální zprávě zveřejněné Realem Madrid po zápase Ligy mistrů na podzim roku 2023.
Proč takové haló? Například proto, že se zmínění fanoušci, oblečeni tradičně celí v černém, chovali před zápasem i během něj velmi násilnicky. „Jen kvůli nim byla v sektoru přítomna po zuby ozbrojená policie,“ tvrdil jeden z příznivců Realu, který utkání navštívil.
Událost z Bragy dala po dlouhém období klidu vzpomenout na léta plná průšvihů a konfliktů, které se spojují s Ultras Sur.
Ultras Sur vznikli v roce 1980. Už pohled na zakladatele fanouškovského uskupení napovídá, s jakými ideály vznikalo. Muži hlásící se k bývalému diktátorovi Francisku Frankovi a jeho éře plné utlačování a násilí.
Hlavní postavou formující se skupiny se stal José Luis Ochaita, zvaný Ocha. A od začátku ji se svými soukmenovci stavěl na dvou pilířích – lásce k Realu Madrid a nenávisti vůči všem ostatním. Ultras Sur tak prosluli na jedné straně neutuchající podporou a věrností klubu, na té druhé rasismem, nacistickou symbolikou i spoustou konfliktů.
Ano, nezůstalo u rasistických projevů a symbolů, jako když byl sám Ochaita v roce 1998 v Německu zatčen za hrdé mávání nacistickou vlajkou. Fanoušci Ultras Sur často přecházeli k činům. Po domácích utkáních obvykle v ulicích okolo Santiago Bernabéu probíhal „hon“ na lidi černé barvy pleti, homosexuály, Židy. O rvačkách na cizích stadionech snad netřeba hovořit. Zvlášť vyhrocené byly konflikty v Katalánsku, ale své si užili například také obyvatelé Baskicka.
Co dnes dělá nejmladší vítěz titulu ve stoleté historii ligy? Jak vzpomíná na svoji kariéru? A jaké rady má pro mladé talenty, kteří se chtějí prosadit v dospělém fotbale? Přečtěte si rozhovor s bývalým fotbalistou Tomášem Junem, který letos oslavil dvaačtyřicáté narozeniny.
Italský brankář PSG Donnarumma nechtěl mnichovskou hvězdu Jamala Musialu zranit, přesto mu tvrdým zákrokem zlomil nohu a dost možná ukončil sezonu, která v podstatě ani nezačala. Ptáme se, jak byste jeho zákrok posoudili být v kůži rozhodčího.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného momentu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!