Wikipedia nám říká, že význam slova struktura odpovídá spojení slov účelné uspořádání. To otevírá poměrně širokou škálu využití. Termín původně vznikl v lingvistice pro studium jazyků a jejich odlišností. Byznysově orientovaní čtenáři budou obeznámení s organizačními strukturami společností, a i při vyhledávání termínu struktura a fotbal vám vyhledávač zřejmě jako první vyplivne systém fotbalových soutěží u nás či organizační strukturu FAČR.
V poslední době se však objevuje i novější využití tohoto termínu. Český trenér číslo jedna Jindřich Trpišovský například slovo struktura využil hned dvakrát při tiskových konferencích před evropskými zápasy Slavie. Nejprve zmínil, že utkání s Ajaxem bude střetem odlišných struktur, poté uvedl, že Eintracht Frankfurt v utkáních mnohokrát mění strukturu.
Jednoduchá textová analýza nám může do určité míry napovědět, co by trenér Slavie mohl mít na mysli. V prvním textu Trpišovský uvádí, že se v zápase střetnou dva herní styly, rozličné struktury a také dvě různé typologie týmů. Ve druhém kouč říká, že soupeř mění taktické struktury. Už z toho může nepoučený čtenář odvozovat, že se jedná o odlišný význam než herní styl či typologie týmu a že struktury slouží k doplnění těchto termínů při upozornění na rozdílnost fotbalových světů.
Z druhého spojení poté vyplývá, že struktura je spojena s taktickou stránkou hry a také, že se v rámci utkání mění. Jen na základě těchto dvou vět se tak dá soudit mnohé o Trpišovského vnímání struktur v herním pojetí. Když je potom takto vnímá aktuálně nejvýznamnější český trenér, mělo by být jen otázkou času, než se podobné cítění dostane i do zbytku fotbalové společnosti. Pojďme si nyní vysvětlit, co je strukturami v těchto příapdech konkrétně míněno.
Začněme odlišením slovního spojení herní styl, vůči pojmům typologie a struktura. Herní styl a typologie většinou vyjadřují především to, jaký přístup lze od týmu čekat v utkáních a jaké typy hráčů pro svou hru využívá. Například v případě Slavie půjde v rámci herního stylu o náročný fotbal vyžadující velkou intenzitu, napadání, mnoho soubojů, rychlý přechod do útoku přes delší míče a náběhové situace a také velké zaměření na centrované míče a doplňování vápna.
Jste znalci fotbalu? Máte přehled? Otestujeme vás v deseti krocích. Dáme vám indicie, vy nám řeknete, o který klub jde.
Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.
Kdo měl lepší kotel? Jak se pařilo s fotbalovými hvězdami? A kdy se dostanou Votroci do Evropy? Největší fotbalový srdcař Česka Tomáš Roman si s námi povídal o finále Ligy mistrů v Mnichově, které si užil na vlastní kůži i s ambasadorem soutěže Zdeňkem Folprechtem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!