Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Voláme Rumunsko. Stanciu, Nita, Hagi a hvězdy z Parmy

16. červen 2024
Sdílejte:
Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.
Vedle Nicolae Stancia je Ianis Hagi (14), syn legendárního Gheorga Hagiho.Foto: Profimedia

Největší, nejlepší, nejnadějnější, nejkrásnější, nejtalentovanější, nejhorší nebo nejstrašlivější. Všechno, co se v Rumunsku děje, je označováno cel mai mare – nej. Po chvíli má člověk pocit, že ani semafor na křižovatce není zcela obyčejné světlo. Podobně je to i u fotbalu. Ovšem paradoxně letos je nálada kolem rumunského národního týmu hodně realistická.

„Určitě nemáme nejlepší hráče,“ říká Ionut Badea, který byl v roce 2016 jako asistent trenéra u poslední účasti Rumunů na evropském šampionátu. V konkurenci Ukrajinců, Slováků a Belgičanů se budou ve skupině E snažit prosadit jinak.

„Máme talentované hráče, ale největší devíza je týmovost. Nepodceňoval bych ani sebevědomí, které tým získal po překvapivém prvenství v kvalifikační skupině. Celkově bych ale řekl, že nálada mezi fotbalovými odborníky je v módu doufání, o přehnaných očekáváních není řeč.“ V kvalifikaci za sebou Rumuni nechali Švýcarsko, Izrael, Bělorusko, Kosovo a Andorru.

V Rumunsku dlouhodobě národní tým trpí porovnáváním se zlatou generací kolem Gheorga Hagiho, která v 90. letech na třech mistrovstvích světa došla do vyřazovací části a v USA v roce 1994 dokonce až mezi nejlepší osmičku. Letos by ale v tomto ohledu mohl být klid.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

„Tlak v národním týmu je vždycky. Nemůže tomu být jinak, vždyť je to výběr těch nejlepších,“ říká Badea, který pro současný reprezentační tým připravuje analýzy soupeřů a zároveň pracuje jako expert v televizi. „Myslím si, že hráči, kteří vyrůstali mimo Rumunsko, jako třeba Radu Dragusin, nebo působí dlouho venku, jako Dennis Man, ale zdejším mediálním tlakem nejsou příliš ovlivněni.“

Také je možné, že už Rumuni definitivně z velkých očekávání vystřízlivěli před minulým Eurem, které se kvůli covidu hrálo v roce 2021. Rumuni šli do kvalifikace natěšení, že si vystoupení Tricolorii užijí v bukurešťské National Aréně, která byla jedním z mnoha hostujících míst minulého Eura. Jejich miláčci se ale tehdy na šampionát vůbec neprobojovali.

Fanoušci a média pak pozornost přesunuli na mladíky z „jedenadvacítky“. Jména jako Valentin Mihaila, Dennis Man, Florinel Coman nebo Ianis Hagi zvedla rumunské fotbalové sebevědomí na EURO U21 v roce 2019. Smolné vyřazení v semifinále s Němci dalo spolu s pěknou hrou naději fandům, že by v budoucnu mohli zažít u národního týmu dobrý turnaj.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.