Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

16. červen 2024
Sdílejte:
Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.
David Jarolím na momentce ze zápasu se Švýcarskem na EURO 2008.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Jak vidíte šance českého týmu na Euru?

Jde o momentální formu, celkově naladění a atmosféru v týmu. Na velkých turnajích je to tak vždycky. Potřebujete dobře vyladit tým na hřišti i mimo hřiště. Teď je na Euru na soupiskách ještě o tři hráče víc, než bylo dřív, takže je to už práce s hodně velkým kolektivem. Realizák musí od začátku nastavit pozitivní atmosféru, to je základ, na který pak přidáváte nadstavbu.

Věříte novému vedení týmu?

Ivana Haška znám ještě z mé aktivní kariéry. Na mě dělal vždycky dobrý dojem. Je to zkušený pragmatický trenér, který má přirozený respekt. Je důležité, aby celý realizák i tým tahal za jeden provaz. Myslím, že hokejová euforie, která v Česku nedávno zavládla, byla i pro fotbalovou reprezentaci velkou inspirací a matovací.

Fotbal je kolektivní sport, na turnaj byste neměli vzít šestadvacet nejlepších individualit, ale tým, který bude fungovat. Ukázkovým příkladem je třeba německá reprezentace, kam se do nominace taky nevešla řada skvělých hráčů, pravděpodobně i lepších než někteří, co jsou teď v týmu. Hráč se ale musí ztotožnit s pozicí, kterou pro něj trenér má.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Na jaře se hodně řešilo, jestli tým dokáže dostatečně využít přednosti své největší ofenzivní hvězdy, Patrika Schicka…

Přizpůsobit vše jednomu hráči je složité. Navíc, když se podíváme na nominaci, tak skoro jediný kreativní hráč v záloze je Antonín Barák, který přitom letos neměl moc velké vytížení v Serii A. Jeho zapojení by Patrikovi každopádně pomohlo. Nemůže to být ale tak, že je to v ofenzivě jen o jednom hráči.

Na druhou stranu, když jsem na jaře sledoval Patrika v Bundeslize, tak hrál Leverkusen většinou „dobývanou“, kdy byl soupeř zalezlý v hlubokém bloku u vlastní šestnáctky. To Patrikovi tolik nesedí. V nároďáku to bude jiné, tam by mohl mít směrem dopředu víc prostoru. Portugalci ani Turci proti nám nebudou zalezlí. S Gruzínci to bude asi jiné.

Chybí vám někdo v nominaci?

Těžko říct. Útočníků tam máme paradoxně dost. Typických krajních levonohých hráčů naopak minimum. Chybí mi nějaký backup za Davida Juráska. On toho navíc v dresu Hoffenheimu zatím moc neodehrál.

Překvapilo vás, že si za ten půlrok v Německu moc nezahrál?

Jdete z Benfiky Lisabon do Hoffenheimu na hostování, což se sice může jevit jako krok zpátky, ale zároveň jdete do lepší soutěže. Hoffenheim hraje na tři stopery, takže to mělo Davidovi sedět. Ale na jaře se zkrátka neprosadil. Měl sice pár dobrých záblesků, třeba zápas s Dortmundem, ale určitě si to představoval jinak. Jsem zvědavý, jak to na Euru zvládne. Popravdě moc nevím, kým budou pozici levého wingbeka alternovat.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.