Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Jak proměnit penaltu. Na 98 %. Střed(a) Zdeňka Folprechta

02. srpen 2023
Sdílejte:
Bývalý střední záložník Zdeněk Folprecht nově na webu Footballclub.cz každou středu glosuje fotbalové dění. Tentokrát vám poví, kam to čtyři neúspěšní exekutoři penalt z posledního ligového víkendu měli poslat. A přidá vzpomínku na brankáře, který mu jeho recept jednou zboural.
Nedal.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Jedenáct metrů od brány. Postavit míč přesně na puntík, který při troše štěstí není těsně před exekucí rozkopaný a rozrytý vaším soupeřem. Pár kroků vzad a vybrat si směr. Nebo počkat až na pohyb brankáře? Toť otázka. Zvolit správné řešení a poslat míč do sítě.

Takhle nějak si to představovala i čtveřice penaltových exekutorů, kteří se v naší lize ujali penalt v neděli. Jmenovitě to byli Vasil Kušej, David Puškáč, Mojmír Chytil a Daniel Vašulín. Celkem slušná jména, že? Všechno útočníci. Ale ani jeden z nich pokutový kop neproměnil.

Jaký je tedy ten správný recept na to, abyste se zhruba sedm vteřin po rozehrání této standardky ocitli v obležení slavících spoluhráčů? Statisticky je to celkem jednoduché. Jedna studie z Mnichova totiž potvrzuje, že pokud se jedná o penaltu v základní hrací době, brankář zůstane stát nehnutě uprostřed jen ve dvou procentech případů. To je prosím pěkně jednou z padesáti pokusů.

Samozřejmě je to jen statistika, kterou si ale třeba Dan Trubač vzal v prvním kole ligy k srdci a rozhodl tak o výhře domácích Teplic nad Plzní střelou po zemi, doprostřed.

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.