Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Jak proměnit penaltu. Na 98 %. Střed(a) Zdeňka Folprechta

02. srpen 2023
Sdílejte:
Bývalý střední záložník Zdeněk Folprecht nově na webu Footballclub.cz každou středu glosuje fotbalové dění. Tentokrát vám poví, kam to čtyři neúspěšní exekutoři penalt z posledního ligového víkendu měli poslat. A přidá vzpomínku na brankáře, který mu jeho recept jednou zboural.
Nedal.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Jedenáct metrů od brány. Postavit míč přesně na puntík, který při troše štěstí není těsně před exekucí rozkopaný a rozrytý vaším soupeřem. Pár kroků vzad a vybrat si směr. Nebo počkat až na pohyb brankáře? Toť otázka. Zvolit správné řešení a poslat míč do sítě.

Takhle nějak si to představovala i čtveřice penaltových exekutorů, kteří se v naší lize ujali penalt v neděli. Jmenovitě to byli Vasil Kušej, David Puškáč, Mojmír Chytil a Daniel Vašulín. Celkem slušná jména, že? Všechno útočníci. Ale ani jeden z nich pokutový kop neproměnil.

Jaký je tedy ten správný recept na to, abyste se zhruba sedm vteřin po rozehrání této standardky ocitli v obležení slavících spoluhráčů? Statisticky je to celkem jednoduché. Jedna studie z Mnichova totiž potvrzuje, že pokud se jedná o penaltu v základní hrací době, brankář zůstane stát nehnutě uprostřed jen ve dvou procentech případů. To je prosím pěkně jednou z padesáti pokusů.

Samozřejmě je to jen statistika, kterou si ale třeba Dan Trubač vzal v prvním kole ligy k srdci a rozhodl tak o výhře domácích Teplic nad Plzní střelou po zemi, doprostřed.

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? Šance je

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.