Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

EURO mě dostalo do Bundesligy. V Německu to bude pecka, těší se Gebre Selassie

07. červen 2024
Sdílejte:
V Německu strávil devět let a je přesvědčený, že EURO 2024 bude úspěch. „Fanoušci, atmosféra, infrastruktura... Věřím, že to bude fungovat tak, jak to Němcům funguje vždycky,“ usmívá se Theodor Gebre Selassie, kterého mrzí jen to, že se šampionát vyhne jeho Brémám. Sám jako hráč zažil dvě mistrovství Evropy.
Je můj. Momentka ze čtvrtfinále na EURO 2012.Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia

Blíží se EURO v Německu. Jaké máš vzpomínky na svoje dvě mistrovství Evropy?

První EURO mi v roce 2012 otevřelo dveře do Bundesligy, do Werderu. Nebýt toho turnaje, titul s Libercem by mi na toto angažmá nestačil. Takže to mělo zásadní vliv na mou kariéru. A jak na to vzpomínám? Hned se mi vybaví, jaká tam byla super parta. Trenér Bílek ji vytvořil, opravdu jsme společně táhli za jeden provaz, i když tam byly všechny ty rozbroje s médii i s fanoušky. I díky tomu se povedlo nastavit v dobrém smyslu my proti všem. Bylo to ku prospěchu týmového výkonu.

Pod Michalem Bílkem zažívala reprezentace čerstvý start. Debutoval jsi v roce 2011 na Kirin Cupu v Japonsku podobně jako třeba Václav Pilař, jedny z prvních reprezentačních startů tam sbírali Daniel Kolář, Jan Rezek nebo Milan Petržela. Cítili jste tehdy, že se tam rodí nový tým?

Ten Kirin Cup jsem tak vůbec nebral. Vnímal jsem to jako turnaj, na který se moc nechce letět klukům ze zahraničí, takže se udělá takový ligový výběr. Mně se – díkybohu – ty dva zápasy s Peru a s Japonskem celkem povedly, tak jsem v týmu zůstal. Potom na podzim nás čekala baráž proti Černé Hoře, která taky vyšla. A v létě už se jelo do Polska. V lize jsme ještě s Libercem vyhráli titul... Když o tom tak přemýšlím, sezona 2011/12 byla opravdu povedená. (usmívá se)

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Měl jsi životní formu?

Nedávno jsem viděl ty záběry a říkal jsem si... Se vší pokorou, že jsem byl dobrej. Pořád jsem agilní, ale už ne tak jako v těch čtyřiadvaceti, pětadvaceti. Fakt to nevypadalo špatně. Na vrcholu jsem ale nebyl. Nejlepší fotbal jsem podle mě hrál od třiceti do čtyřiatřiceti. Možná jsem byl o kilometr za hodinu pomalejší, ale měl jsem výskok, v Bundeslize jsem nabral zkušenosti, i díky nim jsem byl lepší. Komplexnější fotbalista.

Můžeš popsat atmosféru na EURO v Polsku? Bylo to tak, že v mužstvu všechno šlapalo dobře a zároveň zvenčí na něj působilo hodně kritiky?

V prvním zápase jsme dostali facku – 1:4 s Ruskem. Hned jsme slyšeli, že takové budou ještě dvě. Ale semklo nás to, dokázali jsme se vzchopit a postoupit do čtvrtfinále, kde nás gólem vyřadil Cristiano Ronaldo.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.