Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Dvanáctý hráč i první soudce. Ultras Marseille vládnou na tribunách i v kancelářích

29. září 2023
Sdílejte:
Jen málo velkých klubů pojmenovalo tribunu po někom z fanoušků. Olympique Marseille je jedním z nich. Tým z jihu Francie je se svými příznivci spojen tak těsně, že ho jejich nálady ovlivňují stejně jako dění na samotném hřišti. Tak jako nedávno, kdy jedna schůzka ultras a vedení OM změnila celou sezonu.
Vládci Marseille.Foto: Profimedia

„Jedna sezona v Marseille je jako dvě až tři ve všech ostatních klubech,“ prohlásil Igor Tudor, když letos v červnu už po necelém roce opouštěl lavičku OM. Chorvatský trenér si na jihu Francie nevedl špatně, kvůli pocitu vyhoření se ale místo podpisu nové smlouvy rozhodl z Marseille odejít. Nemohl vědět, že jeho nástupce dopadne ještě hůř. Španěl Marcelino odtrénoval přípravu, sedm soutěžních zápasů a 20. září byl pryč.

Ne snad proto, že by s ním bylo vedení nespokojené. Nebo že by se mu vzbouřila kabina, kterou přes léto posílili Jean-Emerick Aubameyang či Ismaïla Sarr. Proti Marcelinovi se postavil někdo mnohem silnější: šéfové hlavních ultras skupin OM. A jejich nespokojený hlas pořádně zatřásl celým klubem.

Vládci tribun

O Marseille se někdy traduje, že je to v rámci Francie trochu stát ve státě. Pokud by tomu tak bylo, je jasné, co by bylo jeho hlavním městem. Stade Vélodrome vyniká nejen unikátní architekturou, ale také jinde nevídaným mixem nejrůznějších frakcí a proudů, které se mísí v jeho ochozech. O těch nejdůležitějších není pochyb. Na severní a jižní tribuně stadionu sídlí hned několik velkých ultras skupin, které mají v popisu práce mnohem víc než jen tvorbu atmosféry.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.