Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Dvanáctý hráč i první soudce. Ultras Marseille vládnou na tribunách i v kancelářích

29. září 2023
Sdílejte:
Jen málo velkých klubů pojmenovalo tribunu po někom z fanoušků. Olympique Marseille je jedním z nich. Tým z jihu Francie je se svými příznivci spojen tak těsně, že ho jejich nálady ovlivňují stejně jako dění na samotném hřišti. Tak jako nedávno, kdy jedna schůzka ultras a vedení OM změnila celou sezonu.
Vládci Marseille.Foto: Profimedia

„Jedna sezona v Marseille je jako dvě až tři ve všech ostatních klubech,“ prohlásil Igor Tudor, když letos v červnu už po necelém roce opouštěl lavičku OM. Chorvatský trenér si na jihu Francie nevedl špatně, kvůli pocitu vyhoření se ale místo podpisu nové smlouvy rozhodl z Marseille odejít. Nemohl vědět, že jeho nástupce dopadne ještě hůř. Španěl Marcelino odtrénoval přípravu, sedm soutěžních zápasů a 20. září byl pryč.

Ne snad proto, že by s ním bylo vedení nespokojené. Nebo že by se mu vzbouřila kabina, kterou přes léto posílili Jean-Emerick Aubameyang či Ismaïla Sarr. Proti Marcelinovi se postavil někdo mnohem silnější: šéfové hlavních ultras skupin OM. A jejich nespokojený hlas pořádně zatřásl celým klubem.

Vládci tribun

O Marseille se někdy traduje, že je to v rámci Francie trochu stát ve státě. Pokud by tomu tak bylo, je jasné, co by bylo jeho hlavním městem. Stade Vélodrome vyniká nejen unikátní architekturou, ale také jinde nevídaným mixem nejrůznějších frakcí a proudů, které se mísí v jeho ochozech. O těch nejdůležitějších není pochyb. Na severní a jižní tribuně stadionu sídlí hned několik velkých ultras skupin, které mají v popisu práce mnohem víc než jen tvorbu atmosféry.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.