Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Děkujeme, pošleme míče. Marná snaha dostat se do FIFA

28. prosinec 2023
Sdílejte:
Počet členů FIFA se zastavil na čísle 211, přitom se o členství ucházejí desítky národních asociací. Některé mají dobrý důvod věřit, že na něj mají nárok, ale co když Gianni Infantino zamkl bránu svého hradu na klíč?
Přibouchl dveře? Gianni Infantino, prezident FIFAFoto: Profimedia

Od chvíle, kdy v roce 2012 do FIFA vstoupil Jižní Súdán, přibyli pouze další dva členové, a oba byli řídící organizaci světového fotbalu v podstatě vnuceni. Gibraltar a Kosovo ušly ke členství dlouhou cestu lemovanou politickým odporem Španělska v případě první jmenované země a Srbska v případě druhé. Obě země ale byly nakonec v roce 2016 přijaty.

Od té doby nic.

Karibské ostrovy Bonaire a Svatý Martin, spadající formálně pod Nizozemsko, se podobně jako předtím Gibraltar po prvotním neúspěchu své žádosti o členství obrátily na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).

Žádost Bonairu mezinárodní fotbalová federace v roce 2019 zamítla s odůvodněním, že jako „speciální municipalita Nizozemska“ nesplňuje pro přijetí nutné kritérium nezávislosti a uznání mezinárodním společenstvím.

Toto kritérium bylo zavedeno na nátlak Španělska poté, co se o členství v UEFA a FIFA ucházel Gibraltar. Španělsko si totiž na toto zámořské území Spojeného království dělá politický nárok. UEFA svá kritéria změnila a Gibraltar u CAS vyhrál, ale to se následně ukázalo jako velká překážka při vstupu do FIFA.

Související články

Kapitán Stanciu a v bráně Nita? Rumuni chtějí vystoupit z Hagiho stínu a sází na disciplínu

Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.

Cesta na Euro

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.