Od chvíle, kdy v roce 2012 do FIFA vstoupil Jižní Súdán, přibyli pouze další dva členové, a oba byli řídící organizaci světového fotbalu v podstatě vnuceni. Gibraltar a Kosovo ušly ke členství dlouhou cestu lemovanou politickým odporem Španělska v případě první jmenované země a Srbska v případě druhé. Obě země ale byly nakonec v roce 2016 přijaty.
Od té doby nic.
Karibské ostrovy Bonaire a Svatý Martin, spadající formálně pod Nizozemsko, se podobně jako předtím Gibraltar po prvotním neúspěchu své žádosti o členství obrátily na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).
Žádost Bonairu mezinárodní fotbalová federace v roce 2019 zamítla s odůvodněním, že jako „speciální municipalita Nizozemska“ nesplňuje pro přijetí nutné kritérium nezávislosti a uznání mezinárodním společenstvím.
Toto kritérium bylo zavedeno na nátlak Španělska poté, co se o členství v UEFA a FIFA ucházel Gibraltar. Španělsko si totiž na toto zámořské území Spojeného království dělá politický nárok. UEFA svá kritéria změnila a Gibraltar u CAS vyhrál, ale to se následně ukázalo jako velká překážka při vstupu do FIFA.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!