E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Děkujeme, pošleme míče. Marná snaha dostat se do FIFA

28. prosinec 2023
Sdílejte:
Počet členů FIFA se zastavil na čísle 211, přitom se o členství ucházejí desítky národních asociací. Některé mají dobrý důvod věřit, že na něj mají nárok, ale co když Gianni Infantino zamkl bránu svého hradu na klíč?
Přibouchl dveře? Gianni Infantino, prezident FIFAFoto: Profimedia

Od chvíle, kdy v roce 2012 do FIFA vstoupil Jižní Súdán, přibyli pouze další dva členové, a oba byli řídící organizaci světového fotbalu v podstatě vnuceni. Gibraltar a Kosovo ušly ke členství dlouhou cestu lemovanou politickým odporem Španělska v případě první jmenované země a Srbska v případě druhé. Obě země ale byly nakonec v roce 2016 přijaty.

Od té doby nic.

Karibské ostrovy Bonaire a Svatý Martin, spadající formálně pod Nizozemsko, se podobně jako předtím Gibraltar po prvotním neúspěchu své žádosti o členství obrátily na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).

Žádost Bonairu mezinárodní fotbalová federace v roce 2019 zamítla s odůvodněním, že jako „speciální municipalita Nizozemska“ nesplňuje pro přijetí nutné kritérium nezávislosti a uznání mezinárodním společenstvím.

Toto kritérium bylo zavedeno na nátlak Španělska poté, co se o členství v UEFA a FIFA ucházel Gibraltar. Španělsko si totiž na toto zámořské území Spojeného království dělá politický nárok. UEFA svá kritéria změnila a Gibraltar u CAS vyhrál, ale to se následně ukázalo jako velká překážka při vstupu do FIFA.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.