Hamburger SV, Schalke 04, 1. FC Köln, Hannover 96, Kaiserslautern, 1. FC Nürnberg, Hertha BSC - kdybyste se zeptali libovolného fotbalového fanouška před dvaceti lety, kterou soutěž tyhle kluby hrají, bez váhání odpoví, že Bundesligu. Uplynuly dvě dekády a k odpovědi by přibyla číslovka „druhou“.
S tak věhlasným druholigovým výčtem nepřekvapí, že se ve 2. Bundeslize skrývá víc německých šampionů (včetně období před ustanovením Bundesligy) než v nejvyšším patře německé fotbalové pyramidy. Porovnání prozrazuje bilanci jedenácti německých mistrů ku devíti ve prospěch druhé ligy.
Bayern Mnichov překlápí počet získaných Meisterschale zpátky na stranu první Bundesligy, avšak bez jejich 33 prvenství by i tady měla nižší divize navrch (26 v Bundeslize bez Bayernu ku 39 ve druhé lize). A jen jedna Allianz Arena dělá rozdíl mezi kapacitou stadionů napříč divizemi (714 000 míst na ochozech v Bundeslize ku 639 000 ve druhé divizi).
A fanoušci ve druhé lize si tuto poctu náležitě považují. „Minulou sezonu zlomila 2. Bundesliga svůj sezonní návštěvní rekord,“ připomíná Matthew Karagich, moderátor The 2. Bundesliga Podcast. Zásluhy si nemusí brát jenom příznivci klubů s prostornými svatostánky. „Pro fanoušky menších klubů nebo těch, kteří dřív neměli často šanci vyrazit na Olympiastadion nebo třeba do Veltins-Areny je tohle úžasná příležitost vyjet na tyhle fantastické stadiony a vidět tam hrát svůj klub,“ zdůrazňuje Karagich, že působení velkoklubů ve druhé lize má i svá pozitiva.
Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.
Potěšení z možnosti vycestovat na stadiony Schalke nebo berlínské Herthy si podle experta na druhou německou ligu váží nejen příznivci: „Klub jako Elversberg, který nikdy dřív nehrál druholigový fotbal, ve městě s populací pod 13 000 obyvatel by jen snil o možnosti hrát jednoho dne s velkými kluby jako jsou Schalke, Hamburk nebo Kolín.“
Ačkoliv nutno uznat, že by se jen těžko hledali pozitiva na okolnostech, které přivedly jednotlivé velkokluby do druhé, nebo v některých případech i ještě nižší soutěže. Největším tématem jsou Schalke 04 a HSV. Aby taky ne, Kaiserslautern strávil za posledních patnáct let víc času ve třetí lize než v Bundeslize, Norimberk se do první ligy podíval za poslední dekádu jednou a kolínský Effzeh je už dvacet let jojo klubem.
Co víc, pro našince jsou HSV se Schalke zajímavé ještě z jednoho důvodu, odlišné odstíny jejich modrobílých barev hájí Adam Karabec a Tomáš Kalas. Společně s Michalem Ševčíkem a Ondřejem Karafiátem v Norimberku a Filipem Kaločem v K’lauternu tvoří pětici českých zástupců ve 2. Bundesliga.
Třicetiletý stoper Karafiát patří mezi stabilní opory v tabulce třináctého celku, zatímco jeho spoluhráč Ševčík sbírá na hostování ze Sparty pouhé minutky. Kaloč v řadách šestého Kaiserslauternu přidal k loňské účasti ve finále německého poháru už další tisícovku ligových minut v letošním ročníku. Jsou to ale HSV a Schalke, kdo jsou dneska na hlavním menu.
Ano, bundesligový dinosaurus. To je Hamburger SV. Nebo možná spíš, to byl Hamburger SV. Tradiční veterán Bundesligy, poslední klub, který se účastnil každé jedné sezony od založení této soutěže. Poslední mohykán. To všechno platilo do roku 2018, kdy HSV poprvé v toho času 55leté historii Bundesligy sestoupilo.
Od té doby rok co rok slibují návrat. Nikdy neskončili ve druhé divizi hůř jak čtvrtí. Dvakrát si zahráli baráž, sto osmdesát minut hrůzy pro třetí tým od spodku tabulky Bundesligy, sto osmdesát minut naděje pro třetí tým 2. Bundesligy. Ani jednou na soupeře z nejvyšší divize nestačili. A letos? Letos to zdánlivě nevypadá ani na play-off, jelikož HSV aktuálně sedí až na osmé příčce. Pohled na bodový zisk ale prozrazuje, že ztrácí pouhé tři body na čelo tabulky.
Klubu, který se z bundesligového dinosaura stává druholigovou fosilií měl dát nový směr sportovní ředitel Stefan Kuntz. Donedávna trenér turecké fotbalové reprezentace má zkušenosti s rolí v zákulisí ze svých let v Bochumi nebo K’lauternu. A na severu Německa už ukázal, že se nebojí rázných rozhodnutí, když odvolal trenéra Steffana Baumgarta.
„Baumgart vypadal jako dočasné řešení, katapultovaný do minulé sezony s cílem zachránit ztracený ročník, v čemž selhal. Plus když přivedeš nového sportovního ředitele před začátkem sezony, byl Baumgart pod tlakem od jejího výkopu,“ popisuje situaci Karagich.
Znejistění spojené se změnou kouče mohli se zatajeným dechem sledovat fanoušci Sparty. Stále jejich Adam Karabec si totiž vydobyl místo v sestavě odvolaného Baumgarta. Od momentu, kdy otěže na lavičce převzal Merlin Polzin však český ofenzivní záložník nechyběl v základní sestavě. „Pro Karabce to byla dost možná změna k lepšímu. Minimálně co se důvěry týče. Po jeho gólu do sítě Darmstadtu ho trenér Lozin vynášel do nebes,“ říká komentátor Nova Sport Adam Weidenthaler,
Lozin aktuálně vede klub jako dočasný trenér. „Zdá se, že to má do zimní přestávky jako konkurz na roli hlavního kouče do konce sezony,“ přibližuje situaci Karagich z The 2. Bundesliga Podcast. „HSV jsou pořád na dosah postupu,“ poukazuje na sezonní cíl a na natěsnanou horní polovinu tabulky.
Právě příjmy spojené s působením v nejvyšší německé soutěži jsou klíčové pro budoucnost sparťanského odchovance. „Karabec sám se nechal slyšel, že si angažmá užívá, ale zároveň zmínil, že pro HSV bude skoro nemožné ho odkoupit v momentě, kdy nepostoupí do Bundesligy,“ vysvětluje Weidenthaler.
Sedminásobný mistr Německa a držitel tří pohárů až ve třetí lize? Se všemi svými 178 tisíci členy a víc jak 60tisícovým stadionem? Nutno uznat, i během mimobundesligových let vždy bezmála vyprodaném. S touhle myšlenkou si v Gelsenkirchenu zahrávali už minulý rok, nakonec však završili ročník na zdánlivě pohodlném desátém místě. Trápení na sebe ale nenechává zapomenout, s aktuálně pouze čtyřbodovým náskokem na sestupové příčky a umístěním na čtrnácté pozici v tabulce.
„Schalke bylo na pokraji sestupu. Kdyby se propadli do třetí ligy, bylo by to pro klub strašné. Letos jsou v souboji o záchranu znovu,” říká Karagich a nešetří kritikou. „Trenéra vyhodili brzy po začátku sezony, obrana je tragická a stejně jako v minulé sezoně panují pochyby, zda mají správně obsazené pozice trenéra a sportovního vedení.“
Obdobnými termíny v souvislosti s Die Knappen operuje Wiedenthaler: „Podle německých médií je v klubu chaos - výměna kouče, konec Wilmotse jako sportovního ředitele. A do toho trenér Van Wonderer zkouší podle svého příjmení zázraky a snad nikdy nenechal dva zápasy po sobě stejnou základní jedenáctku,“ pálí na všechny strany.
Ještě na jaře 2019 hrálo Schalke osmifinále Ligy mistrů. Od té doby dvakrát sestoupilo. Nejvyšší německá soutěž jako by klubu příliš nesvědčila. Sedmkrát skončil druhý, na titul však marně čeká. Záhada z Gelsenkirchenu je tématem posledního dílu seriálu k šedesáti letům Bundesligy.
Pro českého obránce nepředstavuje potíž jenom trenérova obliba v rotaci sestavy. „Kalas má problémy s čéškovou šlachou, jako už v minulosti, které zbrzdili jeho vstup do sezony. Zároveň má trenér na stopera minimálně pět adeptů a k tomu si Kalas neodpustil pár hrubek, které páchá obrana Schalke kolektivně každý víkend. Proto teď nemá takovou minutáž, jakou by určitě sám chtěl,“ shrnuje aktuální situaci reprezentačního náhradníka Wiedenthaler.
V Gelsenkirchenu už nemůžou své potíže svádět jenom na ztrátu investora Gazprom. Účetní bilanci si poslední roky pomáhali vylepšit prodeji. Klub opustili Weston McKennie (za 22 milionů eur), Suat Serdar (8 mil.), Malick Thiaw (9 mil.), Ozan Kabak (7 mil.), Rodriho Zalazar (8 mil.) nebo Assan Ouédraogo (10 mil.). Matthew Karegich vidí aktuální problém Schalke jinde. „Schalke bylo v létě jedním z nejvíc utrácejících klubů ve druhé lize, ale dosáhlo limitovaného návratu svých investic s možná jedinou výjimkou v Moussa Syllaovi, který vstřelil už devět ligových gólů.”
Jak to se směřováním Kalasova Schalke aktuálně vypadá? I na to má nejlepší odpověď odborník na druhou divizi Karagich: „Ač se klub zoufale potřebuje vrátit do Bundesligy, v téhle fázi Schalke čeká především boj proti odvrácení dalšího propadu.”
Nadstandardní platy, astronomické sponzorské smlouvy, vlastní značky. Jak se finanční realita fotbalistů proměnila oproti minulosti a proč klasický důchod pro hráče z elitních soutěží prakticky ztratil smysl?
Evropská liga má před sebou poslední kolo v ligové fázi. Plzeň v něm bude hrát o osmifinále a příštího soupeře. Zatím to vychází v play off na AS Řím nebo Ferencváros a o další kolo dál na Lyon a Tottenham. Řekneme si k tomu víc ve velkém přehledu k druhé nejprestižnější evropské soutěži.
Slavia je ze hry o postup v Evropské lize. K prohře v Soluni přispěla výrazně i penalta, po které šel PAOK do vedení. Odpískal ji rozhodčí Matej Jug správně?