Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Oživte padlé giganty. Máme tipy, jak si užít nového manažera

10. listopad 2023
Sdílejte:
Rok se s rokem sešel a firma Sports Interactive v pondělí vydala nový díl oblíbeného simulátoru Football Manager. A protože není nic lepšího než čerstvě rozehraná mise, přinášíme vám tipy na týmy, za které by vás novinka mohla hodně bavit.
Lilian Thuram a Alain Boghossian se radují ze zisku Poháru UEFA v roce 1999. Dokážete Parmu v novém FMku dovést zpět na vrchol?Foto: Profimedia

Je mnoho přístupů, jak manažera hrát. Někdo zkouší neznámé kluby z nejnižších pater různých světových soutěží, někdo volí raději cestu nejmenšího odporu a hraje třeba za Bayern nebo Manchester City.

A někdo rád výzvy. Právě pro takové hráče je náš výběr padlých gigantů, tedy slavných a historicky úspěšných klubů, kterým se aktuálně nedaří a na větší úspěch už delší dobu čekají.

Dokážete je probudit?

Olympique Lyon

Vzpomínáte na Lyon z nultých let? Naprostá nadvláda v Ligue 1, rekordních sedm po sobě jdoucích titulů, účast v semifinále Ligy mistrů a hráči jako Juninho, Malouda nebo Benzema. Zlaté časy OL jsou ale pryč, klub má nového majitele a nedaří se mu konkurovat bohatému PSG. A co víc, nestíhá držet krok ani s dalšími ambiciózní celky jako jsou Marseille či Monako a v letošní sezóně se zatím po 10 zápasech s pouhými čtyřmi body krčí na posledním místě Ligue 1.

Dokážete to líp? K lepším výsledkům by vám mohli pomoct zajímaví hráči i skvělá mládežnická akademie.

  • rozpočet na přestupy: 3 miliony liber
  • rozpočet na mzdy: 789 tisíc liber

Valencia

Nejúspěšnější období Los Che bylo mezi lety 1999 a 2004. Dvě účasti ve finále Ligy mistrů a zisk ligového titulu i Poháru UEFA pod vedením Rafy Beniteze v roce 2004 mluví za vše. V následujících letech ale přišel pozvolný pád. David Villa, David Silva, Roberto Soldado a další hvězdy postupně odešly za lepším, ani to ale nepomohlo vylepšit zhoršující se finanční situaci Valencie. V roce 2008 měla dluh přesahující 400 milionů eur a potýkala se i s problémy ohledně vyplácení hráčů. V roce 2014 klub převzal kontroverzní majitel Peter Lim, kterému se dodnes nepodařilo vrátit zašlou slávu a třeba v loňské sezoně Valencia dokonce musela bojovat o záchranu, když se nakonec sestupu vyhnula o pouhé dva body.

  • rozpočet na přestupy: 1,714 milionu liber
  • rozpočet na mzdy: 493 tisíc liber

Parma

Parma zažila ve fotbalovém světě snad vše, na co si vzpomenete. Na vrcholu v jejím dresu nastupovaly legendy světového fotbalu jako Gianluigi Buffon, Lilian Thuram nebo třeba Hernán Crespo. Dvakrát dokázala vyhrát Pohár UEFA. Prošla si ale také peklem, když musela několikrát především kvůli finančním problémům a skandálům do insolvence. Italský klub zažil hned několik znovuzrození a změn názvu, teď to ale vypadá, že by se v S.S.D. Parma Calcio 1913 pod americkými vlastníky mohlo blýskat na lepší časy. Troufnete si a zkusíte tenhle kdysi mocný klub vrátit na vrchol?

  • rozpočet na přestupy: 2,572 milionu liber
  • rozpočet na mzdy: 419 tisíc liber

Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s