Manchester City si nedávno z Frankfurtu za zhruba 80 milionů eur (2 miliardy korun) pořídil egyptského útočníka a křídelníka Omara Marmoushe.
Ten za sebou v 25 letech má průlomový půlrok, kdy se v 26 soutěžních zápasech za Eintracht trefil 20krát a k tomu přidal 14 asistencí.
To je bilance připomínající aktuální formu Mo Salaha v Liverpoolu, který táhne Reds za titulem v Premier League, když má z dosavadních 22 startů 19 gólů a 13 asistencí.
A teď si vezměte, že tihle dva spolu hrají v egyptské reprezentaci. Nemůže náhodou Egypt patřit k černým koňům mistrovství světa, které se příští rok hraje v USA, Mexiku a Kanadě?
Podle výsledků v už rozjeté africké kvalifikaci to vypadá, že může. Egypt je po čtyřech zápasech z deseti první ve své skupině o čtyři body před Guineou-Bissau a je tak na dobré cestě se kvalifikovat.
Na rozšířené MS 2026 (bude ho hrát poprvé v historii 48 týmů) z Afriky přímo půjde devět vítězů kvalifikačních skupin, o další jedno možné místo si to jeden z druhých týmů rozdá v mezikontinentálním barážovém turnaji.
Aktuálně jsou na prvních místech, a šly by tedy na MS 2026, následující africké reprezentace: Alžírsko, Egypt, Kamerun, Komorské ostrovy, Maroko, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Súdán a Tunisko.
Zpět k případným šancím Egypta na MS. Co se kádru týče, tak vedle Marmoushe se Salahem v týmu nenajdete žádné další hvězdy světového fotbalu.
Většina hraje egyptskou ligu, pár hráčů působí ve francouzské Ligue 1 a mezi nejznámější jména ve výběru patří ještě záložníci Mohamed Elneny (32 let, hrál v Arsenalu, teď je v Emirátech v klubu Al-Jazira) a Mahmoud Trezeguet (30 let, hrál v Aston Ville, před pár lety se o něj zajímala Slavia a teď hraje v katarském Al-Rayyanu).
Nevypadá to tedy úplně na „materiál“, který by měl na MS děsit favority, to si ale o Maroku na posledním mistrovství světa taky nikdo dopředu nemyslel, a nakonec z toho byla historická africká účast v semifinále.
Z pohledu možné účasti na MS je zajímavá i další zimní posila Manchesteru City. Dvacetiletého stopera Abdukodira Khusanova anglický mistr přivedl za zhruba 40 milionů eur (1 miliardy korun) z francouzského Lensu. Jde o prvního Uzbeka v Premier League.
A Khusanov výrazně pomáhá svému národnímu týmu v kvalifikaci, která v Asii už postoupila do třetí a rozhodující fáze. Uzbekistán je teď po šesti zápasech z deseti druhý ve skupině A o tři body za Íránem a o tři body před Spojenými arabskými emiráty. Pokud by svou pozici udržel, postoupil by přímo na MS, kam se z Asie dostane osm reprezentací a další jedna bude mít šanci v mezikontinentální baráži.
Pro Uzbekistán by šlo o historický okamžik, když na MS ještě nehrál. Na Západě z uzbeckých reprezentantů hraje už jen útočník a kapitán národního týmu Eldor Shomurodov (29 let), který se už pátou sezonu zkouší prosadit v italské Serii A, ale zatím se mu velký průlom nepodařil. V této sezoně paběrkuje v dresu AS Řím. Uzbekistán by tak zřejmě na MS 2026 patřil k outsiderům.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného mementu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Předvede brankář superman další skvělou show? Uvidíme na hřišti Alishu Lehmannovou? A zvládnou anglické lvice první krok za obhajobou Eura? V další porci víkendových analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na Mistrovství světa klubů v USA a Euro žen ve Švýcarsku.
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.