Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Aktualizováno
22. červen 2024
Sdílejte:
Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…
Bod je málo, příště jsou potřeba další tři.Foto: Profimedia

Po prohře s Portugalskem 1:2 a remíze 1:1 s Gruzií je před posledním zápasem Česka na turnaji jasné, že k postupu do osmifinále je nejlépe třeba porazit Turecko. Když se to povede, měla by za to přijít odměna v podobě postupu, ať už ze druhého nebo ze třetího místa. Čtyři body totiž na Eurech s 24 týmy zatím vždy na postup i ze třetího místa stačily.

I remíza s Tureckem dává teoretickou naději na postup, dosud se ale ještě nikdy nestalo, aby dva body stačily.

Portugalsko v roce 2016 EURO vyhrálo, když ze skupiny postoupilo ze třetího místa se třemi remízami. Tři body jsou totiž nutnou hranicí k tomu dostat se mezi čtyřku nejlepších týmů na třetích místech ze šesti skupin, které se na Euru hrají. A tři remízy vám navíc zaručují nulový rozdíl ve skóre, což je z pohledu postupu ze třetího místa velká věc.

Systémem s 24 týmy ve skupinách, po kterých zůstane jenom osm týmů bez postupu do osmifinále, se hraje od roku 2016. Na Euru v tomhle roce mělo v tabulce týmů na třetích místech čtvrté Severní Irsko tři body za jednu výhru a dvě prohry a skóre 2:2. Pátí Turci měli stejnou zápasovou bilanci, ale skóre 2:4 a měli smůlu.

Na následujícím Euru byli v tabulce třetích týmů i Češi. Se čtyřmi body za jednu výhru, jednu remízu a jednu prohru měli jistý postup v kapse. Tohle platilo na obou předchozích mistrovstvích Evropy se 24 týmy: čtyři body = jistý postup. Čtvrtá Ukrajina postoupila do osmifinále se třemi body za jednu výhru a dvě prohry se skóre 4:5. Finsko mělo stejný počet bodů a dál nešlo kvůli horšímu rozdílu ve skóre (1:3).

Češi jsou teď po dvou zápasech na jednom bodu se skóre 2:3. Týmy na třetích místech v dalších skupinách jsou na tom takto:

 • Skotsko – 1 bod, skóre 2:6
 • Albánie – 1 bod, skóre 3:4
 • Slovinsko – 2 body, skóre 2:2
 • Rakousko – 3 body, skóre 3:2
 • Slovensko - 3 body, skóre 2:2

O pořadí v minitabulce týmů na třetích místech, ze které postoupí čtyři ze šesti reprezentací, rozhodují sestupně tyto faktory:

 • vyšší počet získaných bodů,
 • rozdíl ve skóre (čím vyšší ve prospěch vstřelených gólů, tím lépe),
 • vyšší počet vstřelených gólů,
 • vyšší počet vítězství,
 • nižší počet bodů za karty – červená je za tři (včetně té po dvou žlutých, přitom ty žluté se v takovém případě nepočítají), žlutá za jeden,
 • vyšší pořadí v evropském žebříčku před kvalifikací o EURO 2024; pokud by se rozhodovalo mezi Německem (které v tomto žebříčku není) a dalším týmem, přišel by na řadu los.

K pravidlům ještě dodejme, že v případě rovnosti bodů přímo ve skupinách, nejdřív rozhodují vzájemné zápasy a pak až celkové skóre.

Na koho Česko v osmifinále může narazit, jsme rozebrali v tomto textu.

Partneři projektu Cesta na Euro

 • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
 • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
 • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s