„Byla to válka, rozhodlo štěstíčko,“ hodnotil na začátku června 2019 svým typickým způsobem barážovou záchranu Karviné její trenér František Straka. Při tehdejším souboji Karviné a Jihlavy o ligové bytí a nebytí, ale trenér Straka „proslul“ úplně něčím jiným – televizním rozhovorem po prvním duelu, který jeho tým sice vyhrál 2:1, popletený kouč si ale myslel, že zápas skončil remízou 2:2. Že vyrovnávací branku hostů rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali, vůbec nezaznamenal.
Legrace a bláznivé hlášky k dnes šestašedesátiletému trenérovi od začátku jeho kariéry patří. A teď se na ně může česká nejvyšší soutěž po pěti letech opět těšit. České Budějovice totiž odvolaly už po dvou kolech Chance ligy trenérské duo Lerch/Kladrubský a na místo nich povolaly zkušeného záchranářského harcovníka.
František Straka začal s trénováním v nižších německých soutěžích, kde končil také svou aktivní fotbalovou kariéru. V Česku sbíral první zkušenosti po boku legendárního Františka Cipra v Teplicích. Tam se stal Franz hlavním trenérem v září 2002 a dobrými výsledky a osobitým stylem si po dvou letech vysloužil angažmá ve „své“ Spartě, se kterou jako hráč získal čtyři mistrovské tituly. Během krátkého (necelých osm měsíců, během kterých však vedl Spartu i v Lize mistrů) trenérského působení na Letné si získal na svou stranu spoustu fanoušků. Ani to mu však nepomohlo u majitele klubu Daniela Křetínského, který Straku v prosinci 2004 odvolal.
Od té doby František Straka vystřídal dalších devatenáct trenérských štací, včetně jednoho mače u reprezentace, ale i pěti měsíců na lavičce Slavie, čímž si u mnoha sparťanů značně pošramotil pověst. Naposledy dovedl ve slovenské lize k záchraně Michalovce. Teď rodáka z Českých Budějovic čeká další záchranářská mise právě na jihu Čech. Jedno je jisté – o zábavu bude postaráno. Bude to ale Budějovicím stačit?
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?