Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Se Spartou se teď hraje těžko. Víkendová liga očima trenérů

06. květen 2024
Sdílejte:
Obě pražská S vstoupila do nadstavby jasnými výhrami. A ve skupině o záchranu padalo víc gólů, než se čekalo. Rozhodovalo se přitom až v úplném závěru. Luboš Kozel po prohře v Teplicích oznámil, že po sezoně v Liberci končí. Jak první kolo ligového finále viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Martin Svědík svůj poslední zápas proti Spartě na lavičce Slovácka prohrál a poté měl pro obhájce titulu slova chvály.Foto: Profimedia

Skupina o titul

SK Slavia Praha – FC Baník Ostrava 5:0 (1:0)

• branky: 48. a 58. Chytil, 28. Schranz, 55. Jurečka, 78. Jurásek
  • rozhodčí: Szikszay – Kříž, Volf – Radina (video)
  • červená karta: 52. Tanko (Ostrava)
  • diváci: 18 028

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Zápas splňoval všechny parametry velkého utkání, jako vždy s Baníkem. Během sezony se hodně zlepšil, je to nepříjemný soupeř. Výsledek vypadá jednoznačně, ale je za ním hodně práce a úsilí. Při fotbalovém svátku jsme byli produktivní, trávník byl vynikající jako při zápasech venku v evropských pohárech. Jsme rádi, že Schranz je zdravý, že je zpátky a zvládl už celý zápas. Má typologii, kterou v týmu celkem postrádáme. Přesně takové hráče potřebujeme. Jak důrazně šel za prvním gólem, to nám v minulých zápasech chybělo. Po zákroku na Holeše ve mně hrklo, měl jsem o něj velký strach. On je další díl skládačky, který je pro tým strašně důležitý. Pojede ještě na vyšetření, ale zatím to nevypadá vážně. Teď máme týden, abychom se připravili na derby na Spartě. Venku to bude zase jiný zápas. Musíme doufat, že budou všichni zdraví. Bude nutné opět podat perfektní výkon, aby byla šance uspět.“

Pavel Hapal (Baník): „První půle byla z naší strany velmi slušná. Zápas z mého pohledu rozhodovaly tři situace. Gól na 1:1, co jsme měli vstřelit, ale nedali ho. Nekoncentrovanost při inkasovaném gólu hned po přestávce a pak samozřejmě červená karta. Snažili jsme se i o deseti s tím něco udělat, ale už to bylo nad naše síly. Udělali jsme chyby v defenzivě, červená zápas jasně přelomila. Pět inkasovaných gólů mě mrzí, to je hodně. Teď se musíme nachystat na domácí zápas. Věřím, že to bude něco úplně jiného. Samozřejmě jsem naštvaný, že byl Tanko i podruhé v sezoně proti Slavii vyloučený. Potřebovali bychom ho v dalších zápasech, ale teď nám minimálně na jeden příští vypadne. Pokud jde o jeho zákrok, ještě jsem ho úplně neviděl. Nevím, jestli to byl úmysl nebo spíš shoda okolností.“

FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 3:0 (2:0)

• branky: 10. Cadu, 12. Souaré, 62. Chorý
  • rozhodčí: Petřík - Váňa, Pečenka - Starý (video)
  • diváci: 8103

Miroslav Koubek (Plzeň): „Celkově bylo utkání z obou stran otevřené, útočné. Dva slepené góly byly v tu chvíli významným momentem, velmi rychle se to překlopilo na naši stranu. Je to třetí výhra 3:0 po sobě, to nás samozřejmě těší. Jsem spokojen, jak to mužstvo uchopilo. Dával jsem na to velký zřetel, aby nedošlo k nějakému podvědomému neprofesionálnímu přístupu, tloukli jsme na buben. Musím mužstvo pochválit za profesionální přístup, zároveň jsme využili dobré herní pohody. Pavel Šulc patřil mezi výrazné postavy zápasu. Škoda, že našli ofsajd při jeho brance. Když střídal, viděl jsem na něm, že by tam ještě chtěl být, aby mohl dohonit (lídra střelecké tabulky slávistu Václava) Jurečku. Ale my musíme přemýšlet i jinak.“

David Holoubek (M. Boleslav): „Do zápasu jsme vstoupili celkem slušně, ale soupeř dvěma skoro totožnými skvělými akcemi po naší levé straně šel do dvoubrankového vedení. Když dostanete takové rychlé góly a navíc v Plzni, s mužstvem to logicky zamává. Reagovali jsme na to střídáním ještě do poločasu. Myslím, že jsme tím aspoň trochu změnili ráz utkání. Dostali jsme se do nějakých šancí, které jsme bohužel neproměnili. Musím říct, že soupeř v dnešní formě, v jaké je, byl nad naše síly. My jsme si ve finální části nepočínali tak dobře jako Plzeň. Vytvořili jsme si tu třeba víc šancí než jiné týmy, ale odjíždíme s nulou. Musíme si to dobře zanalyzovat a připravit se na další utkání, která nás čeká na Baníku.“

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha 2:4 (1:2)

• branky: 33. Kim Sung-pin, 72. Daníček z penalty - 12. a 24. Kuchta, 63. Haraslín, 90.+5 Krejčí z penalty
  • rozhodčí: Rouček - Vlček, Hurych - Klíma (video).
  • diváci: 7455

Martin Svědík (Slovácko): „Sparta vyhrála zaslouženě, ale my jsme jí to strašně usnadnili svými chybami, které dokreslují naše špatné jaro. To platí i o prvních dvou gólech z kopačky Kuchty. První padl po našem ztraceném útočném autu, druhý po nedorozumění a nedisciplinovanosti některých hráčů. Oběma brankám se dalo předejít. Ale Sparta má nyní velkou kvalitu a je těžké s ní hrát, musíte víc otevírat hru. Zvedli jsme naši aktivitu, ale celkově nám chyběla větší agresivita, moc jsme ztráceli míče, to byla voda na sparťanský mlýn. A třetí gól v naší síti to korunoval. Po penaltě jsme sehráli naši nejlepší pasáž, byly tam šance, ale netrefili jsme branku, takže jsme na bod nemohli pomýšlet.“

Brian Priske (Sparta): „Předvedli jsme na Slovácku dobrý a koncentrovaný výkon. V první půli se blýskl dvěma brankami Honza Kuchta, podal vynikající výkon a dokázal svoji mistrovskou třídu. Až do snížení domácích z pokutového kopu jsme měli zápas pod kontrolou, vyvinuli jsme na soupeře tlak, v závěru se přidali střídající hráči a výhru jsme udrželi. Zápas Slavie jsem včera neviděl celý, soustředil jsem se na svůj tým. Nemyslím si, že bychom byli blíž k titulu, do konce zbývají ještě čtyři zápasy a k prvenství jsme stejně daleko jako před tímto utkáním.“

Skupina o záchranu

SK Dynamo České Budějovice – Bohemians Praha 1905 2:1 (1:1)

• branky: 26. a 90.+5 Trummer – 38. Kovařík z penalty
  • rozhodčí: Berka – Machač, Leška – Pechanec (video)
  • diváci: 4286

Jiří Lerch (Č. Budějovice): „Věděli jsme, že Bohemka je kvalitní tým. Byla na nás dobře připravená, pokryla nám naše strany, a to jak Alliho tak Tranzisku. Dostali jsme se do vedení a Bohemians vyrovnali po smolné ruce Alliho. O poločase jsme si říkali, že i bod může mít v určité fázi cenu. Ale nakonec se nám podařilo získat tři a euforie v závěru byla obrovská. Potěšilo nás, že jsme se dostali na třetí místo od konce. Věřím, že nás to nakopne a že ty další čtyři zápasy zvládneme. Výsledkově nám Bohemians sedí, ale nedá se říci, že se nám na ně daří. Mají výborné hráče i trenéra, proto si cením, že s nejsilnějším týmem v této skupině jsme vybojovali tři body.“

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Je to hodně hořké hodnocení, jako bychom dostali ránu palicí. Ztratit utkání v poslední vteřině a ještě z řešitelné situace, to je hodně smutné a jsem moc naštvaný. Neuhráli jsme jednoduché míče a ze dvou střel na branku jsme dostali dva góly. Měli jsme si odvézt minimálně bod, ne-li tři, když jsme měli za stavu 1:1 dobré šance. Bohužel jsme v závěru udělali chybu, která nepatří do dospělého fotbalu. S Budějovicemi jsme v této sezoně uhráli ze tří zápasů jen bod. Je to soupeř, se kterým mám v lize já osobně asi nejhorší bilanci. A platí, že pro Bohemku je to tým, který nám nesedí. I herně tady nepředvádíme fotbal jako v jiných zápasech. Dnes jsme ale měli k zisku nejblíže, měli jsme to zvládnout.“

FK Jablonec – MFK Karviná 3:2 (1:1)

• branky: 37. Čanturišvili, 89. Martinec, 90.+6 Náprstek – 36. vlastní Hurtado, 60. Fleišman
  • rozhodčí: Machálek – Antoníček, Žurovec – Kocourek (video)
  • diváci: 1843

Radoslav Látal (Jablonec): „Teď se nám to otočilo. Fotbal je v tomhle krásný, minule nám sebral, dneska nám dal. Měli jsme celkem dobrý vstup a nějaké pološance. Soupeř byl ale dobře připravený, soubojový a důrazný. Dostali jsme vlastní gól po rohu. Ale hned jsme vyrovnali, navíc po věci, kterou jsme v týdnu hodně trénovali. To bylo perfektně provedené. Druhý poločas byl nemastný, neslaný a hodně to ovlivnil gól Fleišmana. Nehráli jsme dobře. Byl to úplně jiný zápas než s Boleslaví. Soupeř se rval. Čas ubíhal a my jsme byli šťastni za vyrovnávající branku. Nakonec bum a spadlo to tam na 3:2. Musím mužstvo pochválit, že se nesložilo. Jsou to pro nás strašně důležité tři body. Dál to bude o psychice. Máme nějaký bodový polštář, je to o hlavě. Na záchranu by mělo stačit 35 bodů.“

Marek Bielan (Karviná): „Těžko se mi to hodnotí. Byl to vyrovnaný zápas. Kombinačně jsme na tom byli stejně jako Jablonec. Z jedné standardky jsme dali gól. Ale mrzí mě, že hned inkasujeme, přestože víme, jak to Jablonec zahrává. Domácí z toho brzy srovnali na 1:1. Nás to ale nepoložilo, naši kluci mají sílu. Komplikace pro nás přišla se zraněním brankáře Holce, píchlo ho vzadu ve stehně a musel střídat. O poločase jsme si řekli, že to dáme víc na zem a přehrajeme domácí středem hřiště. Dali jsme opět vedoucí gól, Fleišman to trefil krásně. Jablonec nic neměl, jen nakopával balony. Nevzpomínám si, že by si domácí něco nebezpečného vytvořili. My jsme měli i další akce, ale nic jsme nedotáhli do zdárného konce. Na konci přišli do hry čerství hráči. Chvíli před koncem přišla standardka, po faulu, který nebyl a Martinec z toho vyrovnal na 2:2. Mohli jsme to dohrát někde u rohového praporku. Jenže domácí z brejku v závěru chtěli penaltu, ale to jsme stačili ještě zahrát na roh a z něj jsme dostali rozhodující gól. Je to těžké. Ale máme zkušené hráče, věřím, že se ani z tohohle nepoložíme. Budeme bojovat dál až do posledního kola.“

FK Pardubice – FC Zlín 2:0 (0:0)

• branky: 47. Icha, 85. Krobot
  • rozhodčí: D. Černý – Podaný, Pospíšil – Všetečka (video)
  • diváci: 2608

Radoslav Kováč (Pardubice): „Jsme moc rádi, že jsme to zvládli, byl to strašně moc důležitý zápas. Vyhráli jsme doma teprve potřetí v (ligové) sezoně, čekali jsme na to dlouho. Jsme šťastní, že to dopadlo. Zápas byl strašně moc nervózní, čekali jsme to. Bylo to o prvním gólu, nakonec jsme ho vstřelili ze standardky. Po hrozně dlouhé době jsme si jí pomohli. Nakonec jsme přidali druhý gól, i když Zlín měl dvě tři velké šance. Tonda (Kinský) nás podržel. Chtěl bych pochválit tým, na to, jak je mladý, to v takovém zápase zvládl velmi dobře. Jsem rád i za nulu, celý tým pracoval dobře i do defenzivy.“

Bronislav Červenka (Zlín): „Zápas zase ovlivnila naše nedůslednost ve druhé minutě druhého poločasu. Stejné to bylo i v našem domácím (dubnovém) zápase s Pardubicemi, v němž jsme si nechali dát na 1:1. Neříkám, že to pak pro soupeře bylo jednodušší. Ale zatáhl se víc do obrany, chodil do rychlých protiútoků a my jsme nebyli schopni vyrovnat. Vytvořili jsme si pár zajímavých momentů, z nichž jsme mohli srovnat. Bohužel jsme asi něco urazili, protože se to neotočí k nám. Buď to jde vedle, trefíme gólmana, nebo nejsme tak důrazní, agresivní. Je to hrozná škoda. Soupeř má kvalitu, ale tenhle zápas šel zvládnout a šly odsud odvézt body. Bohužel jsme to nezvládli, to je realita.“

Skupina o Evropu

FK Teplice - FC Slovan Liberec 2:0 (0:0)

• branky: 56. Fila, 90.+2 Havelka
  • rozhodčí: Všetečka - Kubr, Ratajová - Berka (video)
  • diváci: 4954

Zdenko Frťala (Teplice): „Liberec ukázal, že má kvalitní tým, který pomýšlel na první šestku. Vstřelili jsme dva nádherné góly a uhráli jsme důležité vítězství 2:0. Před každým zápasem apeluji na hráče, aby se pokoušeli o střely ze střední vzdálenosti. Takhle krásné branky byly odměnou i pro skvělé fanoušky. Pořád je to ale jen jeden zápas. Víme, že nás v Liberci nečeká nic jednoduchého.“

Luboš Kozel (Liberec): „Nemůžu být spokojený, výsledek je pro nás nepříznivý, navíc ani neodpovídá průběhu zápasu. Domácí dali nádherný gól, dostali se do vedení, nicméně pak byla naše nejlepší pasáž, v níž jsme šli za vyrovnáním. Bohužel jsme nedokázali žádnou šanci vyřešit, dnes jsme nebyli efektivní, měli jsme problém ve finální fázi. Naopak Teplice měly dvě krásné střely, i když druhý gól jsme jim darovali bohorovností ve středu hřiště. Prohráváme 0:2, ale rozhodně nic nebalíme. Věřím, že doma jsme silnější, zkusíme dvojzápas zdramatizovat, případně otočit. Po této sezoně u týmu končím, nové vedení klubu se tak rozhodlo, na což má právo. Budeme se snažit, aby to pro mě ani pro mužstvo nebyl příště poslední zápas v sezoně.“

FC Hradec Králové - SK Sigma Olomouc 3:1 (3:1)

• branky: 20. vlastní Chvátal, 42. Vašulín, 44. Horák - 13. Šíp
  • rozhodčí: Radina - Kotík, Pochylý - Zelinka (video)
  • diváci: 6529

David Horejš (Hradec Králové): „Jsme teprve v poločase dvojzápasu, ale za výkon si zaslouží hráči pochvalu. Byl opravdu dobrý. Sice jsme prohrávali po situaci, na kterou jsme upozorňovali, ale gól nás naopak nabudil. Mám obrovskou radost, jak mužstvo dokázalo zareagovat. Třemi góly do přestávky jsme skóre otočili. První půle byla z naší strany excelentní. Také ve druhé jsme si vytvořili nějaké možnosti, šance jsme měli jenom my. Chtěli jsme být nadále aktivní, měli jsme hru pod kontrolou. Vážím si, že jsme utkání takhle zvládli. Gólů mohlo být i víc, ale výsledek bereme se vší pokorou. Vytvořili jsme si nějakou pozici, teď je důležité zregenerovat a připravit se na těžkou odvetu do Olomouce. Chceme postoupit, určitě tam nebudeme jen bránit výsledek.“

Jiří Saňák (Olomouc): „V principu jsme do zápasu vstoupili tak, jak jsme si přáli. Měli jsme šanci ještě za stavu 0:0, pak jsme dali branku. Úvod byl podle mě fajn. Pak jsme dostali nešťastný vlastní gól z odraženého rohu. Potom jsme se ale trochu natrápili v přechodové fázi. Dali jsme Hradci v posledních minutách prvního poločasu dva dárky, kdy jsme zbytečně ztratili balony a soupeř z toho dal dva góly. Takové chyby potrestá většina ligových mužstev. Ve druhém poločase jsme se snažili dát gól, abychom si zlepšili pozici do odvety. Hráli jsme ale spíš po vápno. Dát doma dva góly Hradci a neinkasovat bude velký úkol. Za týden nás každopádně čeká důležitý zápas. Je to semifinále, ale pro nás už to je jako finále. Povinností je, abychom udělali maximum. Vidíte další výsledky jako Teplice - Liberec 2:0. V našich silách určitě je, abychom Hradec porazili o dva góly. Musíme se ale poučit a nedělat takové chyby.“

Zdroj citací: weby Fortuna ligy a FK Jablonec