E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Rosický odmítl velký klub. Má jasný cíl: vrátit Spartu do Ligy mistrů

15. leden 2024
Sdílejte:
Sportovní ředitel Sparty se v rozhovoru s webem The Athletic rozhovořil o těžkých začátcích v nové roli, zlomových chvílích i o tom, co ho pohání dál.
Tomáš Rosický, sportovní ředitel SpartyFoto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

„Měl jsem nabídku jít na pohovor do velkého klubu. Odmítl jsem, protože tady mám ještě hodně práce, ale trochu to změnilo mé myšlení,“ říká v rozhovoru s uznávaným webem The Athletic sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

„Když jsem nastoupil do této práce, nikdy jsem neměl ambice dělat ji jinde než tady. Bylo to o čisté lásce ke klubu, kde jsem začínal,“ pokračuje, aniž by specifikoval klub, který ho oslovil.

„Mám tady ještě nedokončenou práci. Cílem je přivést Spartu zpět do Ligy mistrů,“ má o dalších výzvách jasno Rosický, který je sportovním ředitelem na Letné od prosince 2018, kdy ve funkci nahradil Zdeňka Ščasného a v minulé sezoně dovedl Spartu k prvnímu ligovému titulu po devíti letech. Skupina Champions League se na Letné naposledy hrála v roce 2005.

Situace, kterou Rosický zdědil, připomíná Arsenal v letech po Wengerovi, píše The Athletic. „Rok před mým nástupem věděli vítězové české ligy, že půjdou rovnou do skupinové fáze Ligy mistrů. To je pro české kluby obrovská věc, takže Sparta hodně investovala do hráčů nad 30 let. Dostali smlouvy na dlouhou dobu a nevyšlo to,“ vzpomíná Rosický na období Sparty s trenérem Andreou Stramaccionim.

„Rozdíl v platech mezi českými kluky a novými hráči byl dost velký. Kvůli tomu byla šatna nefunkční,“ pokračuje sparťanská legenda. „Takže jsme úplně změnili strategii. Mnohem víc jsme investovali do mladých hráčů. Snažili jsme se také víc propojit s akademií, protože ta je velmi solidní. Snažili jsme se soustředit na sparťany v týmu, udržet české jádro, protože jsme ztratili identitu,“ vysvětluje obrat v myšlení, který tehdy na Spartě udělal.

„Řekli jsme si, že budeme potřebovat tři roky, než znovu vyhrajeme. Dovedete si představit, že není snadné říct lidem: Tři roky teď nebudeme vyhrávat,“ vzpomíná na těžké začátky. „Po třetím roce se fanoušci obrátili proti mně. Prohráli jsme finále poháru (se Slováckem) a fanoušci začali skandovat, že bych měl odejít,“ připomíná Rosický.

„Šel jsem za majitelem a generálním ředitelem a řekl jim: 'Jestli si myslíte, že je to tak nejlepší, skončím - protože strategii nezměním. Myslím, že je správná'. Ale oni mě podrželi. Řekli mi, abych si našel nového trenéra a pokračoval,“ říká sportovní ředitel Sparty, který následně přivedl Briana Priskeho a Sparta s ním loni získala už zmíněný titul.

Rosický v rozhovoru s Athleticem vzpomíná i na úplný začátek přechodu od hráčské k funkcionářské kariéře. „Když jsem skončil s hráčskou kariérou, strávil jsem rok jako poradce představenstva a předchozího sportovního ředitele. Bylo to přechodné období, které mi umožnilo sledovat a naučit se vše, co se děje, a to nejen ve fotbalovém oddělení, ale v celém klubu.“

„Rychle jsem se naučil, že si musím dát odstup od hráčů. Byli tam kluci, kteří byli mými spoluhráči, s nimiž jsem hrál za národní tým. Musel jsem jim říct: 'Už nejste dost dobří'. To je něco, co jsem si vůbec neužíval,“ dodává Rosický.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s