Plukovník ve Slavii. Radu z Edenu odvolali fanoušci

19. říjen 2022
Sdílejte:
Petr Rada jde v poháru se svou Duklou na Slavii. Když v roce 2013 stejné derby absolvoval na lavičce sešívaných, byl to začátek jeho slávistického konce. Připomeňte si jeho dvojité působení v Edenu.
Září 2012. Petr Rada ve Slavii.Foto: Profimedia

Slavia dnes hraje třetí kolo poháru na Dukle. Na lavičce domácích bude kvůli disciplinárnímu trestu nadále scházet kouč Petr Rada, jenž v minulosti vedl i tým z Edenu.

Naposledy to bylo v sezoně 2012/13. Tehdy byla Slavia uprostřed velmi nepovedeného období, kdy ji vlastnil Aleš Řebíček.

Bývalý ministr dopravy, který předtím spoluvlastnil dopravní firmu Viamont, si s vlastnictvím pražského klubu ukousl až moc velké sousto. Jednoduše řečeno na provoz Slavie neměl dostatek peněz a klub přivedl v roce 2015 dokonce na hranu krachu, kdy mu kromě jiného hrozil pád do třetí ligy.

Řebíčkovo slávistické panování se vyznačovalo také častými změnami trenérů a nepovedenými experimenty, jako když v průběhu sezony 2011/12 na lavičku přivedl do té doby sparťanskou ikonu Františka Straku.

Rada, který v letech 2008 a 2009 trénoval českou reprezentaci, dotáhl v sezoně 2011/12 Teplice na páté místo v lize. Slavia za sebou měla sezonu se třemi různými trenéry (Michal Petrouš, Straka a Martin Poustka) a v lize skončila 12.

Radu Slavie z Teplic vykoupila. „Trénovat Slavii je pro mě pochopitelně velká výzva a také velká čest. Jsem rád, že se kluby mezi sebou dohodly a já mohu začít svoji novou trenérskou misi v prostředí, kde jsem již dříve působil,“ uvedl Rada pro slávistický web.

I když Slavia na podzim vyhrála gólem Martina Latky derby nad Spartou, velké zlepšení pod Radou nepřišlo. Podzimní část Slavia skončila na 11. místě. A výrazné zlepšení nepřišlo ani na jaře. Trenérův pád v Edenu započal ve 22. kole, kdy zrovna v zápase s Duklou slávističtí fanoušci začali žádat trenérovo hlavu, a to tradičním pokřikem: „Rada ven.“

Následovala prohra na Letné 1:3, výhra nad Slováckem 1:0 a v 25. kole prohra v Příbrami. Po ní přišel Radův konec. Slavia pod ním v sezoně 2012/13 měla bilanci sedm výher, devět remíz a devět proher. V tabulce byla osmá.

„Slavia je klub s velkou tradicí, tlak na výsledky a umístění je zde obrovský. Očekávání fanoušků se nenaplnila, byli nespokojeni, což mělo negativní dopad i na hráče v kabině. Proto jsem se po dohodě s prezidentem klubu rozhodl, že pro uklidnění celé situace bude lepší, když u mužstva skončím. Slavii přeji samozřejmě do budoucna jen to nejlepší,“ uvedl tehdy Rada.

Mužstvo po něm převzali dosavadní trenéři juniorky Michal Petrouš a Ivo Knoflíček. S bilancí čtyř výher a jedné prohry Slavii posunuli na konečné sedmé místo, což byl vrchol Řebíčkovi éry.

Pro lepší ilustraci tehdejší doby si připomeňme kádr, který měl Rada ve Slavii k dispozici. Do vítězného podzimního derby šel s touto sestavou:

  • Kamil Čontofalský - Milan Nitrianský, Martin Latka, David Hubáček, Martin Juhar - Tomáš Mičola, Ondřej Petrák, Karol Kisel, Jaromír Zmrhal, Luboš Tusjak - Milan Škoda
  • Náhradníci: Stanislav Vlček, Róbert Cicman, Štěpán Koreš, Matúš Čonka, Lukáš Jarolím, Martin Hurka, Martin Berkovec

Petr Rada ve Slavii působil také ke konci 90. let minulého století. Tehdy převážně jako asistent trenéra. Nejprve v sezoně 1997/98 pracoval pro Františka Cipra a Pavla Tobiáše. Toho na konci sezony na pět zápasů nahradil na postu hlavního trenéra s bilancí tří výher a dvou remíz. Slavia tenkrát v lize skončila druhá za Spartou.

V příštích dvou sezonách Rada ve Slavii dělal asistenta nejdřív opět Ciprovi, následně pak Jaroslavu Hřebíkovi. Slavia tenkrát skončila třetí a druhá. Následně Petr Rada zahájil plnohodnotnou kariéru hlavního kouče v Teplicích.


Související články

Bude to jako s Polskem, jsme připravení. Šilhavý o Moldavsku

Reprezentaci čeká v pondělí druhý zápas z osmi v kvalifikaci o Euro 2024. V Kišiněvě budou chtít Češi navázat na povedený páteční zápas z Edenu, kde porazili Poláky 3:1. Projděte si myšlenky reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého z předzápasové tiskovky.

Jaroslav Šilhavý

Sparta má před derby blízko k rekordu. Tvrdík vzkazuje, že si ho vezme zpět

Nedělní ženské derby v první lize poutá pozornost už před výkopem. Na zápas o průběžné první místo je zatím prodáno přes šest tisíc vstupenek. Do slávistického rekordu chybí pár stovek diváků.

Girl Power
Aktualizováno

Video: Radost a slzy v Argentině. Mistři světa nastoupili poprvé doma

Sváteční zápas navíc okořenil Lionel Messi svým 800. gólem v kariéře.

Zábava
Popup se zavře za 8s