Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Krejčího odchod jako šance pro Spartu? Liverpool jí ukázal, co teď může vyřešit

15. červen 2024
Sdílejte:
Je hotovo. Novodobá ikona Sparty jde do Girony. Může to být paradoxně šance na další zlepšení mistrovského týmu?
Ladislav Krejčí, sparťanský hrdina.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

„Láďa Krejčí je velice talentovaný střední záložník. K jeho silným stránkám patří první dotek, přehled ve hře a dobré vyhodnocování herních situací,“ představoval v červnu 2019 Tomáš Rosický novou posilu. „Bude si muset zvyknout na vyšší tempo hry, ale díky fyzickým a technickým předpokladům z něj může vyrůst velmi kvalitní hráč,“ dodal sportovní ředitel Sparty.

Teď po pěti letech Krejčí odchází po dvou snových sparťanských sezonách. Na dres si dal číslo 37 a loni po osmi sezonách bez titulu Spartě vytouženou 37. mistrovskou korunu pomohl získat. Letos přidal i titul číslo 38 a k tomu vítězství v domácím poháru.

Do Girony hráč, který je aktuálně s reprezentací na Euru v Německu, odchází podle informací přestupového insidera Fabrizia Romana za 12 milionů eur, tedy za zhruba 300 milionů korun.

Odchod Ladislava Krejčího sparťany bolí. Ale Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu, pro letenské vidí i šanci na progres. „Pokud utkání s Liverpoolem ukázala Spartě něco, co je opravdu nutné adresovat, byl to zoufalý nedostatek rychlosti, a to zejména v obranné linii. To má nyní Sparta možnost vyřešit,“ píše ve své analýze.

To má nyní Sparta možnost vyřešit. „Nákupem výbušnějšího a rychlejšího stopera přitom může pomoci i ofenzivní fázi, protože nabídne jeho spoluhráčům dalšího nebezpečného hráče, který dovede vyrazit dopředu a podpořit kombinaci,“ dodává.

Tento styl hry s dynamickými stopery v minulosti v Anglii proslavil třeba Chris Wilder, jehož stopeři se v Sheffieldu United často pouštěli do opravdu výrazných výpadů, které často končili až na hranici soupeřova vápna a často přímo stopeři centrovali po tandemových kombinacích v krajích hřiště. V současnosti podobnou strategii využívá třeba Inter Milán Simona Inzaghiho.

Obzvlášť pokud chce Sparta do budoucna čelit evropským gigantům, je vyrovnání rychlostního deficitu stěžejní. Tím důležitější je to, když na levé straně hřiště hraje trochu méně dynamický Ryneš a ještě pomalejší Zelený. Větší rychlost umožní Spartě lepší dostupování soupeřů v napadání a kvalitnější dodržování vysoké obranné linie,“ pokračuje Mrklas v detailní analýze Krejčího hry a lídrovských schopností. Dokáže je Sparta nahradit?

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s