Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Ideální k reprezentaci je Svědík, říká datový analytik. Za příklad dává Belgii

23. listopad 2023
Sdílejte:
Petr Fousek s Adolfem Šádkem a dalšími členy fotbalového vedení hledají nového reprezentačního trenéra. Podle Jakuba Dobiáše, šéfa datové společnosti 11 Hacks, český fotbal v současném stavu nemá možnosti, jak přivést kouče ze zahraničí a ideální volbu navíc vidí přímo v Česku.
Martin SvědíkFoto: Profimedia

Kdo by podle vás měl nově vést reprezentaci?

Martin Svědík představuje ideální volbu. Jeho inovativní přístup a moderní pohled na taktiku by mohl být přesně tím, co tým potřebuje. Taktické koncepty se za posledních pět let inovovaly k nepoznání a porozumění současným trendům je klíčové. Jediná obava, kterou bych měl, se týká schopnosti jeho týmu tvořit šance ve finální třetině. Slovácko je nejvíc centrující tým v lize, což je suboptimální (ne úplně nejlepší, ale přijatelný – poznámka redakce) strategie. Euro je v defenzivě hodně o středním nebo nízkém bloku a kdo ho dokáže otevřít, takže schopnost trenéra naučit tým hrát v blízko soupeřova vápna bych považoval za klíčový atribut rozhodnutí.

Měla by se případně fotbalová asociace pokoušet získat pro národní tým slávistického kouče Jindřicha Trpišovského (protože je to podle názoru mnohých nejlepší český trenér)?

Trenér Trpišovský je rozhodně náš nejlepší trenér. Ale abychom byli upřímní, šance, že ho dostaneme k reprezentaci, jsou blízko nule. Má smlouvu ve Slavii, a ta ho neuvolní. Navíc jsem skeptický, že by ho tato pozice lákala. Reprezentace je mnohem víc politiky a méně času na hřišti, které si trenér Trpišovský cení nejvíc, jak vím z bývalé spolupráce s ním (Dobiáš dřív pracoval ve Slavii jako datový analytik – poznámka redakce).

Nemělo by se vedení českého fotbalu spíš inspirovat na Spartě a hledat nějakého vhodného kandidáta v cizině?

Co se týče možnosti zahraničního trenéra, to by bylo něco nového a zajímavého. Ale otázkou je, jestli má vedení fotbalové asociace dost prostředků a chuti se pustit do takového hledání a udělat opravdu důkladnou analýzu, aby vybrali toho pravého. Byl bych k této cestě aktuálně velmi skeptický a nevěřím, že by se zvolilo správně. Takové hledání by mělo navíc probíhat měsíce a nikoliv pár týdnů.

A máte případně nějaký tip na kouče ze zahraničí?

Optimální podpis trenéra za mě udělala Belgie, která vzala Domenica Tadesca. To je dobrý příklad toho, jak najít mladého, progresivního trenéra, který má nedávné zkušenosti z top ligy. Ale takový výběr by opravdu potřeboval velmi důkladnou analýzu. Jako příklad bych zmínil Igora Tudora, co odvedl skvělou práci ve Veroně a pak ho trochu nespravedlivě vyhodili z Olympique Marseille. Ale na konci dne se všechno točí kolem peněz, které má česká fotbalová asociace na takovou pozici k dispozici.

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s