Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Ideální k reprezentaci je Svědík, říká datový analytik. Za příklad dává Belgii

23. listopad 2023
Sdílejte:
Petr Fousek s Adolfem Šádkem a dalšími členy fotbalového vedení hledají nového reprezentačního trenéra. Podle Jakuba Dobiáše, šéfa datové společnosti 11 Hacks, český fotbal v současném stavu nemá možnosti, jak přivést kouče ze zahraničí a ideální volbu navíc vidí přímo v Česku.
Slovácko Martin Svědík vytáhl až do Evropy.Foto: Profimedia

Kdo by podle vás měl nově vést reprezentaci?

Martin Svědík představuje ideální volbu. Jeho inovativní přístup a moderní pohled na taktiku by mohl být přesně tím, co tým potřebuje. Taktické koncepty se za posledních pět let inovovaly k nepoznání a porozumění současným trendům je klíčové. Jediná obava, kterou bych měl, se týká schopnosti jeho týmu tvořit šance ve finální třetině. Slovácko je nejvíc centrující tým v lize, což je suboptimální (ne úplně nejlepší, ale přijatelný – poznámka redakce) strategie. Euro je v defenzivě hodně o středním nebo nízkém bloku a kdo ho dokáže otevřít, takže schopnost trenéra naučit tým hrát v blízko soupeřova vápna bych považoval za klíčový atribut rozhodnutí.

Měla by se případně fotbalová asociace pokoušet získat pro národní tým slávistického kouče Jindřicha Trpišovského (protože je to podle názoru mnohých nejlepší český trenér)?

Trenér Trpišovský je rozhodně náš nejlepší trenér. Ale abychom byli upřímní, šance, že ho dostaneme k reprezentaci, jsou blízko nule. Má smlouvu ve Slavii, a ta ho neuvolní. Navíc jsem skeptický, že by ho tato pozice lákala. Reprezentace je mnohem víc politiky a méně času na hřišti, které si trenér Trpišovský cení nejvíc, jak vím z bývalé spolupráce s ním (Dobiáš dřív pracoval ve Slavii jako datový analytik – poznámka redakce).

Nemělo by se vedení českého fotbalu spíš inspirovat na Spartě a hledat nějakého vhodného kandidáta v cizině?

Co se týče možnosti zahraničního trenéra, to by bylo něco nového a zajímavého. Ale otázkou je, jestli má vedení fotbalové asociace dost prostředků a chuti se pustit do takového hledání a udělat opravdu důkladnou analýzu, aby vybrali toho pravého. Byl bych k této cestě aktuálně velmi skeptický a nevěřím, že by se zvolilo správně. Takové hledání by mělo navíc probíhat měsíce a nikoliv pár týdnů.

A máte případně nějaký tip na kouče ze zahraničí?

Optimální podpis trenéra za mě udělala Belgie, která vzala Domenica Tadesca. To je dobrý příklad toho, jak najít mladého, progresivního trenéra, který má nedávné zkušenosti z top ligy. Ale takový výběr by opravdu potřeboval velmi důkladnou analýzu. Jako příklad bych zmínil Igora Tudora, co odvedl skvělou práci ve Veroně a pak ho trochu nespravedlivě vyhodili z Olympique Marseille. Ale na konci dne se všechno točí kolem peněz, které má česká fotbalová asociace na takovou pozici k dispozici.

Související články

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s