Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

České fotbalistky porazily Bělorusko. Postup mají na dosah

02. prosinec 2023
Reprezentantky zvládly důležitý zápas v Lize národů. Na těžkém terénu v maďarském Györu vyhrály díky brance Kamily Dubcové 1:0 a před posledním utkáním proti Slovinsku mají blízko postupu do áčkové ligy.
Česká radost po gólu Kamily Dubcové.Foto: FAČR

Na téměř nezpůsobilé hrací ploše za stálého deště byl od úvodních minut k vidění bojovný fotbal. Češky byly hned od začátku lepší a kontrolovaly hru. Velmi rychle tak byla zničená hrací plocha na polovině Běloruska, zatímco česká polovina byla opticky v lepším stavu.

Přestože český tým hodně držel balon, do zakončení se dostával jen velmi sporadicky. První přímý střelecký pokus zaznamenaly až v 35. minutě hráčky Běloruska, zpoza vápna to zkusila Šlapakov, míč ale poslala přímo do náruče české gólmanky Lukášové.

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Na to se podívám!

Největší vzruch tak přišel až v samém závěru poločasu. Po odvážném průniku středem hřiště vnikla do vápna Bartoňová a po jejím stažení ve střelecké pozici rozhodčí odpískala pokutový kop. Ten zahrála Kamila Dubcová pouze do břevna, avšak odražený míč se dostal od Staškové znovu ke Kamile Dubcové, která míč dorazila do brány – 0:1!

V první minutě nastavení kopaly domácí hráčky přímý kop z velmi nebezpečné pozice z hranice velkého vápna. Anastasija Linnik dokázala obstřelit zeď, míč ale bravurně vyrazila Lukášová.

Také druhý poločas se hrál ve velmi podobném duchu jako ten první. Češky diktovaly tempo hry a hrálo se na polovině Běloruska. Blízko ke gólu byla v 56. minutě Khýrová, po přiťuknutí od Staškové ale trefila z úhlu jen tyč běloruské brány.

Fotbalistky Česka mohly o své výhře definitivně rozhodnout v závěrečné desetiminutovce. Velké šance měly Cahynová, Stašková a také Khýrová, avšak druhý gól již nedaly. Vadit jim to ale nemuselo, protože nakonec ve velmi důležitém zápase zvítězily 1:0.

„Zápas byl hlavně o tom, kdo bude dominantnější na tom těžkém terénu, který na stadionu byl. Cílem bylo rychle získávat balon a posílat ho nahoru. To se nám dařilo a jak v prvním, tak druhém poločase jsme byli lepším týmem. Je jen škoda, že jsme ve druhém poločase nedokázali přidat druhý gól, měli jsme dost příležitostí, abychom vstřelili další branky,“ řekl po zápase trenér Karel Rada.

Češky tak mají postupový mečbol. V úterý hrají od 19 hodin v pardubické CFIG Areně a pokud vyhrají, zajistí si pro příští kalendářní rok v Lize národů UEFA postup do nejvyšší výkonnostní Ligy A.

Zdroj: Fotbalová asociace ČR