Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

Aston Villa nebo Palmeiras na Strahově. Do Prahy se vrací turnaj talentů

12. červenec 2022
V druhé půlce července se mladí fotbalisté Slavie a Sparty poměří s Aston Villou, Dynamem Kyjev, brazilským Palmeiras a mexickými Tigres. Mezinárodní mládežnický turnaj CEE Cup se vrací po dvouleté pauze způsobené pandemií. Jeho ředitel Roberto De Blasio v rozhovoru pro Football Club vysvětluje, proč turnaj v kategorii U19 v Praze pořádá.
Momentka z posledního finále v roce 2019, kdy Palmeiras porazili Spartu 2:0.Foto: CEE Cup

Můžete představit CEE Cup pro ty, kdo turnaj neznají?

V roce 2010 jsme ho vymysleli s cílem organizovat v Praze akci, která bude dosahovat kvality nejlepších turnajů pro U19 na světě. Také jsme chtěli, aby země ve střední a východní Evropě (proto CEE Cup - Central and Eastern Europe, poznámka redakce) měly šanci ukázat světu svoje hráče na domácí půdě. Protože dříve byly podobné turnaje jen v jiných částech Evropy a týmy z našeho regionu tam nebyly zvány. Ambasadorem turnaje je kouč reprezentace U19 David Holoubek, který v minulosti se Spartou CEE Cup vyhrál. Letos se hraje od 22. do 26. července a finále bude poslední den turnaje ve vršovickém Ďolíčku.

Kde jste se inspiroval?

V Itálii, odkud pocházím (De Blasio žije už přes 20 let v Praze – poznámka redakce). Torneo di Viareggio byl založen v roce 1949 a stále je jedním z nejdůležitějších a nejrespektovanějších mládežnických turnajů. Jako mládežničtí reprezentanti na něm hráli Andrea Pirlo, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Romelu Lukaku nebo Dušan Vlahović. Můj sen byl dát Praze něco podobného.

Na turnaj se tradičně chystá mnoho skautů. Které týmy posílají své pracovníky do Prahy tentokrát?

Když přijdete na kterýkoliv zápas turnaje, uvidíte v ochozech mnoho pánů s laptopy nebo zápisníky. V současné době víme, že se k nám opět chystají skauti například z Manchesteru United, Juventusu nebo Monaka. Hráči si tak v Praze mohou vykopat hvězdné angažmá.

Letošní ročník CEE Cupu se bude konat po dvouleté pauze způsobené globální pandemií. Uškodil koronavirus nějak výrazněji turnaji? Nebo jste měli konečně čas některé věci vylepšit?