Aston Villa nebo Palmeiras na Strahově. Do Prahy se vrací turnaj talentů

12. červenec 2022
Sdílejte:
V druhé půlce července se mladí fotbalisté Slavie a Sparty poměří s Aston Villou, Dynamem Kyjev, brazilským Palmeiras a mexickými Tigres. Mezinárodní mládežnický turnaj CEE Cup se vrací po dvouleté pauze způsobené pandemií. Jeho ředitel Roberto De Blasio v rozhovoru pro Football Club vysvětluje, proč turnaj v kategorii U19 v Praze pořádá.
Momentka z posledního finále v roce 2019, kdy Palmeiras porazili Spartu 2:0.Foto: CEE Cup

Můžete představit CEE Cup pro ty, kdo turnaj neznají?

V roce 2010 jsme ho vymysleli s cílem organizovat v Praze akci, která bude dosahovat kvality nejlepších turnajů pro U19 na světě. Také jsme chtěli, aby země ve střední a východní Evropě (proto CEE Cup - Central and Eastern Europe, poznámka redakce) měly šanci ukázat světu svoje hráče na domácí půdě. Protože dříve byly podobné turnaje jen v jiných částech Evropy a týmy z našeho regionu tam nebyly zvány. Ambasadorem turnaje je kouč reprezentace U19 David Holoubek, který v minulosti se Spartou CEE Cup vyhrál. Letos se hraje od 22. do 26. července a finále bude poslední den turnaje ve vršovickém Ďolíčku.

Kde jste se inspiroval?

V Itálii, odkud pocházím (De Blasio žije už přes 20 let v Praze – poznámka redakce). Torneo di Viareggio byl založen v roce 1949 a stále je jedním z nejdůležitějších a nejrespektovanějších mládežnických turnajů. Jako mládežničtí reprezentanti na něm hráli Andrea Pirlo, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Romelu Lukaku nebo Dušan Vlahović. Můj sen byl dát Praze něco podobného.

Na turnaj se tradičně chystá mnoho skautů. Které týmy posílají své pracovníky do Prahy tentokrát?

Když přijdete na kterýkoliv zápas turnaje, uvidíte v ochozech mnoho pánů s laptopy nebo zápisníky. V současné době víme, že se k nám opět chystají skauti například z Manchesteru United, Juventusu nebo Monaka. Hráči si tak v Praze mohou vykopat hvězdné angažmá.

Letošní ročník CEE Cupu se bude konat po dvouleté pauze způsobené globální pandemií. Uškodil koronavirus nějak výrazněji turnaji? Nebo jste měli konečně čas některé věci vylepšit?

Pochopitelně jsme nebyli jedinou akcí, které koronavirus ublížil. Snažili jsme se dát dohromady turnaj už loni, ale bylo takřka nemožné sem dostat týmy z Jižní AmerikyPremier League. Vždy hrozilo, že se něco na poslední chvíli zvrtne a týmy nepřijedou. Riskovali bychom tak, že se z mezinárodního turnaje stane lokální záležitost, což jsme nechtěli. Letos by to ale konečně mělo vyjít a my budeme moci oslavit jubilejní desátý ročník.

Naposledy hrálo CEE Cup osm týmů, předtím i dvanáct, teď jich je šest. Proč ubývají?

Vychází to ze zpětné vazby, kterou jsme dostali od klubů. Většina z nich je teprve na začátku přípravy a zástupci klubů nám řekli, že odehrát v krátkém sledu až pět utkání je prostě až příliš. Proto jsme přešli na šest účastníků, kdy každý tým odehraje tři zápasy. Upřednostnili jsme kvalitu nad kvantitou.

Kuchta zvedá celou Spartu. Může pomoct Priskemu i Čvančarovi

Příchod Jana Kuchty do Sparty mění její vyhlídky do nové sezony. S reprezentačním útočníkem letenští ukazují okamžité ambice. Co nového s ním Sparta získává, v čem ji může pomoci a co příchod Kuchty znamená pro Tomáše Čvančaru?

Přečíst

Proč v Česku není víc mezinárodních turnajů? Jak už jste zmínil, zdejší kluby musí hledat podobné turnaje pro jiné věkové kategorie v zahraničí.

Upřímně řečeno nevím. Nicméně v České republice je mnoho jiných, lokálních turnajů, které jednoduše nemají takový mediální přesah jako CEE Cup, což ale samozřejmě neznamená, že nejsou kvalitní. Naše zaměření na kategorii U19 v kombinaci s mezinárodním obsazením turnaje každopádně znamená, že některé zápasy jsou bez přehánění kvalitnější než mnoho zápasů v první lize. Přijďte se podívat a přesvědčíte se, že mám pravdu.

Co dá mladým fotbalistům navíc mezinárodní konfrontace?

Setkají se s jinými herními styly a fotbalovou mentalitou. V moderním fotbale se neustále zrychluje nejen hra, ale i rozvoj hráčů. Náš turnaj je připravuje i na pozornost, která na ně v profesionálním fotbale čeká. Můžou si vyzkoušet různé komunikační nástroje, třeba jaké to je, když dávají interview po zápase, což čeká na hráče zápasu. Takhle můžou mladí fotbalisté chápat celý sport z různých perspektiv, což je cenná a nepřenosná zkušenost.

Úzce spolupracujete se Slavií, Spartou, ale také s Fotbalovou asociací ČR (FAČR). Jak konkrétně to vypadá?

Jsem šťastný, jaký vztah se všemi máme. Mládežnické oddělení SlavieSparty si našeho turnaje velmi považují. V obou klubech jsou navíc naprostí profesionálové a osobnosti, na které můžete stěží narazit v jiných částech světa. A věřte mi, že nepřeháním. Zároveň si hodně vážíme akademie Sparty na Strahově, kde se turnaj hraje. CEE Cupu to dává skvělou vizitku, protože tamní prostředí vždy na hosty ze zahraničí zapůsobí a je vidět, že Češi se skutečně špičkově starají o svou mládež, co se týče infrastruktury. A co se týče FAČR, tak jsme poctěni, že se jubilejní desátý ročník turnaje uskuteční pod patronátem asociace.

Co to znamená v praxi?

Začnu trochu ze široka. Před pandemií jsme s bývalým předsedou diskutovali o tom, jak bychom mohli CEE Cup turnaj rozvíjet. Chceme přispět k rozvoji fotbalu v Česku a pořádat turnaj, kam dostaneme špičkové zahraničí týmy, je to nejmenší. Bohužel po výměně vedení FAČR ještě nebyla možnost probrat detaily. Doufám, že se k tomu brzy vrátíme. Chceme celý podnik posunout, aby šlo i pro svaz o důležitý nástroj na propagaci českého fotbalu a na navazování mezinárodních vztahů.

V minulosti si na CEE Cupu zahráli hráči jako Adamové Hložek a Karabec, Alex Král, Tomáš Souček, nebo Joshua Zirkzee. Na koho se můžeme těšit letos?

Hložek nebo Souček jsou výjimečné talenty a věřím, že i letos se na turnaji představí hráči, kteří udělají díru do světa. Konkrétnější ale zatím být nemůžu, protože aktuálně teprve kluby začínají přípravu a až v následujících dnech dostaneme definitivní soupisky jednotlivých týmů. Až se tak stane, najdete je na našem webu.

Velký byznys z malé ligy. Red Bull v Salzburgu úspěšně sází na mládí

Klub ze Salzburgu byl dlouhé roky tuctový. Po příchodu Red Bullu je vše jinak. Pár let mu sice trvalo, než našel svou cestu, teď má ale koncepci, díky které objevuje pro velké kluby talenty z celého světa. A vydělává na tom. Jak to dělá?

Přečíst

Na turnaji si zahrál i Anthony Gordon, který se prosadil do kádru Evertonu. Zmínil se o tom, jak mu CEE Cup pomohl v jeho kariéře?

Anthony byl v roce 2017 nejlepším hráčem a s Evertonem turnaj vyhrál. Viděl jsem s ním interview, v němž vzpomíná, že mu turnaj v Praze hodně pomohl a byl klíčovým krokem v jeho kariéře, protože právě po CEE Cupu se začal zapojovat do prvního týmu Evertonu a pod koučem Carlem Ancelottim si odbyl debut v Premier League. Potěšilo mě to.

Před třemi lety podepsala Slavia Brazilce João Felipeho na základě jeho výkonů na vašem turnaji. Jak to bylo?

João hrál za Palmeiras a v roce 2019 odehrál fantastický turnaj. Jeho výkony nadchly skauty Slavie natolik, že se ho rozhodli podepsat fakticky týden po finále proti Spartě. João má úžasný fotbalový talent, ale bohužel si myslím, že mu hodně uškodila pandemie, protože měl těžší aklimatizaci v nové zemi a byl daleko od přátel a rodiny. Měl jsem možnost s ním strávit nějaký čas a je to skvělý kluk. Jeho odchod ze Slavie mě mrzel. Doufám, že se do Evropy vrátí a bude bavit fanoušky někde jinde.

Jak těžké bylo letos do Prahy dostat Dynamo Kyjev vzhledem k válce na Ukrajině?

Bylo to složité a jsem pyšný, že se to nakonec klaplo. Dynamo Kyjev dodává do světového fotbalu pravidelně skvělé mladé hráče. Ale samozřejmě musíte brát potaz, v čem ti kluci musejí aktuálně vyrůstat, takže jsme rádi, že jim poskytujeme možnost být alespoň týden mimo válečnou zónu. Pro mě osobně to je další důkaz, že fotbal je víc než jen obyčejná hra.

Na Ukrajinu myslíte i v rámci charitativní činnosti…

Je tradicí, že každý rok si vybereme jeden charitativní projekt, který v rámci turnaje podpoříme. Letos z příjmů turnaje nakoupíme několik elektrických generátorů pro nemocnici v Charkově. Partnerem jsou nám české charitativní organizace, které s ukrajinskou stranou úzce spolupracují.


Foto: CEE Cup

Roberto De Blasio (44)

Do osmnácti hrál fotbal ve Foggii. Díky tomu si zamiloval nejen kopanou, ale také trenéra Zdeňka Zemana, který se v tamním klubu zapsal zlatým písmem. Téměř dvacet let je členem organizace RunCzech, která pořádá Pražský maraton a další mezinárodní závody v Česku a Itálii. Právě zkušenosti nasbírané v rámci organizace elitních závodů byly základem pro vznik CEE Cupu.

Související články

Bavil vás ten fotbal vůbec? Gecov o podnikání, šikaně i vytuněné fabii

Marcel Gecov byl vždy známý svou hyperaktivitou. Aplaus na stadionech ale vyměnil za byznys. A je to jízda, díky které nelituje, že už v 28 letech skončil s profesionálním fotbalem. Proč se vzdal pěkné a pravidelné výplaty v Polsku?

Rozhovor

Agresoři už zase kopou. Rusko hledá cestu na mistrovství světa

Zatímco Bělorusko v poklidu rozehrálo kvalifikaci na Euro 2024, Rusko se snaží vrátit do mezinárodního fotbalu asijskou cestou. To vše navzdory pokračující válce na Ukrajině.

Komentář

Bayern v panickém módu. Nagelsmannův vyhazov nedává smysl

Přišlo jako blesk z čistého nebe. Odvolání Juliana Nagelsmanna překvapilo celou fotbalovou Evropu. A ani s odstupem několika dnů pořád nedává smysl.

Komentář
Popup se zavře za 8s