Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

23. únor 2024
Sdílejte:
Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.
Jan Košek v sešívanémFoto: SK Slavia Praha

O Vánocích roku 1904 se ve Vídni oteplilo, ale po celý Boží hod sněžilo. Hustá chumelenice neustala ani ve chvíli, kdy na Hohe Warte nastoupila modrožlutá First Vienna proti tehdy červenobíle pruhované pražské Spartě. „Dnes se moc nezahřeju," prohodil gólman domácích a idol jejich příznivců Karl Pekarna k divákům za brankou. Sklidil souhlasný smích. „To mi řekněte, proč si Vienna pozvala na svátky zrovna tenhle mančaft,“ přisadil si jeden z fanoušků. „Kdo o něm kdy slyšel?“

Leč právě v té chvíli pravé křídlo Pražanů načechralo krásný centr a levá spojka přímo z voleje vypálila z dobrých třiceti metrů. Polovysoká střela jako z kanonu prosvištěla v půlmetrové výši podle pravé tyče do sítě. Gól jak ze skript pro fotbalovou univerzitu! A nedlouho poté stejný chlapík skoro jako přes kopírák vstřelil druhý!

Po první trefě Pekarna jen udiveně zavrtěl hlavou a zaostřil pohled na střelce. Ten však už zády k němu klusal do středového kruhu. Kdo by ostatně pod tou protrženou duchnou rozeznal na takovou dálku tváře? Po druhé petardě brankář bezmocně rozpřáhl ruce: „Tohle přece v Praze dokáže jen Košek! A ten hraje za Slavii.“ To však už i k němu dorazila zpráva, že je to skutečně Jan Košek, který ale nedávno převlékl dres...

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.