Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Tady vládnou fanoušci! Italský Lebowski už čtyřikrát postoupil

31. srpen 2022
Sdílejte:
Centro Storico Lebowski, tým z šesté nejvyšší italské soutěže, ukazuje světu, že jde fungovat i zcela „nesystémově“, podobně jako hlavní hrdina filmu Big Lebowski. Majitelé jsou samotní fanoušci, kteří mají stejná hlasovací práva. A tuhle divočinu si dokonale užívají.
Děkovačka a lá Lebowski.Foto: Centro Storico Lebowski

Krása fotbalu spočívá i ve fanouškovských chorálech. Obvykle připomínají známé hity a stávají se z nich téměř gregoriánské zpěvy. Italové jsou v téhle disciplíně velmi kreativní. Každá skupina fanoušků má pro svůj tým i specifické hráče speciální pokřik. Často také písně s totožnými texty sdílí a mění jen jméno klubu. Oblíbený je například tento chorál: Vždycky tu budeme, protože náš klub je tým ultras. Kromě lásky ke klubu fanoušci naznačují, že patří jim.

Většinou jde o iluzi. Pro jeden malý celek z Toskánska, který má po celém světě přes 1500 členů, je ale pravdivá. Jmenuje se Centro Storico Lebowski, jeho A-tým právě hraje v šesté lize, a je to pravděpodobně jediný klub, alespoň v Itálii, jehož vlastnictví je zcela v rukou příznivců.

Vše začalo na podzim roku 2004, kdy banda znuděných studentů zabíjela čas na Piazza D’Azeglio, náměstí v historickém centru Florencie. Vizuálně to mohlo připomínat úvodní scénu z filmu Mechanický pomeranč s klasickou úvodní větou: „Co teda jako bude, he?“ Však si taky první skupina fanoušků Lebowski podle skupiny mladých chuligánů z knihy říkala Drugi. Zároveň jde ale o odkaz na postavu Jeffreyho Lebowskiho z kultovního filmu bratří Coenových. Lebowskiho přezdívka The Dude se do italštiny překládá il Drugo.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.