Co by o nich asi napsal Ota Pavel? New York Ramblers vznikli v roce 1980 coby vůbec první fotbalový tým gayů na celém světě. A stejně jako Novák, Masopust či Pluskal při svých Otou Pavlem neopakovatelně zachycených výpravách mezi americké mrakodrapy, také oni se původně scházeli s míčem v newyorském Central Parku – vlastně jen o necelých dvacet let později.
Ani v kosmopolitním New Yorku jedenáct let po tamních Stonewall Riots, rebelii, která zrodila mezinárodní hnutí za práva gayů a leseb, stále nebylo příjemné a jednoduché otevřeně vést homosexuální život.
Ramblers (jméno si dali podle místa v newyorském Central Parku proslulého právě tím, že se tam tradičně scházeli gayové a lesby) se proto stali vítaným útočištěm, a to i pro některé známější hráče, kteří ale ve svých klubech svou orientaci raději skrývali. Kromě toho také spustili Ramblers lavinu – po Spojených státech i ve světě začaly vznikat další a další podobné fotbalové kluby.
New York Ramblers nehrají na velkém hřišti, ale nejčastěji sedm na sedm. Tradičně se účastní Gay Games (Her gayů, poprvé se konaly 1982 v San Francisku) a stáli u zrodu Mezinárodní fotbalové asociace gayů a leseb (IGLFA), jež coby svého českého člena uvádí i GFC Friends Praha.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!