Co by o nich asi napsal Ota Pavel? New York Ramblers vznikli v roce 1980 coby vůbec první fotbalový tým gayů na celém světě. A stejně jako Novák, Masopust či Pluskal při svých Otou Pavlem neopakovatelně zachycených výpravách mezi americké mrakodrapy, také oni se původně scházeli s míčem v newyorském Central Parku – vlastně jen o necelých dvacet let později.
Ani v kosmopolitním New Yorku jedenáct let po tamních Stonewall Riots, rebelii, která zrodila mezinárodní hnutí za práva gayů a leseb, stále nebylo příjemné a jednoduché otevřeně vést homosexuální život.
Ramblers (jméno si dali podle místa v newyorském Central Parku proslulého právě tím, že se tam tradičně scházeli gayové a lesby) se proto stali vítaným útočištěm, a to i pro některé známější hráče, kteří ale ve svých klubech svou orientaci raději skrývali. Kromě toho také spustili Ramblers lavinu – po Spojených státech i ve světě začaly vznikat další a další podobné fotbalové kluby.
New York Ramblers nehrají na velkém hřišti, ale nejčastěji sedm na sedm. Tradičně se účastní Gay Games (Her gayů, poprvé se konaly 1982 v San Francisku) a stáli u zrodu Mezinárodní fotbalové asociace gayů a leseb (IGLFA), jež coby svého českého člena uvádí i GFC Friends Praha.
Česka reprezentace na MS selhala na celé čáře. V dalším podcastu s analytiky Football Clubu rozebíráme, v čem byla největší potíž. A proč dřívější magie trenéra Koubka vůbec nezafungovala.
Ještě před dvěma týdny zněly Kapverdy ve skupině H jako pouhá exotická kulisa. Španělsko, Uruguay, Saúdská Arábie a k nim ostrovní debutant do počtu. Realita? Španělé vyhráli skupinu, Uruguay balí kufry a Kapverdy jsou v play-off.
Země mají ve svých jazycích často úplně jiná jména, než jaká používáme v češtině. Poznáte účastníky MS 2026 podle jejich vlastních jmen?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!
