Co by o nich asi napsal Ota Pavel? New York Ramblers vznikli v roce 1980 coby vůbec první fotbalový tým gayů na celém světě. A stejně jako Novák, Masopust či Pluskal při svých Otou Pavlem neopakovatelně zachycených výpravách mezi americké mrakodrapy, také oni se původně scházeli s míčem v newyorském Central Parku – vlastně jen o necelých dvacet let později.
Ani v kosmopolitním New Yorku jedenáct let po tamních Stonewall Riots, rebelii, která zrodila mezinárodní hnutí za práva gayů a leseb, stále nebylo příjemné a jednoduché otevřeně vést homosexuální život.
Ramblers (jméno si dali podle místa v newyorském Central Parku proslulého právě tím, že se tam tradičně scházeli gayové a lesby) se proto stali vítaným útočištěm, a to i pro některé známější hráče, kteří ale ve svých klubech svou orientaci raději skrývali. Kromě toho také spustili Ramblers lavinu – po Spojených státech i ve světě začaly vznikat další a další podobné fotbalové kluby.
New York Ramblers nehrají na velkém hřišti, ale nejčastěji sedm na sedm. Tradičně se účastní Gay Games (Her gayů, poprvé se konaly 1982 v San Francisku) a stáli u zrodu Mezinárodní fotbalové asociace gayů a leseb (IGLFA), jež coby svého českého člena uvádí i GFC Friends Praha.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!