Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Co to pískáš, ty indiáne? Deset roků černou sviní

20. březen 2024
Sdílejte:
Roztržený dres. Rána pěstí. Nos přeražený po úderu hlavou. Pár nedávných případů útoků na rozhodčí v nižších soutěžích. Proč si vlastně někdo vezme píšťalku nebo praporek a harcuje po fotbalových hřištích? A co tam zažívá? Tady jsou vzpomínky na moje rozhodcovská léta 2003 až 2012.
Momentka z rozhodcovské kariéry Jana Suchana.Foto: Archiv Jana Suchana

Miloval jsem fotbal. Představoval jsem si, jak se jím jednou budu živit. Když se naši rozváděli a já měl v pedagogicko-psychologické poradně sepsat svoje tři přání, neobjevilo se na papíru nic ve smyslu, aby se rodiče nehádali. 1. Hrát za ligový klub. 2. Být kapitán. 3. Dostat se do národního týmu.

To mi bylo nějakých sedm, osm. Později jsem pochopil, že se nesplní ani jedno. Moje fotbalové schopnosti na takovou úroveň nestačily. Hrát bych mohl ještě tak v nejpralesnější z pralesních soutěží. Jenže já chtěl být u špičkového fotbalu. Podívat se aspoň na velké pražské stadiony, když ne rovnou na Camp Nou, Santiago Bernabéu, Old Trafford, Wembley nebo Maracanã.

EOS – partner amatérského fotbalu na FC

S klubovou platformou EOS budete mít veškerou administrativu a komunikaci na jednom místě. Komplexní služba ke správě a řízení sportovních klubů kromě nervů ušetří desítky člověkohodin měsíčně, což přijde vhod sportovním funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a rodičům dětí. Získejte víc času, abyste se mohli věnovat tomu opravdu důležitému –⁠ sportu.

Jako snad každý kluk mé generace jsem si hrál na Míru Bosáka. Zkoušel si komentovat fotbalové zápasy jako on. Pánové Nohejl, Švéd nebo Tichý prominou, už si nepamatuju, koho jsem napodoboval, když jsem se někdy kolem přelomu tisíciletí snažil psát články o zápasech, které jsem sám odehrál v počítačové hře FIFA. Ano, už tehdy jsem zvažoval novinářskou kariéru a na některé slavné stadiony světa se nakonec dostal, ale to pro tohle vyprávění není podstatné.

Podstatné je, že jsem si myslel, že to někam můžu dotáhnout jako rozhodčí. Což o to, geograficky je to z mého rodného Tábora blíž do Edenu než do Třebětic na Dačicku, kde jsem párkrát pískal… Ale z mé konečné I.A třídy je to do ligy fakt daleko.

Kdo chce, píská

Maloval jsem si to jinak. Ale vinna je asi i moje naivita. Nechci a nebudu tu nikoho z ničeho obviňovat, vyřizovat si účty a třeba i odrazovat případné zájemce o tuhle dráhu. Možná už je to dneska jiné, možná je to jiné i jinde než na jihu Čech a v Praze, kde jsem působil já, než jsem s tím před víc než deseti lety skončil.

Co se ale nezměnilo, je nedostatek rozhodčích na nejnižší úrovni. Vlastně si neumím představit, co by se muselo stát, aby někoho některý okresní fotbalový svaz odmítl. A tomu odpovídá i historka z mých začátků.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.