Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Co to pískáš, ty indiáne? Deset roků černou sviní

20. březen 2024
Sdílejte:
Roztržený dres. Rána pěstí. Nos přeražený po úderu hlavou. Pár nedávných případů útoků na rozhodčí v nižších soutěžích. Proč si vlastně někdo vezme píšťalku nebo praporek a harcuje po fotbalových hřištích? A co tam zažívá? Tady jsou vzpomínky na moje rozhodcovská léta 2003 až 2012.
Momentka z rozhodcovské kariéry Jana Suchana.Foto: Archiv Jana Suchana

Miloval jsem fotbal. Představoval jsem si, jak se jím jednou budu živit. Když se naši rozváděli a já měl v pedagogicko-psychologické poradně sepsat svoje tři přání, neobjevilo se na papíru nic ve smyslu, aby se rodiče nehádali. 1. Hrát za ligový klub. 2. Být kapitán. 3. Dostat se do národního týmu.

To mi bylo nějakých sedm, osm. Později jsem pochopil, že se nesplní ani jedno. Moje fotbalové schopnosti na takovou úroveň nestačily. Hrát bych mohl ještě tak v nejpralesnější z pralesních soutěží. Jenže já chtěl být u špičkového fotbalu. Podívat se aspoň na velké pražské stadiony, když ne rovnou na Camp Nou, Santiago Bernabéu, Old Trafford, Wembley nebo Maracanã.

EOS – partner amatérského fotbalu na FC

S klubovou platformou EOS budete mít veškerou administrativu a komunikaci na jednom místě. Komplexní služba ke správě a řízení sportovních klubů kromě nervů ušetří desítky člověkohodin měsíčně, což přijde vhod sportovním funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a rodičům dětí. Získejte víc času, abyste se mohli věnovat tomu opravdu důležitému –⁠ sportu.

To chci zkusit!

Jako snad každý kluk mé generace jsem si hrál na Míru Bosáka. Zkoušel si komentovat fotbalové zápasy jako on. Pánové Nohejl, Švéd nebo Tichý prominou, už si nepamatuju, koho jsem napodoboval, když jsem se někdy kolem přelomu tisíciletí snažil psát články o zápasech, které jsem sám odehrál v počítačové hře FIFA. Ano, už tehdy jsem zvažoval novinářskou kariéru a na některé slavné stadiony světa se nakonec dostal, ale to pro tohle vyprávění není podstatné.

Podstatné je, že jsem si myslel, že to někam můžu dotáhnout jako rozhodčí. Což o to, geograficky je to z mého rodného Tábora blíž do Edenu než do Třebětic na Dačicku, kde jsem párkrát pískal… Ale z mé konečné I.A třídy je to do ligy fakt daleko.

Kdo chce, píská

Maloval jsem si to jinak. Ale vinna je asi i moje naivita. Nechci a nebudu tu nikoho z ničeho obviňovat, vyřizovat si účty a třeba i odrazovat případné zájemce o tuhle dráhu. Možná už je to dneska jiné, možná je to jiné i jinde než na jihu Čech a v Praze, kde jsem působil já, než jsem s tím před víc než deseti lety skončil.

Co se ale nezměnilo, je nedostatek rozhodčích na nejnižší úrovni. Vlastně si neumím představit, co by se muselo stát, aby někoho některý okresní fotbalový svaz odmítl. A tomu odpovídá i historka z mých začátků.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.