kupte si v předprodeji knihu Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta 2

17. červen 2024
Rumunský kapitán Nicolae Stanciu dal jeden z nejhezčích gólů dosavadního průběhu Eura a pomohl svému týmu k výhře nad Ukrajinou.
Nicolae Stanciu slaví gól do sítě Ukrajiny.Foto: Profimedia

Rumunsko – Ukrajina 3:0. Na překvapivý výsledek zadělal v prvním poločas českým fanouškům dobře známý Nicolae Stanciu.

Po chybném výkopu Andrije Lunina se dostal k míči kousek za vápnem a nechytatelně ho uklidil pod břevno.

Stanciu byl při chuti a v prvním poločase pak ještě zkusil dát gól přímo z rohu, ale Lunina tentokrát nezaskočil.

Rumuni překvapené Ukrajince ve druhém poločase dodělali, když Lunin podruhé chyboval a pod rukou mu prošla střela Marina. Pak Stanciu nakrátko rozehrál roh na Mana, ten krásně prošel do vápna a poslal míč před prázdnou bránu, kde ho uklidil Dragus.

Rumunsko si tak ve skupině E, kde je ještě Belgie a Slovensko, hlasitě v prvním zápase řeklo o postup.

A jednu z hlavních rolí hrál Stanciu (31 let). Někdejší záložník Slavie i Sparty dál patří ke klíčovým hráčům své reprezentace. „Je to kapitán. Jasný lídr týmu. Opravdu charakterní postava. Záložník, který spojuje defenzivu s ofenzivou,“ řekl Football Clubu Ionut Badea, který byl v roce 2016 jako asistent trenéra u poslední účasti Rumunů na evropském šampionátu.

Stanciu v poslední sezoně hrál v Saúdské Arábii za prvoligový Damac FC. V lize s Cristianem Ronaldem a dalšími hvězdami byl vidět, když v 27 zápasech zapsal 4 góly a 7 asistencí a pomohl svému týmu k 10. místu v 18členné soutěži.

Pro Stancia šlo o první gól na vrcholném reprezentačním turnaji. S Rumunskem hrál ještě na EURO 2016, kde skončili už ve skupině a Stancui zasáhl do dvou zápasů s bilancí 0+1. V reprezentaci teď odehrál už 71 zápasů a dnes dal svůj 15. gól za Rumunsko.