Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Calzona má podobný vliv na Slovensko, jako měl Priske ve Spartě, říká Hancko

17. červen 2024
Sdílejte:
Když v rozhovoru mluví o styčných bodech slovenského výběru na Euru v Německu, padají jména jako Dúbravka, Škriniar či Lobotka. Sebe samotného Dávid Hancko skromně vynechá. Přičemž by vůbec nemusel. V kvalifikaci byl obránce Feyenoordu jednou z hlavních opor Slovenska.
Dávid Hancko s Ivanem Schranzem a Lukášem Haraslínem ve slovenském dresu.Foto: Profimedia

Dvě branky a tři asistence. Těžko byste hledali ve slovenském kádru během kvalifikace na evropský šampionát produktivnějšího hráče. Dávid Hancko z levého obránce bez přehánění řídí hru týmu trenéra Francesca Calzony.

„Vždycky mě to táhlo do dopředu. Ještě v dorosteneckém věku jsem hrával desítku,“ usmívá se během rozhovoru, který vznikl ve spolupráci Football Clubu a podcastu Kudy běží zajíc.

Čeká vás první zápas na Euru. Jak vnímáte současnou sílu slovenské reprezentace?

To se těžko odhaduje. Ukáže nám to až první ostrý zápas na turnaji, ale myslím, že jsme všichni natěšeni a plní očekávání. Jako jedinému mužstvu z pátého koše se nám podařilo postoupit, což od nás nikdo nečekal, takže panuje dobrá atmosféra.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Věříte, že byste mohli na turnaji překvapit?

Myslím, že pro Slovensko přichází dobrá generace, kdy máme spoustu dobrých a zkušených hráčů. Martin Dúbravka, Milan Škriniar, Stanislav Lobotka… To jsou kluci, kteří hrají v top klubech, nastupovali v Lize mistrů. Pak jsme tam my ostatní, kteří už také hrajeme v zahraničí a máme taky už něco za sebou. K tomu přišel trenér Francesco Calzona a všechno si to sedlo.

Jak moc velkou roli sehrál trenér v boji o postup na evropský šampionát?

Bez něj bychom nepostoupili. Naše síla jde z velké části za ním, protože nám naordinoval systém, který jsme postupem času zlepšovali, až jsme si zařídili účast na šampionátu.

Přitom mu na Slovensku spoustu lidí nemohlo přijít na jméno…

Bylo to velké téma. Široká veřejnost do něj hodně šla, lidé ho tu nechtěli. Neměl za sebou ani jeden trénink a lidé už věděli, že je špatný. I to nás ale stmelilo. Za ostatní mohu říct, že jsme byli jeho přístupu otevřeni, protože spousta z nás v Itálii hrála či tam stále působí a víme, jak tam trenéři dbají na taktiku, defenzivu, ofenzivu či standardky. A to jsou přesně věci, na kterých si trenér zakládá. Každý den ráno trénujeme autová vhazování, zkoušíme různé systémy. A nakonec se nám to vyplatilo – v kvalifikaci jsme 45 % branek vstřelili ze standardních situací.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.