Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Sladká odměna. Kapitán z bratislavského Slovanu byl ve válce s fanoušky, teď se chystá na Čechy

21. červen 2024
Sdílejte:
Detaily rozhodují, ukazuje příběh oceněného gruzínského kapitána.
Guram Kašia v akci.Foto: Profimedia

Když se 15 let o něco snažíte a pořád vám to uniká, jdete pak s touhou uspět do detailu. Tedy pokud vás to dřív nezlomí.

To není případ gruzínského kapitána Gurama Kašii. Obránce Slovanu Bratislava nechtěl znovu zažít čtyři roky staré zklamání, kdy jeho Gruzie ve finále play-off o EURO 2020 padla se Severní Makedonií 0:1.

I letos z toho bylo play-off a do něj Kašia šel s novým přístupem. V 36 letech se vyplatí dát maximální péči tělu.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

„Mluvil jsem se svým gruzínským spoluhráčem Budu Zivzivadzem, on má rád sladké. Na soustředěních vždycky jíme společně, ale tentokrát si nedal žádný zákusek, dokonce ani jogurt. Říkal mi, že sladkosti nejedl už čtyři měsíce," říká Kašia v rozhovoru s britským Guardianem.

Inspiroval se a kvůli přípravě na play-off zápasy s Lucemburskem a Řeckem sladké ze svého jídelníčku vypustil. „Čtyři měsíce před těmi zápasy jsem nejedl nic závadného, protože jsem věděl, jak moc bych sám sebe zklamal, kdybychom se nekvalifikovali,“ dodává gruzínský kapitán.

Zaměřil se na každý detail, včetně například spánkového režimu. Neúspěch proti Severní Makedonii mu nedával spát, chtělo by se teď napsat, ale naštěstí i svůj spánek dostal pod kontrolu a dbal na dokonalou regeneraci.

„Úplně nás to tenkrát zlomilo, jako hráče i jako zemi. Lidé ztratili veškerou radost z fotbalu a sportu. Měli jsme tak velkou šanci, hráli jsme doma proti Severní Makedonii a měli jsme vyhrát. Bylo to v té době těžké a myslím, že jsme se nepřipravili dobře, protože to bylo v době covidu,“ vzpomíná Kašia pro Guardian.

Kromě naprosto profesionálního přístupu Gruzincům na jejich první velký turnaj vůbec pomohli i mladší a motivovanější hráči, v čele s Chvičou Kvaracchelijou z Neapole. „Je opravdu milý a normální. Od té doby, co se stal velkým hráčem Neapole, je kolem týmového autobusu vždy plno. Všichni se s ním chtějí vyfotit. To se nám dřív nestalo, a to jsem tady už patnáct let,“ říká rekordman v počtu reprezentačních startů za Gruzii – má jich už 114.

Ne vždy to měl v reprezentaci jednoduché. V roce 2017 si Kašia, tehdy hrající v Nizozemsku za Vitesse, vzal duhovou kapitánskou pásku, aby podpořil národní den coming outu. Tvrdé gruzínské jádro fanoušků pak před sídlem gruzínského fotbalového svazu pálilo duhové vlajky a Kašiovi vyhrožovali a vyzývali ho ke konci v národním týmu.

Ten nepřišel. Kašia si získal uznání i tím, že ze svých zásad necouvnul. „Věřím v rovnost pro všechny, bez ohledu na to, v co věříte, koho milujete nebo kdo jste,“ řekl v roce 2018, když za svůj postoj získal ocenění od UEFA.

Teď věří, že se Gruzie minimálně vyrovnává Česku.

Kdo podle vás vyhraje EURO?


Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s