Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Šest trestů za špatnou přípravu. Dvojitý hattrick zapomenutého baviče

12. leden 2024
Sdílejte:
Pelé good, Maradona better, George Best! Zavzpomínejte s námi na představení legendárního Severního Ira. Tenkrát na něj tak trochu zapomněli, a tak přišel velký trest.
George Best v dresu Manchesteru United.Foto: Profimedia

Pečlivost, s jakou se dnes i ty nejmenší fotbalové kluby připravují na zápasy, působí v porovnání s předzápasovým meetingem Northamptonu před necelými 54 lety až komicky. Účastník 4. nejvyšší anglické soutěže se v únoru 1970 chystal na 5. kolo FA Cupu, ve kterém na něho čekal Manchester United. Hráči měli slíbeno, že pokud se jim podaří nad soupeřem z jiné váhové kategorie vyhrát, dostanou prémie v hodnotě 15 liber pro každého. S nadějí na úspěch se usadili v zasedací místnosti a čekali, co si pro ně klubový expert - místní postarší pán - připravil.

Ten se v posledním zápase United zaměřil na jeho největší hvězdy v čele s Bobbym Charltonem. Pokud by se jim podařilo uhlídat právě jeho, mohly by podle něj šance na vítězství rapidně vzrůst. Expert Northamptonu ale bohužel jednoho velmi důležitého hráče vynechal (ne, že by to případně něco změnilo). Nezmínil totiž, že proti nim pravděpodobně nastoupí třiadvacetiletý George Best. Držitel Zlatého míče z roku 1968 si v době posledního zápasu United odpykával měsíční trest za vykopnutí míče z rukou rozhodčího, a tak pozornosti klubového „analytika“ unikl.

Během jeho pětizápasové absence se United výrazně zlepšili, což Bestovi moc nepomohlo: „Když jsem byl v trestu, dostával jsem dopisy, že tým hrál lépe beze mě,“ řekl v jednom z rozhovorů. O motivaci tak měl při svém návratu maximálně postaráno a Northampton to odskákal.

Přestože se United v prvních 20 minutách zápasu s outsidery trápili, nakonec vyhráli drtivě 8:2. A Best, který chtěl za každou cenu dokázat svým kritikům, že se mýlí, se podílel na výhře šesti góly, tedy dvěma hattricky.

V pozápasovém rozhovoru pak pronesl několik legendárních a inspirativních myšlenek: „Já sám sebe mezi fotbalisty příliš neřadím. Říkám o sobě, že jsem bavič. Vím, že spousta lidí zaplatila za to, aby mě viděla předvést něco velkolepého, a o to jsem se v sobotu snažil. Mou prací je udělat něco, co v lidech vyvolá pocit, že by mě chtěli vidět hrát znovu.“

Jednalo se o perfektní výkon. Best navíc při gólech ukázal svou univerzálnost - tři dal silnější pravačkou, dva hlavou a jeden levačkou.

Přesto je potřeba celý příběh trochu zasadit do kontextu. Dvojitý hattrick tehdy nebyl tak výjimečný jako dnes. Zhruba rok před Bestovým zásahem nasázel Geoff Hurst v lize za West Ham Sunderlandu taky šest gólů (při výhře 8:0). A rekordní zápas v FA Cupu zapsal v listopadu 1971 Ted MacDougall, když za Bournemouth v prvním kole do sítě Margate nasázel hned devět branek, tedy dokonce trojitý hattrick (při výhře 11:0).

Best se každopádně svým dvojitým hattrickem zapsal do historie United a po něm se už šest gólů v jediném utkání nikomu v dresu Rudých ďáblů vstřelit nepovedlo. Blízko byli ale třeba Dimitar Berbatov nebo Andy Cole, kteří oba dali pět gólů v jednom zápase.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s