Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Prohra, která stvrdila čerstvou lásku. Tottenham šel za vítězstvím i v devíti

07. listopad 2023
Nezapomenutelnou pondělní noc prožil Londýn. Tottenham sice v 11. kole Premier League poprvé prohrál a spadl o bod na druhé místo za Manchester City, ale jeho fanoušci si i po čtyřech obdržených gólech od Chelsea potvrdili, že tenhle tým pod australským trenérem Angem Postecoglouem milují.
Angem Postecoglou a za ním banner, na kterém mu fanoušci Spurs vyznávají lásku.Foto: Profimedia

Blues vyhráli 4:1 v zápase, ve kterém domácí Tottenham dostal dvě červené karty a k tomu ještě v prvním poločase přišel o zraněné klíčové muže Jamese Maddisona a Mickeyho van de Vena. K tomu VAR zrušil dohromady dalších pět gólů.

Spurs se ujali vedení po pouhých pěti minutách hry, kdy se Dejan Kulusevski trefil po odrazu míče od hostujícího obránce Leviho Colwilla. Spurs si pak ve 14. minutě mysleli, že zdvojnásobili své vedení zásluhou Son Heung-mina, který se prosadil po rychlé akci, ale útočník byl v těsném ofsajdu.

O sedm minut později na druhé straně skóroval Raheem Sterling, ale gól byl zrušen, protože útočník Chelsea hrál rukou. O dalších sedm minut později měla Chelsea míč v síti znovu, a to díky střele Moisése Caiceda zpoza pokutového území. Tentokrát však míč prošel Jacksonovi v těsném ofsajdovém postavení mezi nohama a gól opět neplatil.

Před Caicedovo střelou ale Cristian Romero při snaze odkopnut míč s velkou intenzitou zasáhl nohu Enza Fernándeze, za což dostal po zásahu VARu rovnou červenou kartu a pro Chelsea byla nařízena penalta. Cole Palmer, specialista modrých na penalty v poslední době, z ní vyrovnal

Od toho momentu se kohoutům začal zápas vytrácet z pod kontroly. Maddisona a van de Ven opustili hřiště kvůli zranění ještě před poločasem a 10 minut po přestávce obránce Destiny Udogie vyzkratoval a zbytečným zákrokem si řekl o jasnou druhou žlutou kartu. Spurs šli na 35 minut do devíti.

Trenér domácích Ange Postecoglou, který ke kohoutům přišel před touto sezonou, následně překvapil celý fotbalový svět, když osm hráčů v poli nechal pokračovat ve vysoké obranné linii a brankář Guglielmo Vicario hrál libera, když několikrát odkopl nebezpečné míče, které Chelsea po zbytek zápasu za zbytek týmu Spurs posílala.

„Na jednu stranu je sympatické, ze Big Ange nechtěl ustoupit od vysoké obrany i v devíti, ale s hlubokým blokem (a s hráči, které měl v obraně), by měl větší šanci na remízu. Chelsea by se tam dostávala velmi složitě,“ zhodnotil počínání Tottenhmau Karel Häring, fotbalový expert Canal+ Sport.

„Takoví prostě jsme, kamaráde. A takoví budeme, dokud tu budu. I když bychom hráli v pěti mužích, tak to budu pořád zkoušet,“ reagoval v pozápasovém rozhovoru Postecoglou na dotaz, proč nehrál na „jistotu“, proč své zbývající hráče nestáhl do hlubokého bloku, jako by to v této situaci udělala asi většina trenérů.

Byl to spektákl, neortodoxní podívaná, po které mají jedni trenéra Tottenhamu za šílence a druzí za génia. Ono se to koneckonců nemusí vylučovat. Chelsea toto nastavení nakonec dokázala využít k hattricku Nicolase Jacksona a hlavně ke čtvrtému vítězství v lize v sezoně a k posunu na desáté místo v tabulce Premier League.

Tottenham, ať už kvůli špatnému zakončení nebo skvělému brankáři Vicariovi, v devíti odolával celých 20 minut. A i když Sterling v 75. minutě dokonale načasoval svůj náběh, nahrál míč před prázdnou bránu Jacksonovi a Chelsea šla konečně do vedení, tak to kohouti nezabalili.

Pohádky Zdeňka Folprechta

Knížku fotbalových příběhů, kterou si zamilují děti i dospělí, podpořilo na Hithitu přes 420 lidí. Na konci listopadu bude venku, objednávat můžete už teď.

Tu chci!

Spurs byli třikrát blízko nepravděpodobnému vyrovnání. Eric Dier dal gól, když mu na noze přistál míč z přímého kopu, ale neplatil pro těsný ofsajd. Rodrigo Bentancur pak po dalším přímáku hlavou neusměrnil ve skvělé příležitosti míč do sítě. A už v nastaveném čase střelu Sona po parádním průniku zneškodnil brankář Robert Sánchez.

Domácí kapitán litoval hned dvojnásob, když Jackson z protiútoku definitivně rozhodl o výhře Chelsea. Pak už domácím došla předchozí neskutečná bojovná morálka a senegalský útočník dotvořil svůj hattrick z úniků za agresivně vysunutou obranu domácích.

„Z fotbalového hlediska je to těžké analyzovat. Zůstal nám výsledek, který je zklamáním. Neradi prohráváme, zejména tady doma. Jsem super pyšný na úsilí, vůli, odhodlání a touhu hráčů pokusit se ze zápasu něco vytěžit,“ řekl po zápase Postecoglou.

Kromě jiného ve svém pozápasovém hodnocení zaujal i tím jak neútočně, na rozdíl od některých svých kolegů, zhodnotil výkon sudích, kteří jeho tým poslali po 55 minutách do devíti. „Rozhodnutí rozhodčího musíte přijmout, tak jsem vyrostl,“ uvedl trenér Spurs a dodal, že se mu nelíbí, kam v poslední době vývoj spěje - k neustálému oslabování autority rozhodčích.

Okomentoval i své zraněné svěřence. Maddison by měl mít „jen“ naražený kotník, s van de Venem to nevypadalo vůbec dobře, když se uprostřed sprintu chytl za zadní část stehna a v bolestech se svalil na zem. „Zřejmě budeme mít příští týden několik absencí. Mickeyho (van de Vena) problém vypadá docela výrazně, ale uvidíme, co se stane,“ uvedl Postecoglou.

Tottenham tak počítá šrámy, ale i přes úvodní ligovou prohru odešel ze hřiště se vztyčenou hlavou a je dál pevně usazen v boji o titul, na který Spurs čekají už od roku 1961.