Mimořádná prohra City. Anglie žasne, jak Guardiolův tým nestačil

07. prosinec 2023
Sdílejte:
Aston Villa porazila po deseti letech Manchester City a přeskočila ho v tabulce. Obhájci anglického titulu ztrácí po 15 kolech šest bodů na první místo a Pep Guardiola ví, že to není dobré. Dokazují to i statistiky. Další však připomíná, proč je ještě brzy lámat nad Citizens hůl.
Pep Guardiola během zápasu s Aston Villou.Foto: Profimedia

Vítězové treblu z minulé sezony nevyhráli už čtyři ligové zápasy a na vedoucí Arsenal v Premier League ztrácejí šest bodů.

„Víme, jaká je naše úroveň, a jako manažer musím najít způsob, jak zápasy vyhrávat. Trochu se s tím potýkáme. Jsem tu od toho, abych hráčům pomohl,“ řekl po středeční prohře 0:1 na hřišti Aston Villy manažer Pep Guardiola. A dodal, že domácí tým Unaie Emeryho považuje za kandidáty na titul.

Villa vyhrála zaslouženě díky tečované střele Leona Baileyho ze 74. minuty a dostala se v tabulce Premier League na třetí místo právě před City.

Aktuální tabulka Premier League.

Web BBC hezky shrnul současnou situaci obhájců titulu ve vybraných statistikách:

  • City poprvé od dubna 2017 odehrálo čtyři zápasy Premier League bez vítězství, když před prohrou s Aston Villou remizovalo s Chelsea, Liverpoolem a Tottenhamem.
  • City inkasovali 17 gólů v prvních 15 zápasech Premier League poprvé od sezony 2009/10, kdy skončili pátí.
  • Proti Ville zaznamenali pouhé dvě střely, což je nejméně, kolik kdy Guardiolův tým v rámci pěti velkých evropských lig vystřelil (série 535 zápasů).
  • Dvaadvacet střel Aston Villy bylo nejvíc, kterým Guardiola ve stejném období čelil.
  • Man City prohrálo všechny čtyři zápasy, do kterých Rodri v této sezoně nenastoupil.

BBC také dodává, že v sezoně 2018/19, kdy City pod Guardiolou získali titul, ztráceli po 19 zápasech na první místo 10 bodů, a přesto dokázali Premier League vyhrát s 98 body.

Anglie ale neřeší jen tápání Manchesteru City, nadšená je ze vzestupu Aston Villy. „Nemyslím si, že Guardiola někdy zažil, aby byl jeho tým tak přehrán jako dnes. Villa dominovala,“ řekl hned po zápase bývalý záložník Aston Villy Andy Townsend ve studiu na Amazon Prime.

Když Unai Emery přišel loni v listopadu do Aston Villy, byla na 14. místě a jen tři body nad sestupovými příčkami. Na konci minulé sezony dovedl Španěl tým z Birminghamu do Evropy (do Konferenční ligy), v této sezoně se posunuli na další úroveň.

Výhra Villy byla první nad Manchesterem City od září 2013. Čtrnáctá domácí ligová výhra v řadě zároveň vyrovnala klubové rekordy z let 1903 a 1931. Díky tomu zaznamenali birminghamští nejlepší vstup do ligové sezony od sezony 1980/81, kdy získali titul.

Sestřih ze zápasu Villa - City.

Cestujte za sportem

Partnery článků o Premier League jsou sportovní cestovní kancelář FotbalTour a podcast Futbalový VAR.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s