Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Juventus znovu přišel o body, Nedvědovi soud potvrdil nevinu

23. květen 2023
Sdílejte:
Juventus Turín byl znovu potrestán za falšování účetnictví bodovým odpočtem a propadl se mimo příčky zaručující Ligu mistrů. Pavlu Nedvědovi soud potvrdil osvobození od předchozího trestu.
Pavel Nedvěd vedle Andrey Angnelliho.Foto: cristiano barni / Shutterstock

Juventus Turín byl krátce před koncem sezony potrestán vysokým odečtem bodů za finanční prohřešky a v tabulce Serie A se tak propadl ze druhého místa na sedmé. Rekordnímu italskému fotbalovému mistrovi bylo odečteno deset bodů, což výrazně ohrožuje účast Juventusu v podzimní části Ligy mistrů.

Sportovní soud Italské fotbalové federace (FIGC) vynesl verdikt v pondělí a zůstal jen těsně pod hranicí jedenáctibodového odpočtu, který požadoval hlavní žalobce Giuseppe Chinè. Rozsudek se klub dozvěděl těsně před výkopem ligového zápasu v Empoli, který následně Juventus prohrál 1:4. Dvě kola před koncem tak na čtvrté místo AC Milán, které jako poslední zaručuje místo v kvalifikaci Ligy mistrů, turínský klub ztrácí pět bodů.

Případ se týká obvinění, že Juventus po léta falšoval tržní hodnoty svých hráčů a zaúčtoval tak nadsazené částky při přestupech nebo výměnách s jinými kluby. Účetně tak vykazoval vyšší zisky, než ve skutečnosti měl. Stejný soud již na začátku roku turínský klub odsoudil k patnáctibodové pokutě. Klub se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru a ten Juventusu částečně vyhověl, když kromě jiného zrušil osmiměsíční zákaz činnosti pro bývalého klubového viceprezidenta Pavla Nedvěda a Juventusu v dubnu vrátil 15 původně odečtených bodů.

Nedvědovi a šesti dalším bývalým manažerům Juventusu, kteří byli rovněž obviněni, bylo v aktuálním rozsudku potvrzeno osvobození. Avšak odvolání dalších funkcionářů bylo zamítnuto a původní dvouletý distanc pro předsedu Andreu Agnelliho a výkonného ředitele Maurizia Arrivabeneho zůstává v platnosti. Bývalý sportovní ředitel Fabio Paratici také nesmí dva a půl roku působit ve fotbale. Jejich tresty nejvyšší sportovní soud nepřehodnotil.

Vedení klubu uvedlo, že prostuduje plné znění aktuálního rozsudku a pak se rozhodne, zda se odvolá k Italskému olympijskému výboru. Trable Juventusu před sportovními tribunály by ale neskončily ani v případě, kdyby zástupci klub už nechali aktuální případ být. Minulý týden podal žalobce Giuseppe Chinè na klub obžalobu kvůli údajnému nezákonnému účtování a zatajování milionových výplat. První slyšení v tomto řízení je naplánováno na 15. června.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s