Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

22. září 2023
Sdílejte:
Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.
Takhle mu to v nich pálí.Foto: Profimedia

Když se Harry Kane objevil v přípravě na aktuální sezonu v záhadných černých kopačkách, začalo se hned spekulovat, o jaký model a především o jakého výrobce, se jedná. Bývalé eso Spurs spojilo většinu své kariéry se značkou Nike, ale už koncem loňského roku se začaly šířit zvěsti, že by partnerství Kanea s legendární „fajfkou“ mohlo skončit. A tak se také stalo, když Angličan v srpnu, už coby hráč Bayernu Mnichov, odhalil doživotní partnerství s americkou značkou Skechers.

Ta byla založena v roce 1992 v Kalifornii a od té doby se u svých bot vždy soustředila na extrémní pohodlí, a to i na úkor designu, díky čemuž dokázala být dlouhodobě konkurenceschopná cenově. Po Nike, Adidasu a Pumě se stala čtvrtou největší firmou na trhu s obuví v USA. Tržby Skechers v roce 2022 přesahovaly sedm miliard dolarů.

Díky svému předchozímu úspěchu se rozhodla alespoň okrajově prozkoumat vody konkrétních sportovních odvětví - v roce 2011 například vyrobila speciální běžecké boty pro olympijského maratonce Meba Keflezighiho, později také volnočasovou obuv pro nadhazovače MLB Claytona Kershawa nebo německého špílmachra Michaela Ballacka.

Nikdy se však nejednalo o tak velký krok, jako v případě Harryho Kanea. Skechers vyrobili svůj první model fotbalových kopaček a k jejich propagaci si vybrali jednu z největších hvězd světového fotbalu.

Pokud jste viděli film Air o spolupráci mezi tehdejším nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike, která díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné kultuře, tak možná vidíte v obou případech malou paralelu. Harry Kane si po dlouholeté spolupráci s Nike vybral značku, která nikdy nevyráběla kopačky, ale plánem Skechers byl nejspíš ohromen podobně jako tehdy mladý Jordan, a bude chtít vytvořit svůj vlastní odkaz i mimo fotbalové hřiště.

V nových kopačkách i působišti to Kaneovi pálí skvěle - za Bayern nastoupil v modelu SKX_01 do šesti zápasů, ve kterých si připsal pět gólů a dvě asistence. Pro Skechers je to slušná reklama na úvod. A vypadá to, že další hráči budou přibývat.

Podobnou cestou se totiž vydal i Álvaro Morata, který na začátku sezony nastupuje v černých kopačkách, o nichž se proslýchá, že se jedná o druhý model Skechers s názvem Razor. Hlavní hráči na trhu s fotbalovou obuví i doplňky jako jsou Nike, Adidas, Puma nebo New Balance by se měli mít na pozoru, objevila se totiž nová štika v rybníku.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s