Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

24. únor 2024
Sdílejte:
Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.
Kyril Louis-Dreyfus, majitel a ředitel Sunderlandu Foto: Profimedia

„Fotbal je jako na houpačce. Nikdy nepodvete fotbalové bohy. Vždycky vás to nakonec dožene. Vydřeli jsme si to. Jsme to my, kdo se směje naposledy,“ říká na konci druhého dílu nové série netflixovského dokumentu o Sunderlandu šťastný Patrick Roberts.

Pokud jste sledovali první dvě série Sunderland ’Til I Die tak víte, že štěstí není zrovna něco, co by si člověk s tímhle klubem v poslední době spojoval. Třetí série o třech dílech, která je čerstvě venku ke shlédnutí, je ale jiná. Protože se změnil i klub. Má nového majitele s jasným plánem, a tak může psát i hezké příběhy. Třeba o tom, jak někdejší anglický supertalent, který v 18 letech nakoukl do Premier League v dresu Manchester City, po sedmiletém putování po hostováních konečně našel domov.

Teď ale rychlý střih do současnosti. Sunderland za poslední dva měsíce vyhodil dva trenéry, kteří oba postupně začali veřejně mluvit o tom, že potřebují do nejmladšího týmu druhé anglické ligy zkušené posily. Poslední trenér Michael Beale za 12 zápasů ve funkci vyhrál s ambiciózním týmem jen čtyři, Sunderland klesl po 33 kolech z celkových 48 na desáté místo tabulky Championship (druhé anglické ligy), čtyři body za šestým místem, které jako poslední zaručuje účast v play-off o Premier League. Bealemu nepomohlo ani to, že na začátku roku prohrál v FA Cupu 0:3 s největším rivalem z Newcastlu.

Jestli vám to všechno připomíná „starý dobrý“ Sunderland, který jde z jedné krize do druhé, jak ho znáte z prvních dvou sérií netflixovského dokumentu a říkáte si, že to volá po pokračování, pak nejspíš doufáte marně. Netflix třetí sérii teď vypustil, aniž by komunikoval, zda chystá pokračování, spíš to vypadá, že ne. A když o nové sérii psal web The Athletic, který se bavil i přímo s jedním z tvůrců, tak vše také zarámoval tak, že jde zřejmě o poslední díly. Důvody však nezmiňoval. V jiných textech lze najít pouze lakonické zhodnocení, že už to, že aktuální série má pouze tři díly (předchozí dvě měly osm a šest), ukazuje, že Netflix už o další díly nemá moc velký zájem.

Dál recenzenti zmiňují, že Sunderland ’Til I Die, který poprvé vyšel v prosinci 2018, je už překonaný formát se svým důrazem na hořkosladký příběh klubu i jeho fanoušků. Je dáván do kontrastu především se zábavnější sérií o vzestupu Wrexhamu, za kterým jsou američtí herci Rob McElhenney a Ryan Reynolds. Série Welcome to Wrexham (dostupná na Disney+) v lednu získala pět cen Emmy (něco jako televizní Oscary). Bez Sunderlandu by ale nejspíš nebyla. McElhenney přiznává, že právě sledování série, která je v Česku dostupná pod názvem Dycky Sunderland, ho inspirovalo k tomu, že spolu s Reynoldsem v roce 2021 koupili tehdy pátou ligu hrající Wrexham. A netflixovská série o Sunderlandu je navíc obecně považovaná za průkopníka oblíbenosti sportovních dokumentů posledních let.

Zpátky na hřiště. Ben Turner, jeden z tvůrců dokumentární série, si v už zmíněném textu na webu The Athletic nemyslí, že by se na Sunderland vracel chaos ze sezon 2017/18 a 2018/19, které pokryly první dvě série. „Od klubu, který jsme začali sledovat, je to na hony vzdálené. Určující je, že teď mají plán,“ říká Turner, který je celoživotním fanouškem Sunderlandu. „Možná je to špatný plán, ale aspoň mají představu o tom, co musí udělat, aby byli úspěšní. Díky tomu jsem ochotný zůstat trpělivý,“ dodává.

Autorem plánu, o kterém Turner mluví, je tým kolem současného většinového vlastníka Sunderlandu 27letého francouzského miliardáře Kyrila Louis-Dreyfuse. Ten zná fotbalové prostředí zblízka, protože jeho zesnulý otec dřív delší dobu vlastnil francouzský velkoklub Olympique Marseille, kde se malý Kyril, jak je vidět na archivních záběrech v netflixovské sérii, potkával s hráči i dalšími důležitými lidmi z klubu. Sunderland převzal na začátku roku 2021 a už v první celé sezoně pod jeho patronací ho přivedl po čtyřech letech ve třetí lize k postupu o patro výš, kde teď Sunderland hraje druhou sezonu v řadě. V té minulé, nováčkovské, to dotáhl rovnou do play-off o Premier League, kde v prvním kole vypadl s Lutonem (2:1 a 0:2), který teď bojuje v první lize o udržení.

Dreyfusova strategie se dá pojmenovat jako sázka na skrytý potenciál. Myslí přitom na skutečnou velikost Sunderlandu, který patří k tradičním účastníkům Premier League, ale i na mladé fotbalisty, na které teď jeho klub sází (podle webu Transfermarkt.de má kádr Sunderlandu věkový průměr 22,61 roku, což je nejmenší číslo v Championship). Pravidelně za Sunderland nastupuje třeba mladší bratr anglické hvězdy Judea Bellinghama Jobe (18 let).

„Snažíme se investovat do mladých talentů a dát jim příležitost a důvěru,“ řekl Louis-Dreyfus pro Financial Times na začátku tohoto týdne. „Období, kterým nyní procházíme, je nejdelší, jaké kdy Sunderland mimo Premier League zažil. Není to tedy něco, na co by byl kdokoli zvyklý. Myslíme si, že naše strategie nás tam dostane,“ dodal majitel klubu, jehož příběh proslavila dokumentární série. Ta se s námi teď loučí sice v poněkud přistřižené verzi, ale za to na pozitivní vlně, kterou její fanoušci předtím nepoznali.


Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s