Anglický unikát. Dvě červené za minutu na hřišti a zranění ukončily zápas

15. prosinec 2023
Sdílejte:
Na hřišti bojoval jen jeden tým, přesto se tenhle zápas zapsal do anglické fotbalové historie…
Momentka z památného 16. března 2002.Foto: Profimedia

16. března 2002 se na stadionu Sheffieldu United odehrál zápas jako žádný jiný. Blades doma hostili West Bromwich Albion v rámci 40. kola anglické First Division (předchůdce Championship) a utkání se zapsalo do historie jako jediné, které kdy v Anglii muselo být předčasně ukončeno kvůli nedostatku hráčů na straně jednoho týmu. Jak k tomu došlo? Pojďme hezky popořadě.

Na zápase jako takovém nebylo dopředu nic moc speciálního, napětí se už nějakou dobu ale stupňovalo. Vzájemnou nevraživost nastartoval v předešlé sezoně útočník WBA Andy Johnson, tehdy ještě v dresu Nottinghamu Forest. Svým nevybíravým zákrokem loktem zlomil čelist a očnici Georgi Santosovi, záložníkovi Sheffieldu United, což si pamatoval on i fanoušci. V týdnech před zápasem potom ke zklidnění emocí nepomáhali ani samotní manažeři obou klubů Neil Warnock a Gary Megson, na kterých bylo vidět, že do utkání rozhodně nepůjdou s přehnaným respektem. Nikdo ale netušil, že to bude až taková divočina.

9. minuta

Začalo to pěkně zostra. Brankář Sheffieldu Simon Tracey totiž oslabil svůj tým hned v úvodu zápasu, když zahrál rukou mimo vápno a dostal červenou kartu. Neil Warnock musel reagovat a do hry tak šel náhradní gólman místo útočníka Petera Ndlovua. Sheffield má před sebou skoro celý zápas v deseti a o zápletku je postaráno.

18. minuta

West Bromwich využívá početní převahy a ujímá se vedení 1:0 gólem Scotta Dobbieho. Hostující fanoušci jsou v euforii, vždyť West Brom usiluje o postup do Premier League. Domácí fanoušci i lavička jsou naopak jako opaření a emoce začínají pracovat.

62. minuta

WBA konečně přidává druhý gól a Neil Warnock musí opět reagovat, jestli chce ještě se zápasem něco udělat.

64. minuta

Sheffield přichází s dvojím střídáním a na hřiště se dostávají Patrick Suffo a George Santos. Ano, druhý jmenovaný je ten, kterému v předchozí sezoně Andy Johnson zlomil čelist. Asi je vám jasné, že tohle nemůže dopadnout dobře.

65. minuta

Oba střídající hráči jsou na hrací ploše pouhou minutu, když přemotivovaný Santos nesmyslně nalítne oběma nohama napřed do Johnsona. Červená karta a Sheffield jde do devíti. Santosův faul rozpoutává potyčku, do které se zapojuje většina hráčů. Suffo, který se ještě nestihl ani zpotit, dostává za hlavičku Dereku McKinnesovi taky červenou, a stejně jako Santos musí po minutě na hřišti do sprch.

Blades pokračují s pouhými osmi hráči, nezbývá jim navíc už žádné střídání.

77. minuta

WBA kráčí k vítězství a zvyšuje na 3:0.

79. minuta

Zranění Michaela Browna znamená pro Sheffield další ránu. Zápas musí dohrát v sedmi.

82. minuta

Těžko říct, jestli přichází další rána, nebo vysvobození. Zranění hlásí Robert Ullathorne, další hráč Sheffieldu, kterému tak na hřišti zbývá posledních šest fotbalistů. Podle regulí FA ale nemůže pokračovat žádný zápas, ve kterém jednomu z týmů zbývá méně než sedm hráčů. Rozhodčí Wolstenholme tak osm minut před koncem řádné hrací doby ukončuje utkání.

Tři body i postup

Zápas skončil jasným průběžným vedením West Bromwiche Albion 3:0. Na tři body si ale museli Baggies ještě počkat. Podle pravidel FA totiž místo zachování výsledku mohlo dojít i k opakování zápasu. Rozhodnutí mělo přijít v následujících dnech.

Na tiskové konferenci vyjádřil Gary Megson svůj názor jasně: „Nic se opakovat nebude. Jestli budeme muset znovu jet na Bramall Lane, tak maximálně rozehrajeme a ze hřiště zase odejdeme. Působím ve fotbale od 16 let a teď je mi 42. V životě jsem nezažil něco tak ostudného.“

Nové číslo!

Kazí peníze nižší fotbalové soutěže? A jde to vůbec bez nich? V terénu se ptal Michal Kvasnica. / Jak se amatérské kluby perou s nedostatkem koučů? / Jaap Stam v rozhovoru vzpomíná na nezapomenutelné souboje s Janem Kollerem. / Legendy i outsideři, zápasy s desítkami i desítkami tisíc diváků. Roční tour po německých hřištích. / Mnichov nezapomněl, Češi ano. Dramatické osudy brankáře Ladislava Jiráska.

To chci!

Co Sheffield předvedl na hřišti, bylo opravdu nepřijatelné a trenér Neil Warnock byl dokonce obviňován z toho, že své hráče nabádal, aby předstírali zranění a zápas byl tak předčasně ukončen. Sám to ale popřel a jak se ukázalo, zranění byla skutečná. Brown už do konce sezony nenastoupil a Ullathorne absentoval v následujících čtyřech zápasech.

West Bromwichi byly nakonec po rozhodnutí FA zasloužené tři body přiděleny. Sheffield dostal pokutu 10 tisíc liber, Santos si za brutální zákrok vysloužil stopku na šest zápasů a stejně tak Suffo, který navíc musel zaplatit pokutu tři tisíce liber. Pokutě se nevyhnul ani manažer Neil Warnock za „nepřiměřené chování“ vůči čtvrtému rozhodčímu.

Přestože, jak řekl Megson v jednom z pozdějších rozhovorů, na hřišti bojoval jen jeden tým, zapsal se tento zápas navždy do historie jako Bitva o Bramall Lane. A jak nakonec dopadly oba týmy? Sheffield zakončil sezonu na 13. místě, zatímco West Brom se radoval z postupu do Premier League z 2. místa.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s