Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Vychytal i Čechy. Není snadné být odvážný, hájí řecký beton z Eura 2004

09. červenec 2024
Sdílejte:
Antonios Nikopolidis vychytal Řekům v roce 2004 senzační titul. Při pohledu na hru Anglie nebo Francie na právě probíhajícím Euru v Německu se na něj teď často vzpomíná. Mluvili jsme s Nikopolidisem právě i o tom, jakým způsobem se Řekové před 20 lety mistry Evropy stali.
Antonios Nikopolidis slaví postup přes Česko na Euru 2004.Foto: Profimedia

Když Mezinárodní federace fotbalové historie a statistiky IFFHS zveřejnila seznam nejlepších brankářů první dekády 21. století, řecká legenda Antonios Nikopolidis se umístil na 23. místě, přestože ve svých 25 letech ještě seděl na lavičce Panathinaikosu.

O osm let později se stal hvězdou světového formátu, když pomohl Řekům k senzačnímu vítězství na Euru v roce 2004. Takových hráčů, jako je Nikopolidis, bylo v řeckém národním týmu mnoho: nepříliš známých, ale zkušených. Legendami se stali až na turnaji v Portugalsku.

Ačkoli jim nikdo nevěřil ani na postup z těžké skupiny se Španělskem, Portugalskem a Ruskem, nakonec celý šampionát vyhráli a stali se jedním z největších překvapení fotbalové historie.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Brankář Nikopolidis se svými typickými šedinami byl jednou z nejvýraznějších postav řeckého týmu. Nyní je mu 53 let, ale u fotbalu zůstal i po konci hráčské kariéry – trénoval třeba řeckou reprezentaci do 21 let. Před jejím přátelským zápasem v Žilině se slovenským týmem poskytl rozhovor Football Clubu, v němž vzpomínal hlavně na rok 2004, vrchol své fotbalové kariéry.

„Věřili jsme si, měli jsme dobrý tým s kvalitními hráči. Byla to pro nás velká motivace, všichni jsme chtěli něco velkého dokázat. Naší velkou výhodou bylo, že jsme si rozuměli i mimo hřiště. To se projevilo i v samotných zápasech. Chtěli jsme celému světu dokázat, že v Řecku jsou dobří fotbalisté,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že Řekové všechny tři zápasy v play-off vyhráli pouze 1:0, byl Nikopolidis jedním z klíčových hráčů - vždy měl co dělat, aby udržel čisté konto. „Ano, často jsme vyhrávali 1:0 a většinou jsme ani neměli víc šancí na vstřelení gólu než soupeř," přiznává.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.