Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Nehrajte to jako Maroko, vzkazuje do Česka anglický expert. EURO vyhraje Německo, říká

13. červen 2024
Sdílejte:
„Pokud se jako národní tým rozhodnete, že nebudete důsledně presovat, bude teď velmi těžké přežít,“ říká v rozhovoru Jonathan Wilson z The Blizzard.
Tihle pánové určí, jak bude vypadat česká hra. Ivan Hašek a jeho asistent Jaroslav Köstl.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Jonathan Wilson je jedním z nejlepších fotbalových novinářů na světě. Pravidelně přispívá do britského deníku The Guardian a je zakladatelem časopisu The Blizzard.

Píše také o fotbalové taktice a historii. Napsal celkem 11 knih, z nichž nejznámější je Inverting The Pyramid o vývoji herních systémů. Kromě toho také hojně píše o střední a východní Evropě.

Už na začátku století vydal knihu Behind The Curtain (Za oponou) o fotbale v komunistických zemích a před několika lety k ní přidal The Names Heard Long Ago (Dávno slyšená jména) o vlivu Maďarska na světový fotbal.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Wilson nyní Football Clubu poskytl velký rozhovor před mistrovstvím Evropy. Hovoří v něm o šancích České republiky a Slovenska, o legendárních hráčích těchto zemí a o tom, jak by měly takticky přistoupit k zápasům proti favoritům svých skupin - Portugalsku a Belgii.

Jak by se Česko a Slovensko mohly na Euru takticky prosadit, a to i proti favoritům? Na posledním mistrovství světa jsme viděli zajímavý herní projev Maroka, které dokázalo porazit velikány a nakonec se dostalo až do semifinále. Je to dobrá isnpirace?

Podle mého názoru záleží na hráčích, které máte. Teď je mnohem těžší jen čekat hluboko a hrát v tom nízkém bloku. Když s takovou taktikou přijdete do zápasu s velkým favoritem, dřív nebo později přijde chyba v obraně nebo faul v šestnáctce. Viděli jsme to teď v přátelském utkání mezi Anglií a Bosnou. Bosna se také dlouho držela, ale pak přišlo přetahování o dres při rohovém kopu, faul a Anglie vyhrála snadno 3:0. To bylo pro Anglii velmi důležité. Pokud se v moderním fotbale rozhodnete jen bránit, bude to těžké, už jen kvůli rychlosti, jakou se dnes hraje. Musíte dostat míč pryč z vlastního šestnáctky.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.