Fotbal není jediným sportem, který probíhá na otevřeném venkovním hřišti i v opravdu nevlídných podmínkách. Zatímco pořadatelé turnajů se jim vyhýbají právě ukončením sezóny, sportovci jsou často nuceni se udržovat v kondici i mimo ni a využívají k tomu stejných sportovišť nebo alespoň obdobných prostor, vždy však venku. Obdobně je tomu například u golfu, jehož sezóna začíná brzo na jaře a vyžaduje tak speciální vybavení, aby bylo možné se po hřišti pohybovat. Fotbalová hřiště sice bývají vhodným způsobem upravena, takže pohyb po nich nebývá tak náročný, velkým problémem však bývá nízká teplota či případný sněhový poprašek nebo padající déšť se sněhem. Tomu je potřeba přizpůsobit jednak styl tréninku, jednak oblečení a další vybavení.
Pokud se teploty pohybují kolem bodu mrazu je dobré se před zahájením běžného fotbalového tréninku (tedy hry nebo herních stylů) mnohem více rozcvičit, rozdýchat a také zahřát. Kopání do míče, nebo jeho chytání v brankovišti je při nízkých teplotách velmi nepříjemné a může velmi rychle vést ke zraněním. Každý trénink by tak měl začínat delší rozcvičkou, rozklusáním a rozhýbáním všech svalů, které mají tendenci v zimě více tuhnout. S klasickým tréninkem je tak vhodné začít až po řádném prohřátí.
Ať už se chystáte jen na trénink nebo třeba na amatérskou hru, v zimních měsících je potřeba se na sport pořádně přiobléct. Při fotbale se sice hodně běhá a člověk se tak přirozeně zahřívá, chladné počasí však teplo od těla ihned odvádí a pokud nedisponuje dostatečnou bariérou, může mít trénink velmi negativní vliv na imunitu. Vybavení na zimní hraní fotbalu se tak dělí do dvou základních skupin – vhodné oblečení a doplňky. Základem správného oblečení je totiž pokrýt všechny odhalená místa, jak je to jen možné.
Způsob oblékání na zimní fotbalový trénink je velmi podobný oblečení na běhání v zimě. I v tomto případě se doporučuje oblečení vrstvit tak, aby bylo dosaženo maximálního komfortu a volnosti pohybu. Velmi žádoucí je tak pořízení termo nebo funkčního prádla, které doplní svrchní trička a kalhoty (nejčastěji se používají tepláky nebo kratší kalhoty s kompresním účinkem), jejichž pomocí pokryjete převážnou část těla (vybírat můžete například produkty značky 4f). Funkční oblečení je navrženo především tak, aby od těla odvádělo pot, je proto dobré jej ještě doplňovat vrstvou zajišťující tepelnou ochranu alespoň v horní úrovni – často se používá mikina nebo tlustší triko s dlouhým rukávem.
Některé části těla zůstávají i po oblečení odhalené – tyto se přikrývají právě zmíněnými doplňky. Do této kategorie se řadí především čelenky, čepice, nákrčníky či rukavice, ale také například podkolenky, které mohou sloužit jako další termo vrstva na funkčních kalhotách. Ve větších mrazech se doporučuje přidat i ochranu úst, která umožňuje volnější dýchání při námaze (tyto se také používají při běhu). Chcete-li se vybavit kompletně pro jakékoliv počasí, můžete zvolit set zimního oblečení, který často obsahuje vše potřebné. Inspirovat se můžete například na stránkách https://sportano.cz.
Nadstandardní platy, astronomické sponzorské smlouvy, vlastní značky. Jak se finanční realita fotbalistů proměnila oproti minulosti a proč klasický důchod pro hráče z elitních soutěží prakticky ztratil smysl?
Evropská liga má před sebou poslední kolo v ligové fázi. Plzeň v něm bude hrát o osmifinále a příštího soupeře. Zatím to vychází v play off na AS Řím nebo Ferencváros a o další kolo dál na Lyon a Tottenham. Řekneme si k tomu víc ve velkém přehledu k druhé nejprestižnější evropské soutěži.
Slavia je ze hry o postup v Evropské lize. K prohře v Soluni přispěla výrazně i penalta, po které šel PAOK do vedení. Odpískal ji rozhodčí Matej Jug správně?