Plavšič morálně selhal, říká Podaný v debatě o fotbalové kultuře

10. říjen 2022
Sdílejte:
Proč se už na fotbal nechodí v oblecích? Jak se sportovci vyrovnávají s agresivními komentáři na sítích? Čím se vyznačuje fotbalová kultura v Itálii, Brazílii a Indii? Co čeká ženský fotbal? A zažíváme soumrak klubismu? Na akci Setkání s Football Clubem jsme si povídali s Jakubem Podaným, Evou Bartoňovou a Janem Jiráněm.
Momentka z diskuze.Foto: Daniel Hamerník

Na konci září se v prostoru Magenta Experience Center v Arkádách Pankrác uskutečnilo první oficiální setkání Football Clubu. Kromě stálé redakce magazínu FC navštívila akci řada našich spolupracovníků a podporovatelů z fotbalové, kulturní a byznysové branže. Vrcholem večera byla panelová diskuze o fotbalové kultuře, ve které si s moderátorem Janem Pěruškou povídali bývalý fotbalista Jakub Podaný, herec Jan Jiráň a fotbalistka Eva Bartoňová.

V úvodní části debaty se řešily především emoce při dnešním fotbale. Herec Ypsilonky Jan Jiráň považuje fotbal za divadlo, takže ho mrzí rostoucí agresivita na stadionech, Jakub Podaný a Eva Bartoňová si zase posteskli nad toxicitou na sociálních sítích, se kterou se musejí profesionální sportovci vyrovnávat. Jejich doporučení pro kolegy je jasné – komentáře vůbec neřešit.

Jan Jiráň přidal historku o tom, jak se stal sparťanem, Eva Bartoňová zase mluvila o pozici dívek, které začínají s fotbalem. A Jakub Podaný rozebíral psychický tlak, kterému dnes čelí profesionální sportovci.

Hosté diskuze pak přidali své zkušenosti z (nejen) fotbalového prostředí v Indii, Itálii a Brazílii. Závěr večera patřil úvahám, zda dnes pro profesionální fotbalisty má klubismus ještě nějakou váhu a v čem se od sebe lišily nedávné přestupy mezi SpartouSlavií. Celou debatu si můžete poslechnout jako speciální vydání podcastu v naší sérii Football Club podcasty.

Číslo 22

Byli jsme za Kloppem v Liverpoolu, za Trpišovským v Edenu a za Zemanem ve Foggii. K tomu jsme od znalců historie a Baníku dali do kupy sadu textů ke sto letům tohoto spícího obra. Naše číslo 22 je v top formě.

To chci vidět!

Hlavní témata podcastu:

0:22 – Představení hostů.

1:51 – Fotbalová kultura: historie vs. současnost.

4:32 – Emoce na fotbale.

7:11 – Status ženského fotbalu.

9:26 – Fotbal jako divadlo.

12:13 – Tlak na psychiku fotbalistů.

16:35 – Ivan Mráz jako vzor aneb jak se stát fanouškem Sparty.

21: 45 – Kluci vs. holky na hřišti. Fotbalové vzory a ženská Liga mistryň.

28:40 – Fotbal v Indii.

34:48 – Jan Jiráň s československými „Chilany“ v Brazílii.

42:42 – Konec klubismu? Přestupy mezi Spartou a Slavií.

FC podcasty najdete na:

Apple Podcasts,

Google Podcastech,

Spotify,

- a také u nás na webu.


  Projděte si také fotky ze setkání:

  Související články

  Hašek prohrál spor se Spartou. Musí jí zaplatit téměř 2,5 milionu

  Mezinárodní arbitráž definitivně vyřešila téměř tři roky trvající spor mezi Spartou a Martinem Haškem mladším. Ten dal výpověď neoprávněně.

  Zprávy

  Messi proti Maradonovi. Radost proti Mexiku ukazuje, že hraje o všechno

  Argentinský kapitán Lionel Messi sice o víkendu svému týmu vystřelil šanci na přežití v turnaji, pokud se ale chce vyrovnat Maradonovi, musí v Kataru dovést Argentinu až na samotný vrchol.

  MS Katar

  Proč chybí Češi v Kataru? Šilhavého tým nemá jasný plán jako Dánsko nebo Wales

  Češi se nedostali do Kataru i proto, že nemají pevné herní základy. Jaké jsou možnosti, když hrajete s jasně daným stylem, ukazují Dánsko a Wales. Tedy země s podobným potenciálem jako Česko, se kterými by se reprezentace měla porovnávat.

  Taktika
  Popup se zavře za 8s