Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Rozhodující den pro český koeficient. Potřebujeme pomoc z Polska

23. únor 2023
Sdílejte:
Vysvětlíme vám, co se dnes nesmí stát, aby Česko stále mělo šanci na pět týmů v evropských pohárech za rok a půl. Když nám bude štěstí hodně přát, můžeme naopak mít první patnáctku už dnes jistou.
Losování evropských pohárů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Dnešní odvety play-off Evropské ligy a Evropské konferenční ligy mají speciální náboj i pro Česko, a to i když české kluby skončily v Evropě už na podzim. Dnes totiž Česko může v tabulce koeficientů UEFA, která se počítá pro nasazení týmů do pohárů v sezoně 2024/25, spadnout mimo první patnáctku.

To by nejspíš znamenalo, že i dál budou hrát evropské poháry jen čtyři české týmy a ne pět, což by patnáctá příčka i v prvním roce po změně hracího modelu pohárových soutěží měla garantovat.

Česko je aktuálně čtrnácté, ale jen o desetinky bodů před Norskem a Ukrajinou. Oběma těmto státům stačí z dnešních zápasů jakýkoli bod, aby šly před Česko.

Norsko v konferenční lize reprezentuje Bodø/Glimt, které hraje v Polsku s Lechem Poznaň. První zápas skončil remízou 1:1. Stejný výsledek by Norsko poslal před Česko. Kdo chce pět českých týmů v Evropě, bude tedy dnes fandit Lechu.

Výchozí pozice Ukrajiny proti Česku je ještě lepší než ta norská. Ukrajina má v Evropské lize Šachtar a v konferenční lize Dnipro. Také Ukrajině stačí jedna remíza na posun před Česko. Šachtar před týdnem vyhrál 2:1 nad Rennes a dnes ho čeká odveta ve Francii. Dnipro prohrálo první zápas na Kypru s Larnakou 0:1.

Chcete pět českých týmů v Evropě?

Ideální scénář pro Česko a jeho co nejvyšší pozici v tabulce koeficientů je, že dnes vypadne po prohrách Bodø/Glimt, Dnipro i Šachtar. Pak by byla minimálně patnáctá pozice pro nasazování do pohárů na sezonu 2024/25 jistá. A reálná by zůstávala i šance na uhájení čtrnáctého místa. Naopak jakékoli body pro Norsko a Ukrajinu zároveň dnes znamenají, že Česko se s patnáctkou loučí.

Kdyby bodoval jen jeden z dvojice zmíněných států, tak do hry vstupuje ještě momentálně sedmnácté Dánsko. To má od Česka větší odstup a Midtjylland by kromě postupu přes Sporting Lisabon teď v play-off Evropské ligy (první zápas v Portugalsku byl 1:1), musel výrazně bodovat i v dalším kole, v osmifinále.

Jestli chcete znát detaily, jak se koeficientový boj o patnáctku počítá, tak pokračujte na text z minulého týdne:

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Club podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s