Rozhodující den pro český koeficient. Potřebujeme pomoc z Polska

23. únor 2023
Sdílejte:
Vysvětlíme vám, co se dnes nesmí stát, aby Česko stále mělo šanci na pět týmů v evropských pohárech za rok a půl. Když nám bude štěstí hodně přát, můžeme naopak mít první patnáctku už dnes jistou.
Hodně týmů, hodně míčků.Foto: Profimedia

Dnešní odvety play-off Evropské ligy a Evropské konferenční ligy mají speciální náboj i pro Česko, a to i když české kluby skončily v Evropě už na podzim. Dnes totiž Česko může v tabulce koeficientů UEFA, která se počítá pro nasazení týmů do pohárů v sezoně 2024/25, spadnout mimo první patnáctku.

To by nejspíš znamenalo, že i dál budou hrát evropské poháry jen čtyři české týmy a ne pět, což by patnáctá příčka i v prvním roce po změně hracího modelu pohárových soutěží měla garantovat.

Česko je aktuálně čtrnácté, ale jen o desetinky bodů před Norskem a Ukrajinou. Oběma těmto státům stačí z dnešních zápasů jakýkoli bod, aby šly před Česko.

Norsko v konferenční lize reprezentuje Bodø/Glimt, které hraje v Polsku s Lechem Poznaň. První zápas skončil remízou 1:1. Stejný výsledek by Norsko poslal před Česko. Kdo chce pět českých týmů v Evropě, bude tedy dnes fandit Lechu.

Výchozí pozice Ukrajiny proti Česku je ještě lepší než ta norská. Ukrajina má v Evropské lize Šachtar a v konferenční lize Dnipro. Také Ukrajině stačí jedna remíza na posun před Česko. Šachtar před týdnem vyhrál 2:1 nad Rennes a dnes ho čeká odveta ve Francii. Dnipro prohrálo první zápas na Kypru s Larnakou 0:1.

Chcete pět českých týmů v Evropě?

Ideální scénář pro Česko a jeho co nejvyšší pozici v tabulce koeficientů je, že dnes vypadne po prohrách Bodø/Glimt, Dnipro i Šachtar. Pak by byla minimálně patnáctá pozice pro nasazování do pohárů na sezonu 2024/25 jistá. A reálná by zůstávala i šance na uhájení čtrnáctého místa. Naopak jakékoli body pro Norsko a Ukrajinu zároveň dnes znamenají, že Česko se s patnáctkou loučí.

Kdyby bodoval jen jeden z dvojice zmíněných států, tak do hry vstupuje ještě momentálně sedmnácté Dánsko. To má od Česka větší odstup a Midtjylland by kromě postupu přes Sporting Lisabon teď v play-off Evropské ligy (první zápas v Portugalsku byl 1:1), musel výrazně bodovat i v dalším kole, v osmifinále.

Jestli chcete znát detaily, jak se koeficientový boj o patnáctku počítá, tak pokračujte na text z minulého týdne:

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s