Koupit předplatné webu

Rozhodující den pro český koeficient. Potřebujeme pomoc z Polska

23. únor 2023
Sdílejte:
Vysvětlíme vám, co se dnes nesmí stát, aby Česko stále mělo šanci na pět týmů v evropských pohárech za rok a půl. Když nám bude štěstí hodně přát, můžeme naopak mít první patnáctku už dnes jistou.
Losování evropských pohárů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Dnešní odvety play-off Evropské ligy a Evropské konferenční ligy mají speciální náboj i pro Česko, a to i když české kluby skončily v Evropě už na podzim. Dnes totiž Česko může v tabulce koeficientů UEFA, která se počítá pro nasazení týmů do pohárů v sezoně 2024/25, spadnout mimo první patnáctku.

To by nejspíš znamenalo, že i dál budou hrát evropské poháry jen čtyři české týmy a ne pět, což by patnáctá příčka i v prvním roce po změně hracího modelu pohárových soutěží měla garantovat.

Česko je aktuálně čtrnácté, ale jen o desetinky bodů před Norskem a Ukrajinou. Oběma těmto státům stačí z dnešních zápasů jakýkoli bod, aby šly před Česko.

Norsko v konferenční lize reprezentuje Bodø/Glimt, které hraje v Polsku s Lechem Poznaň. První zápas skončil remízou 1:1. Stejný výsledek by Norsko poslal před Česko. Kdo chce pět českých týmů v Evropě, bude tedy dnes fandit Lechu.

Výchozí pozice Ukrajiny proti Česku je ještě lepší než ta norská. Ukrajina má v Evropské lize Šachtar a v konferenční lize Dnipro. Také Ukrajině stačí jedna remíza na posun před Česko. Šachtar před týdnem vyhrál 2:1 nad Rennes a dnes ho čeká odveta ve Francii. Dnipro prohrálo první zápas na Kypru s Larnakou 0:1.

Chcete pět českých týmů v Evropě?

Ideální scénář pro Česko a jeho co nejvyšší pozici v tabulce koeficientů je, že dnes vypadne po prohrách Bodø/Glimt, Dnipro i Šachtar. Pak by byla minimálně patnáctá pozice pro nasazování do pohárů na sezonu 2024/25 jistá. A reálná by zůstávala i šance na uhájení čtrnáctého místa. Naopak jakékoli body pro Norsko a Ukrajinu zároveň dnes znamenají, že Česko se s patnáctkou loučí.

Kdyby bodoval jen jeden z dvojice zmíněných států, tak do hry vstupuje ještě momentálně sedmnácté Dánsko. To má od Česka větší odstup a Midtjylland by kromě postupu přes Sporting Lisabon teď v play-off Evropské ligy (první zápas v Portugalsku byl 1:1), musel výrazně bodovat i v dalším kole, v osmifinále.

Jestli chcete znát detaily, jak se koeficientový boj o patnáctku počítá, tak pokračujte na text z minulého týdne:

Související články

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie
Popup se zavře za 8s