Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Rozhodující den pro český koeficient. Potřebujeme pomoc z Polska

23. únor 2023
Sdílejte:
Vysvětlíme vám, co se dnes nesmí stát, aby Česko stále mělo šanci na pět týmů v evropských pohárech za rok a půl. Když nám bude štěstí hodně přát, můžeme naopak mít první patnáctku už dnes jistou.
Losování evropských pohárů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Dnešní odvety play-off Evropské ligy a Evropské konferenční ligy mají speciální náboj i pro Česko, a to i když české kluby skončily v Evropě už na podzim. Dnes totiž Česko může v tabulce koeficientů UEFA, která se počítá pro nasazení týmů do pohárů v sezoně 2024/25, spadnout mimo první patnáctku.

To by nejspíš znamenalo, že i dál budou hrát evropské poháry jen čtyři české týmy a ne pět, což by patnáctá příčka i v prvním roce po změně hracího modelu pohárových soutěží měla garantovat.

Česko je aktuálně čtrnácté, ale jen o desetinky bodů před Norskem a Ukrajinou. Oběma těmto státům stačí z dnešních zápasů jakýkoli bod, aby šly před Česko.

Norsko v konferenční lize reprezentuje Bodø/Glimt, které hraje v Polsku s Lechem Poznaň. První zápas skončil remízou 1:1. Stejný výsledek by Norsko poslal před Česko. Kdo chce pět českých týmů v Evropě, bude tedy dnes fandit Lechu.

Výchozí pozice Ukrajiny proti Česku je ještě lepší než ta norská. Ukrajina má v Evropské lize Šachtar a v konferenční lize Dnipro. Také Ukrajině stačí jedna remíza na posun před Česko. Šachtar před týdnem vyhrál 2:1 nad Rennes a dnes ho čeká odveta ve Francii. Dnipro prohrálo první zápas na Kypru s Larnakou 0:1.

Chcete pět českých týmů v Evropě?

Ideální scénář pro Česko a jeho co nejvyšší pozici v tabulce koeficientů je, že dnes vypadne po prohrách Bodø/Glimt, Dnipro i Šachtar. Pak by byla minimálně patnáctá pozice pro nasazování do pohárů na sezonu 2024/25 jistá. A reálná by zůstávala i šance na uhájení čtrnáctého místa. Naopak jakékoli body pro Norsko a Ukrajinu zároveň dnes znamenají, že Česko se s patnáctkou loučí.

Kdyby bodoval jen jeden z dvojice zmíněných států, tak do hry vstupuje ještě momentálně sedmnácté Dánsko. To má od Česka větší odstup a Midtjylland by kromě postupu přes Sporting Lisabon teď v play-off Evropské ligy (první zápas v Portugalsku byl 1:1), musel výrazně bodovat i v dalším kole, v osmifinále.

Jestli chcete znát detaily, jak se koeficientový boj o patnáctku počítá, tak pokračujte na text z minulého týdne:

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s