Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

Má Krasniqi na Birmančeviće s Haraslínem? Datový expert mu věří

16. září 2024
Sdílejte:
Kosovský reprezentant má ve Spartě těžký úkol. Výhledově má být náhradou za nebezpečná sparťanská křídla. Jak moc má už teď blízko k Birmančevićovi s Haraslínem? Prošli jsme data.
Ermal KrasniqiFoto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Ermal Krasniqi přišel do Sparty s jasným úkolem. Aby neztrácela nic ze své údernosti v momentě, kdy na hřišti nejsou nebezpeční křídelníci Veljko Birmančević a Lukáš Haraslín.

„Ermala přivádíme kvůli jeho typologii. Je to pohyblivý, dynamický hráč. V některých zápasech, zejména v soutěžích UEFA, jsme cítili, že nám chybí víc rychlosti – a Ermal nám v tomto ohledu pomůže,“ uvedl Krasniqiho ve Spartě její sportovní ředitel Tomáš Rosický. „Je to tahový, náběhový fotbalista, který je zvyklý hrát na více pozicích v ofenzivě. Pro soupeře je nebezpečný také tím, že umí gól dát i připravit,“ dodal Rosický k letní posile z Rapidu Bukurešť.

Úřadující mistr za vytáhlého křídelníka podle informací rumunských médií zaplatil částku lehce přesahující dva miliony eur (zhruba 50 milionů korun).

Partner Football Clubu

Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na EuroSpartaGirlPowerSázkařský koutek.

Krasniqi od té doby zasáhl do většiny sparťanských zápasů – čtyřikrát v základu, sedmkrát jako náhradník. Dostat se napevno do startovací jedenáctky je v tuhle chvíli pro Krasniqiho velmi náročné. Birmančević s Haraslínem jsou produktivními tahouny Sparty. Krasniqi se tak do základu podívá zatím v zápasech, kdy oba první sparťanští křídelníci potřebují odpočívat nebo šetřit síly. Krasniqi tak byl dosud v základu v odvetě s Shamrocekm, kdy Sparta už měla postup vlastně jistý, a pak v ligových zápasech s Jabloncem, Slováckem a Hradcem, které se hrály termínově blízko k rozhodujícím zápasům v play off o Ligu mistrů.

Krasniqi tak má zatím ve Spartě funkci, s jakou i on musel počítat. Dělá náhradníka Birmančevićovi s Haraslínem a má výhled na to, že až minimálně jeden z nich Spartu opustí, zabere si pro sebe jejich místo.

Má na to, být do budoucna jejich plnohodnotnou náhradou? „Trajektorie jeho osobní výkonnosti je vzestupná. Je velmi podobným hráčem s Haraslínem a Birmančevićem - důrazný a přímočarý s míčem. Je dominantní, pokud jde o přebírání míče a driblování. Jeho obrovskou předností je samozřejmě rychlost,“ říká Jakub Kadrnožka, analytik datové společnosti Opta.

„Jde o to, co se od něj očekává - Birmančevićových 30 ligových přímých gólových účastí (góly + asistence) od jeho příchodu do Sparty (začátek minulé sezony) se zdá být pro Krasniqiho neúměrné, a dokonce i Haraslínových 21 je podstatně víc než Krasniqiho 13 ve stejném časovém horizontu. Otázka pro něj zní: dokáže stabilizovat svou hru a využít své rychlosti k dosažení vyšší produktivity? Můj závěr je, že to zvládne, protože si na ligu bude stále víc zvykat a spolupráce s krajanem Albionem Rrahmanim mu bude neobyčejně nápomocná,“ pokračuje Kadrnožka.

Dodává také, že od Krasniqiho čeká, že zvýší svou produktivitu tím, že bude víc využívat své nejsilnější části hry, tedy driblink a obcházení soupeřů. I když má v lize aktuálně odehráno méně minut než oba jeho konkurenti na křídlech, má víc driblinků než oba dohromady – 14. Haraslín je na deseti a Birmančević na třech. Nicméně u Birmančeviće to vypadá na krátkodobý výpadek v téhle činnosti, když v minulé sezoně patřil do top 10 české ligy v počtu driblinků.

Odkud čekat Krasniqiho zásahy? Mapa ukazuje, odkud asistoval a skóroval v minulé ligové sezoně za Rapid Bukurešť. / Zdroj: Opta

Krasniqimu tedy zatím především chybí produktivita jeho konkurentů. Birmančević má v této sezoně v Chance lize 0,76 gólu na 90 odehraných minut a Haraslín 0,69 gólu. Krasniqi je na 0,31. Loni byl zhruba na stejném čísle i za celou sezonu v rumunské lize.

Na oba hráče zaostává i ve střelbě - jeho 3,5 střely je méně než 5,5 střely Bimančeviće a 4,3 střely Haraslína. Abychom byli spravedliví, ve střelách na branku jsou přibližně vyrovnaní (1,6). „Je třeba, aby ze svého herního času vytěžil maximum,“ říká Kadrnožka.

Krasniqi si stále zvyká na fyzickou náročnost české ligy. I když se oproti minulé sezoně zlepšil v soubojích, stále nedosahuje ani 54% úspěšnosti Haraslína. Na druhou stranu je už teď na průměru Sparty s celkovou úspěšností soubojů 49 % a je nad Birmančevićovými 44 %.

Zlepšit by se měl i v přesnosti přihrávek. Haraslín je podle dat Opty celkově na 80 % a u přihrávek na polovině soupeře má 75 %, Krasniqi je teď na 70 a 72 %, což zhruba odpovídá jeho číslům z Kluže a Rapidu.

Krasniqi má zatím v aktuální sezoně české ligy také mnohem méně dotyků v soupeřově pokutovém území za 90 minut. Haraslín i Birmančević jsou na 10,2, Krasniqi na 6,3. „Pokud jim chce konkurovat v produktivitě, musí to zlepšit,“ říká Kadnožka.

V počtu vytvořených šancí na 90 minut je ale naopak lídrem této trojice. Podle dat Opty jich pro spoluhráče vytvořil 2,5 (což je na jeho úrovni z loňské sezony rumunské ligy), zatímco Haraslín je na rovných 2 a Birmančević na 1,15. Pokud sledujete zápasy Sparty pravidelně, asi se vám vybaví momenty ze závěru zápasu prvního kola s Pardubicemi, kde šel Krasniqi sám na bránu, mohl nahrávat dobře postaveným spoluhráčům a místo toho střílel a nedal. Mohl mít asistence nebo ještě vyšší číslo u vytvořených šancí, případně i góly, kdyby své střely proměnil. Dojem z toho ale většinový fanoušek neměl nejlepší, i když v datech si nasbíral plusové body za střely.

„Jde o to, že zakončení zatím nevypadá jako jeho nejsilnější stránka. Nemá tolik střel a dotyků s míčem ve vápně jako Birmančević s Harslínem, což je klíčové pro produktivitu, ale ve vytváření šancí má opravdu nadstandartní čísla. Aby nahradil produktivně ty dva, musel by se vrátit ke svým číslům, jaká měl naposledy v kosovské lize v dresu Ballkani,“ shrnuje vše Kadrnožka. Například v sezoně 2021/22 dal Krasniqi 16 gólů a k tomu přidal tři asistence za 33 zápasů v kosovské lize.

Krasniqi začal ve Spartě nadějně. Stále za sebou ale má malou porci zápasů (i s předkoly Ligy mistrů zasáhl do 11 utkání a má z nich bilanci 1 gól a 2 asistence). Pokud si ve Spartě tenhle 26letý kosovský reprezentant zvykne, a ještě zvýší svou produktivitu z minulých let, má předpoklady Birmančeviće s Haraslínem jednou nahradit. Typologicky je jim podobný, stejně jako Srb dokáže hrát na obou stranách hřiště. Nezbytné ale je, aby se dál zlepšoval. Současný Krasniqi na úrovni prvních sparťanských voleb na křídla zatím není.

Ermal Krasniqi – data z rumunské Ligy I 2023/24 a Chance ligy 2024/25

Kategorie Sezona 2023/24 Sezona 2024/25
Odehraných minut po přepočtu na 90 minut 64 41
V základu/Odehraných zápasů 22/29 3/7
Góly po přepočtu na 90 minut 0,29 0,31
Asistence po přepočtu na 90 minut 0,24 0,31
Celkový počet střel/Střely na bránu na 90 minut 2,1/0,9 3,5/1,6
Driblinky po přepočtu na 90 minut 3,4 4,4
Úspěšnost v soubojích 43 % 49 %
Přesnost přihrávek 70 % 68 %
Doteky s míčem v útočném pokutovém území na 90 minut 4 6,3
Vytvořené šance na 90 minut 2,4 2,5
Zdroj: Opta

Související články

Konferenční liga ve velkém přehledu. Tabulka a další zápasy

Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?

Evropské poháry

Slavia - Sparta v TV: kdo vysílá 312. derby pražských S živě?

První derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty v aktuální sezoně bude na programu v neděli 6. října v rámci 11. kola základní části Chance ligy. Kde sledovat derby Slavia - Sparta živě?

Televize

Kdo vyhraje derby S a šlágr Bundesligy? Sázkařské tipy na víkend

V tradičních víkendových analýzách zajímavých zápasů napříč Evropou se přes Prahu vydáváme do Německa, Itálie a Anglie.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s