„Jmenuji se Leah Williamsonová a vyhrála jsem s Anglií mistrovství Evropy. V době, kdy jsem zrovna měla menstruaci.“
Těmito slovy odstartovala obránkyně anglického národního týmu novou kampaň. Ženský tým Arsenalu se ve spolupráci s Persilem snaží destigmatizovat menstruaci a potíže spojené s ní a jinými gynekologickými obtížemi v ženském sportu.
Pro samotnou Williamsonovou to není poprvé, co téma otevírá. V roce 2022 si splnila sen, když jako kapitánka dovedla Lionesses k výhře na domácím mistrovství Evropy. Navíc na domácí půdě ve Wembley, kam na finále dorazil rekordní počet lidí. Nejen pro Williamsonovou, která za Arsenal hraje od svých devíti let a fotbalu zasvěcuje celý život, šlo jistě o pohádku a splněný sen.
Nemuselo tomu tak ale vůbec být.
Fortuna je jedním z leaderů v oblasti kurzových sázek a online her, na českém trhu působí už od roku 1990. Kromě špičkového produktu a zákaznického servisu se dlouhodobě zaměřuje i na podporu sportu, včetně toho ženského. Mimo jiné je tradičním partnerem reprezentačního týmu žen, před startem letošní sezony se stala titulárním sponzorem nejvyšší ženské fotbalové soutěže, která nese jméno FORTUNA=LIGA.
Zisk vysněného triumfu jí mohla překazit endometrióza, kterou anglická obránkyně trpí. Jde o gynekologické onemocnění, které mimo jiné způsobuje silnou menstruaci doprovázenou bolestivými křečemi. To navíc ještě zhoršil otřes mozku, který utrpěla krátce před Eurem a který má na silné menstruační křeče také vliv.
„Celý turnaj jsem se bála, že místo na hřišti se budu v bolestech svíjet v koupelně. Kolikrát se mi stalo, že jsem jen ležela, nemohla se hýbat a už bylo pozdě vzít si nějaké prášky,” svěřila se po vyhraném turnaji mistryně Evropy magazínu Women's Health.
„Endometrióza může mít významný vliv na kariéru žen, které sportují. Pro sportovkyně to může znamenat omezení v tréninkovém procesu, horší regeneraci nebo dokonce zvýšené riziko zranění. A v neposlední řadě nahlodávání její psychiky,” vysvětlila Football Clubu kapitánka pražské Slavie Diana Bartovičová. Ta se vedle fotbalové kariéry věnuje i fyzioterapii, kterou vystudovala.
Ženské zdraví si zaslouží stejnou pozornost jako například prevence zranění nebo správná výživa. Nakonec jdou velmi často ruku v ruce. Zvláště u fotbalu, který je kolektivním sportem. Přestože mužské i ženské tělo mají podobné potřeby v podobě kvalitního spánku a stravy, stále jsou tady zvláštní aspekty, na které je třeba brát zřetel.
„Fotbal je kolektivní sport a přizpůsobovat tréninkový plán každé jedné hračce individuálně by bylo velmi náročné. Vše je ale o domluvě. Klub se snaží vytvořit ideální podmínky pro trénovaní, regeneraci a v poslední době dbá i na výživu. Trenérský tým se pak snaží individualizovat prevenci proti zraněním na základě různých testovaní,” popisuje Bartovičová situaci ve Slavii.
Do budoucna se pak podle jejích slov nabízí možnost pro gynekologickou fyzioterapii, která by hráčkám ve spoustě případů určitě pomohla.
Téma ženského zdraví se zdá být pořád tabu. Proto se hráčky Arsenalu ve spolupráci s Persilem rozhodly téma nasvítit. Pot, tráva a bláto jsou součástí hry. Ale co krev? „Když ji mám na tričku, jsem hrdinka. Ale když mám krev na trenýrkách, tak je to jiný příběh,” říká jedna z Kanonýrek Beth Meadová.
Kampaň cílí primárně na mladé sportovkyně, které se třeba kvůli menstruaci stydí chodit na tělocvik, protože se bojí, že „protečou“. Podle průzkumu provedeného v souvislosti s aktuální kampaní šest z deseti britských dívek záměrně vynechává tréninky právě kvůli obtížím spojeným s menstruací.
Co jim vzkazují hvězdy Arsenalu? „Nestyď se. Ukazuje to schopnost našeho těla, a to je něco, na co můžeš být pyšná. Starej se o něj a chraň ho,” říká Leah Williamsonová.
„Pocity strachu a studu jsou přirozené. Na druhou stranu miluješ sport a pohyb a bylo by smutné se v tu chvíli těchto věcí vzdát,” navazuje kapitánka Kim Littleová s tím, aby se dívky tyto věci nebály probírat s lidmi, kterým důvěřují. Jedině tak se prolomí tabu.
Hráčky Arsenalu, které navíc domácí zápasy hrají v bílých kraťasech, jsou ohledně menstruace dost otevřené. „Stalo se to snad každé z nás a půlka světa si toho ani nevšimla,” říkají hráčky, které se na poli ženského fotbalu účastní velkých a sledovaných turnajů. Ať už v rámci klubu nebo jako reprezentantky svých domovin.
Snahu problém zviditelnit a nebát se o něm mluvit oceňuje i Diana Bartovičová. „Co se týče menstruace, buďte informované o svém těle, menstruaci a dalších hormonálních změnách, které ovlivňují váš výkon. Aspoň jednou ročně se zajímejte o svůj krevní obraz, sledujte hladiny hormonů, hemoglobinu a železa. Menstruační cyklus je naprosto běžná součást našeho života, proto se o něm nestyďte a nebojte mluvit,” radí zkušená hráčka a zároveň dodává, že nejdůležitější ze všeho je prevence a naslouchání vlastnímu tělu.
„Navštěvujte pravidelně gynekologa, pokud nastane nějaký problém, nebo cítíte diskomfort, obraťte se na fyzioterapeuta, popřípadě psychologa. Velký důraz klaďte na správnou výživu a dostatek spánku, protože regenerace je pro nás opravdu klíčová,” uzavírá Diana Bartovičová.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?
Vyznáte se v aktuálním fotbalovém dění? I to prověří tento kvíz. Projdeme si přední fotbalové ligy a vy nám řeknete, jestli už v nich znají svého mistra.