Věřím, že už si nedovolí. Za napadení rozhodčích padly pokuty i zákazy činnosti

13. září 2022
Sdílejte:
Zápas pražské 1. B třídy skončil napadením rozhodčích i delegáta. Vzduchem létaly ostré nadávky, pěsti a domácí si podle zápisu pro napadené připravili i uličku hanby. Napadený rozhodčí v rozhovoru potvrzuje, že podává trestní oznámení.
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Sobotní zápas 1. B třídy mezi Jižním městem Chodov a Klánovicemi by za normálních okolností byl zajímavý maximální tím, že hosté vyhráli stejně jako Slavia nad Českými Budějovicemi o den později 6:1. To by se ale na Twitteru nesměl objevit zápis z utkání.

Devatenáctiletý rozhodčí Matyáš Hanzlík v něm popisuje, co se strhlo poté, co ve druhém poločase vyloučil jednoho z domácích hráčů za hrubé nesportovní chování. Konkrétně mělo podle rozhodčího na jeho adresu padnout následující: „Ty jsi fakt čů*ák?". Delegát Pavel Sýkora pak zaznamenal další slova vyloučeného, která měl pronést směrem k rozhodčímu: „Taková ku*da nemůže pískat!“

Následoval další konflikt s jedním z domácích náhradníků, který atmosféru na zápase, kde bylo podle oficiální statistiky 55 diváků, dále vyhrotil. Po zápase rozhodčího i delegáta napadli fyzicky i verbálně nejen místní fanoušci, ale třeba i předseda domácího klubu a pořadatel. Rozhodčí dostal při odchodu ze stadionu kromě jiného pěstí do obličeje.

Vše se dohraje tento čtvrtek u disciplinární komise Pražského fotbalového svazu. „V obecné rovině můžu sdělit, že klub je odpovědný za své jednání. Pokud by se prokázaly činy, ze kterých je podezřelý, může mu hrozit pokuta až 100 tisíc korun, uzavření hřiště na dobu až šesti měsíců a povinnost sehrát utkání bez přítomnosti diváků a zároveň strpět zvýšený dohled orgánů Pražského fotbalového svazu na své náklady,“ řekl Football Clubu předseda komise Richard Beneš.

Další tresty mohou na jednání disciplinární komise padnout pro lidi, kteří jsou členy fotbalové asociace. Za prokázané fyzické napadení je až dvouletý trest zákazu činnosti, za prokázané vyhrožování nebo hrubé vulgární útoky hrozí zákaz až na devět měsíců.

„Ke konkrétnímu případu se budu schopný vyjádřit až po zasedání disciplinární komise, tak aby nebylo dotčeno právo všech dotčených se vyjádřit. Ve čtvrtek odpoledne vydáme rozhodnutí, do té doby ctěme presumpci neviny,“ dodává Beneš.

Sekretář chodovského klubu Andrea Lodinová Football Clubu potvrdila, že zástupci klubu na jednání komise dorazí. Na svém webu dnes Jižní město Chodov vydalo prohlášení, kde kromě jiného uvádí: „Mediální tlak je pochopitelně velmi značný, a byť popsané události neodpovídají skutečnému průběhu incidentu, tak je z naší strany tato nepříjemná a neomluvitelná situace zavrženíhodná.“

Pokuta i zavřený stadion

Aktualizace k 22. září: Disciplinární komise Pražského fotbalového svazu nakonec o trestech rozhodla s týdenním zpožděním, protože zástupci klubu JM Chodov předložili nové video k prozkoumání. Trestům tím nezabránili. Za urážky a napadení rozhodčích a delegáta bude platit klub JM Chodov (pokuta 80 tisíc Kč) i jeho předseda a pořadatel zápasů (20 a 25 tisíc Kč). Klub má také na šest zápasů uzavřený stadion a předseda Miroslav Holinka zákaz činnosti na 8 měsíců. Podrobnosti najdete ve zprávě na webu Pražského fotbalového svazu.

Football Club mluvil přímo s Hanzlíkem, který v rozhovoru říká, že dnes či zítra podává spolu s delegátem zápasu Pavlem Sýkorou trestní oznámení. Věcí se tedy nebudou zabývat jen fotbaloví vyšetřovatelé.

Hanzlíka podpořil Radek Příhoda, předseda komise rozhodčích. „Pozval jsem ho na oběd. Napsal jsem mu, ať se ozve, až bude v pohodě. Jde o morální podporu, chci mu lidsky pomoct,“ řekl Příhoda Football Clubu. Ten ze své pozice šéfa ligových sudí nemůže zasahovat do současného případu, který spadá pod Pražský fotbalový svaz.

Pro Hanzlíka je podpora důležitá, v rozhovoru kromě jiného otevřeně mluví o obavách, které ho od sobotního zážitku provázejí.

Co váš nos?

Vlastně už v pořádku. Hned po zápase ze soboty na neděli jsem nemohl spát a rušil jsem delegaci na nedělní zápasy. V neděli mi bylo špatně, bolela mě hlava a břicho. Zajel jsem raději na pohotovost na Karlovo náměstí, kde mi odebrali krev a udělali CT hlavy. Naštěstí je všechno v pořádku, cítím se líp a žádnou fyzickou újmu nemám. Spíš jde o psychiku.

Počítáme koeficienty: Česko je v klíčové patnáctce. Kdo nás ohrožuje?

Česko má po předkolech evropských pohárů velkou šanci, že se po dvou sezonách se čtyřmi týmy vrátí k pětinásobnému zastoupení. A můžeme se dostat ještě výš. Projděte si sumář koeficientových počtů před startem skupin včetně přehledu týmů, které zůstávají nejbližším soupeřům ve hře.

Přečíst

Rozumím, takové napadení neudělá nikomu dobře. Jakou máte chuť do dalšího pískání?

Odradit se nenechám, chci pískat dál. Hned na příští víkend mám další utkání. Vedoucí akademie rozhodčích mi říkal, že mám talent a že by byla škoda, kdybych přestal. Já si to myslím taky, zvlášť kdyby to bylo kvůli takovým lidem.

Na čtvrteční disciplinární komisi, která celou věc bude řešit, vyrazíte?

Lidé z komise mi několikrát volali. Vzhledem k tomu, že na ni jdou zástupci Chodova, tak jim ode mě stačí vyjádření po telefonu. Komise o všem ví, je v kontaktu se všemi lidmi, kteří tam v sobotu byli.

Kromě jiného, jste v rámci veřejné podpory dostal od Radka Příhody, šéfa ligových rozhodčích, pozvánku na oběd. Využijete jí?

Ano, před chvílí jsem mu odepisoval, že rád dorazím.

Jak dlouho pískáte?

Začal jsem v roce 2019, hned jak mi bylo 15 let, což je dolní hranice. Na jaře jsem si dal pauzu, protože jsem maturoval a chtěl jsem se dostat na vysokou, což se mi povedlo. Od srpna jsem znovu začal. Mám licenci A pro rozhodčí, kteří splní pravidlové testy a fyzické prověrky a kteří pískají nižší soutěže. Pak je ještě licence P pro profesionální rozhodčí.

Chcete se dostat výš?

Vidím šanci na postup a chtěl bych ji využít, pokud na to budu mít. Chci i při vysoké škole pískat, co to bude.

Hrajete i fotbal?

Nehraju a nehrál jsem. Hrál jsem florbal, ale vždy jsem byl fanoušek fotbalu. Fascinovali mě rozhodčí a v 15 letech jsem si řekl, že to zkusím. Ve florbale mi to přišlo jako nuda, fotbal mě lákal víc. Poslal jsem si přihlášku, pozvali mě a proškolili, tak jsem začal pískat.

Máte už za sebou nějakou podobnou zkušenost jako teď na Chodově?

Inzultaci určitě ne, ale nějakou červenou kartu za hrubé výrazy už jsem dal. Přijde mi, že po covidu se to děje ještě víc, že společnost zhrubla. Doufám, že i tím, když o tom budeme mluvit, se to omezí.

V zápisu mě kromě toho, v jak hrubém prostředí jste se s kolegy rozhodčími a delegátem ocitli, zaujala situace, kdy jste hráči na lavičce udělil žlutou kartu za to, že k vám pronesl: „To si děláš srandu.“ Nebylo to přísné?

Obhájil bych si to čistě pravidlově: za projevy proti výrokům rozhodčích, se má dávat žlutá karta. Šlo o situaci, kdy jsem písknul faul a on na mě začal křičet. Asistent u laviček mě zavolal, že takhle projevoval nespokojenost, tak jsem mu dal žlutou kartu. Věděl jsem, že šlo o pána, který je trenér a dvě kola zpátky dostal červenou kartu za to, že nadával hrubě rozhodčímu. Od disciplinární komise dostal trest do konce listopadu na vykonávání funkce trenéra a do zápisu se zapsal jako náhradník. Věděli jsme o něm, říkal toho také víc, proto dostal žlutou kartu.

Kolegové v médiích už psali o tom, že chystáte trestní oznámení. Podal jste ho už?

Finišujeme s ním a budeme ho podávat dnes nebo zítra. Sepisuje ho delegát Pavel Sýkora, podáváme ho spolu, protože jsme byli oba napadení.

Nemáte po tom, co jste na Chodově zažil, z těch lidí strach, což by bylo pochopitelné?

V neděli jsem byl radši celý den doma a v pondělí, když jsem cestoval po Praze, jsem si říkal: co když tady potkám nějakého člověka z Chodova a bude mi to chtít vrátit. Nebo, co když si mě najde na příštím utkání, protože delegace jsou veřejné. Trochu strach mám, nebudu lhát. Ale věřím, že jak se o tom teď dost mluví, tak už si nikdo nic nedovolí.

Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.

Kupuju!

Související články

Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?

Česká liga

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava
Popup se zavře za 8s