Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Brněnská otočka. Zbrojovku má Zábranský, Svoreň i Bartoněk už promluvili

Aktualizováno
25. duben 2024
Sdílejte:
Pavel Svoreň to nebude. Novým většinovým vlastníkem Zbrojovky Brno se překvapivě stane bývalý hokejista a majitel Komety Libor Zábranský.
Libor ZábranskýFoto: Anna Vavríková / Mafra / Profimedia

Původní plán, který Zborojovka oficiálně oznámila v půlce března, byl, že zítra, tedy 26. dubna, klub definitivně doladí převod většinového podílu do rukou Pavla Svoreně z finanční skupiny Portiva. Hotovo je o den dřív a nový většinový vlastník Zbrojovky je nakonec jiný – Libor Zábranský, kterého čeští sportovní fanoušci dobře znají jako majitele hokejové Komety Brno nebo jako asistenta Kariho Jalonena z bronzového mistrovství světa v roce 2022. Kometu v roli generálního manažera a trenéra přivedl ke dvěma titulům mistra extraligy v letech 2017 a 2018.

„S Václavem Bartoňkem (dosavadní většinový vlastník Zbrojovky, který je v klubu od roku 2013) nás pojí dlouholeté vazby, oba kluby jsou a musí být v symbióze. V minulosti Vašek pomohl Kometě a je tedy logické, že já teď pomůžu Zbrojovce. Cílem je vytvořit mezi oběma kluby synergii a naplnit potenciál. Do budoucna se nabízí i myšlenka vybudování společného tréninkového centra, což by mohlo výrazným způsobem posunout zejména mládež. Nechci ale příliš předbíhat, musíme jít krok po kroku,“ uvádí Zábranský a dodává: „Rozhodně je mi velkou ctí, že mohu stanout v čele tradičního moravského klubu, který už 111 let reprezentuje město Brno i celou jižní Moravu.“

„S ohledem na sportovní úspěchy a stabilitu Komety Brno věřím, že se jedná o nejlepší řešení pro Zbrojovku a její fanoušky. Libor Zábranský dlouhodobě a usilovně prokazuje, že mu na brněnském sportu záleží, a proto mu Zbrojovku můžu s klidným svědomím a důvěrou předat. Doufám, že toto ocení i fanoušci, kteří jsou nedílnou součástí klubu,“ říká Václav Bartoněk.

Libor Zábranský přebírá 80% podíl vlastnictví klubu, vše teď podle klubového prohlášení dotahují právníci. Cenu transakce neuvádí a mimochodem o Pavlu Svoreňovi, který Football Clubu ještě v půlce dubna potvrdil, že počítá s převzetím většinového podílu ve Zbrojovce, se zmíněné prohlášení na webu Zbrojovky vůbec nezmiňuje.

„Celá řada lidí se na mě obrací se žádostí o stanovisko. Dejte mi a mým kolegům prosím alespoň krátký čas. Zatím se omezím na konstatovaní, že největším poraženým budou oba sportovní kluby a z komedie je zaděláno na tragédii. I přesto, Vzhůru Brno!“ uvedl Svoreň ve čtvrtek bezprostředně po oznámení prodeje Zbrojovky Zábranskému na sociální síti X. Portiva, kterou Svoreň zastupuje, loni v létě nabyla ve Zbrojovce minoritní podíl a plán byl, že Svoreň přes společnost Česká sportovní rozvojová do konce prvního čtvrtletí roku 2024 získá v klubu většinu. Jednání ale vázla a už dřív to v jednu chvíli vypadalo na krach. Teď k němu došlo definitivně.

Svoreň je přitom v tuto chvíli dál i na webu Zbrojovky veden jako člen vedení, konkrétně jako místopředseda představenstva. Předsedou je Bartoněk. O tom, jak bude vedení Zbrojovky nově vypadat, klub ve zprávě, kde ohlašuje nového většinového vlastníka, nemluví. Neuvádí ani, komu bude patřit zbývajících 20 % akcií klubu. To Bartoněk specifikoval až v sobotním rozhovoru s Deníkem. „Půl procenta mají drobní akcionáři a já zatím zůstávám se čtrnácti a půl procenty. Důvodem je přechodová fáze k mému absolutnímu konci, protože operační pole zákonů a legislativy našeho státu to vyžaduje.“ Zbylých pět procent má Regionální hospodářská komora, která do klubu vstoupila loni v létě spolu se Svoreněm.

Svoreň už ve Zbrojovce podíl nemá, jak řekl v pátečním rozhovoru s webem Czechcrunch: „Z kraje týdne mi bylo jen oznámeno, ať odprodám zpátky svůj minoritní podíl, jinak se nehneme z místa. A já nemám žádný zájem blokovat Zbrojovku. Zbrojovka v současné chvíli potřebuje jít nějakým směrem, ať už jakýmkoliv, hlavně nebýt zakonzervovaná. Pokud bych se tu měl dohadovat další týdny o tom, jestli mi ji někdo prodá, nebo ne, tak s ohledem na stav klubu a také toho, že potřebuji řídit celou skupinu Portiva, jsem se rozhodl z transakce odstoupit a ve čtvrtek, tedy včera, svou minoritu prodal. Z osobního hlediska jsem zklamaný. Z byznysového pohledu je svaté právo prodávajícího neprodat. Ideálně by to ale mělo být řečeno dříve než v situaci, ve které se nacházíme.“

„Nemůžou být výhrady vůči mé osobě, že jsem se choval proti nějakým smluvním vztahům, gentlemanství a tak dál. Pan Svoreň měl čas, aby splnil, k čemu se zavázal ve smlouvě, aby se zpožděním dva a půl měsíce doplatil druhou polovinu za pětadvacet procent akcií. Pak může platit výzva o předání dalších šestatřiceti procent akcií. Ne naopak,“ řekl Bartoněk v sobotním rozhovoru pro Deník.

Když se dřív mluvilo o těžkostech jednání vstupu Svoreně do Zbrojovky, byl jako jeden z důvodů uváděn fakt, že se měl Bartoněk jen těžko vzdávat možnosti klub i dál řídit. „Trvám na tom, že jestliže jsem se loni v létě rozhodl, že se nebudu dál v životě zabývat fungováním fotbalového klubu, tak to platí. Určité pochybnosti, které se objevovaly, byly prostě mylné a liché,“ řekl k tomu Bartoněk Deníku.

Teď tedy, především pro brněnské fanoušky, kteří jsou dlouhodobě s působením Bartoňka nespokojení, zůstává otázkou, kdo Zbrojovku pod novým majitelem povede. Dodejme, že třetím členem představenstva je v současnosti sportovní ředitel Zdeněk Psotka.

Třeba bývalý hráč Zbrojovky a brněnský patriot Milan Švancara novinku vítá. „Majitel pan Bartoněk prodává Zbrojovku člověku, který je úspěšný na pozici majitele a manažera hokejové Komety. Libor Zábranský je tvrdý a pracovitý manažer, klub je v dobrých rukou. Navíc je znalý regionu, partnerů nebo politické situace,“ řekl pro Sport.cz.

Reakce na sociálních sítích Zbrojovky jsou ale spíš negativní a mnozí fanoušci jsou přesvědčeni, že se v klubu nic zásadního nezmění a dál v něm bude rozhodovat Bartoněk. Za všechny to shrnul fanouškovský účet druhého druholigového klubu z Brna:

Zábranský s Bartoňkem se znají dlouho. „V minulosti jsem byl členem dozorčí rady Zbrojovky, stejně jako byl Vašek v dozorčí radě Komety. Už přes deset let úzce spolupracujeme i na úrovni Unie sportovních klubů města Brna. Pravidelně se setkáváme s majiteli a zástupci dalších klubů, debatujeme a jednotně chceme brněnskému sportu pomoct,“ říká Zábranský.

Naznačil, jaké má se Zbrojovkou plány. „Nikdo nemůže čekat zázraky na počkání. Bude to především o tvrdé a systematické práci, ale za tu dobu, co se pohybuju ve sportovním, podnikatelském a politickém prostředí, jsem načerpal dost zkušeností na to, abych tuto situaci společně se svým týmem zvládl. Přebírám rozhodující pravomoc a chci naplnit potenciál, který ve Zbrojovce dřímá. Zároveň bych rád zdůraznil, že na mém vztahu ke Kometě se nic nemění,“ uvádí novým majitel Zbrojovky. Ta loni sestoupila z první ligy a momentálně se jí nedaří ani ve druhé, kde je po 24 kolech desátá s osmibodovou ztrátou na barážovou příčku.

Zábranský je také zastupitel Brna (jako nestraník za ODS). A tamní magistrát v areálu výstaviště staví multifunkční halu pro téměř 13 tisíc lidí, kde bude hrát i Kometa. Hotová má být v roce 2026. A ve stejném areálu by zhruba do deseti let mělo město postavit i nový stadion pro 20 až 25 tisíc lidí. Na něm by zas měla hrávat Zbrojovka.

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s