Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Zlatý míč v tramvaji i hvězda ve výtahu. Vzpomínky na stříbrné legendy

17. červen 2023
Sdílejte:
V roce 1962 kráčela touto dobou reprezentace Československa ke stříbru na mistrovství světa. O padesát let později se v Brazílii legendární fotbalisté potkali a jejich vzpomínky do povídky sepsal herec Ypsilonky a fotbalista Hvězdného prachu Jan Jiráň.
Josef Masopust na momentce ze stříbrného MS 1962.Foto: Jaroslav Skála / Profimedia

Zhasla světla. Letadlo stoupá z londýnského letiště Heathrow strmě mezi mraky. Metr po metru šplhá výš a výš k opálovému nebi. Jen co jeho špička protrhla bílé cíchy zčeřených mraků, ocitli jsme se v bílé, hebké nekonečnosti. Tak takhle to vypadá těsně pod hvězdami. Tu a tam se opona mraků rozhrne a pod námi se jako zvlněné prostěradlo objevuje Atlantický oceán. Dnes je celý zachumlaný do nekonečných metrů látky s modrotiskem. Zářící hvězdy se třou o trup stříbrného letadla. Deset tisíc metrů nad zemí je slyšet slabé tóny zvonků. To hvězdný prach padá do mraků jako sněhové vločky do peřin.

Na palubě letadla společnosti AZUL Brazilian Airlines je příjemná atmosféra. Většina cestujících jsou Brazilci, kteří se vracejí ze světa domů. Mezi nimi sedí také pět Čechoslováků. Legendy fotbalového nebe. Hrdinové slavných vítězství i statečných porážek. Kdysi se těmto mužům přezdívalo stříbrní Chilané. Proto, že v roce 1962 v Santiagu de Chile vybojovali na fotbalovém mistrovství světa stříbrné medaile.

Masopust, Tichý, Mašek, Jelínek a Štibranyi! Naše stříbrné hvězdy. Hrdinové mého dětství, jejichž fotografie jsem si vystřihoval a lepil nad postel, tu sedí vedle mě. Po padesáti letech od památného finále mezi Československem a Brazílií se v São Paulu se potkají žijící hráči obou týmů.

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.