Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Zlatý míč v tramvaji i hvězda ve výtahu. Vzpomínky na stříbrné legendy

13. leden 2024
Sdílejte:
V roce 1962 dokráčela reprezentace Československa ke stříbru na mistrovství světa. O padesát let později se v Brazílii legendární fotbalisté potkali i s Máriem Zagallem, který před týdnem ve věku 92 let zemřel, a jejich vzpomínky do povídky sepsal herec Ypsilonky Jan Jiráň.
Josef Masopust na momentce ze stříbrného MS 1962.Foto: Jaroslav Skála / Profimedia

Zhasla světla. Letadlo stoupá z londýnského letiště Heathrow strmě mezi mraky. Metr po metru šplhá výš a výš k opálovému nebi. Jen co jeho špička protrhla bílé cíchy zčeřených mraků, ocitli jsme se v bílé, hebké nekonečnosti. Tak takhle to vypadá těsně pod hvězdami. Tu a tam se opona mraků rozhrne a pod námi se jako zvlněné prostěradlo objevuje Atlantický oceán. Dnes je celý zachumlaný do nekonečných metrů látky s modrotiskem. Zářící hvězdy se třou o trup stříbrného letadla. Deset tisíc metrů nad zemí je slyšet slabé tóny zvonků. To hvězdný prach padá do mraků jako sněhové vločky do peřin.

Na palubě letadla společnosti AZUL Brazilian Airlines je příjemná atmosféra. Většina cestujících jsou Brazilci, kteří se vracejí ze světa domů. Mezi nimi sedí také pět Čechoslováků. Legendy fotbalového nebe. Hrdinové slavných vítězství i statečných porážek. Kdysi se těmto mužům přezdívalo stříbrní Chilané. Proto, že v roce 1962 v Santiagu de Chile vybojovali na fotbalovém mistrovství světa stříbrné medaile.

Masopust, Tichý, Mašek, Jelínek a Štibranyi! Naše stříbrné hvězdy. Hrdinové mého dětství, jejichž fotografie jsem si vystřihoval a lepil nad postel, tu sedí vedle mě. Po padesáti letech od památného finále mezi Československem a Brazílií se v São Paulu se potkají žijící hráči obou týmů.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.