Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Vytáhl by Messi na vrchol skotskou ligu? Američané doufají, že ano

19. říjen 2023
Sdílejte:
Obdivovaný Argentinec rozjel americký experiment. O fotbal jde u jeho přestupu na Floridu až v druhé řadě. Dohoda o podílu z prodeje práv na přenosy z MLS je revoluční. Otázka ale je, jestli Messi dokáže v USA to, na co nestačili Zlatan, Beckham ani Pelé. Odpovědi jsme hledali přímo ve Spojených státech.
S desítkou na vrchol?Foto: Profimedia

„Vysvětlete mi, jak tohle mohl být ofsajd!?“ křičí rozezlený trenér u postranní čáry na asistenta rozhodčího s praporkem nad hlavou. Jde o hodně – jeho tým hraje rozhodující zápas o záchranu v anglické Premier League. „Ne, vážně, jak to, že je to ofsajd? Já tomu pořád nerozumím,“ pokračuje kouč s výrazným knírem a jeho rozčilení volně přechází v upřímné rozpaky nad podivným pravidlem, které za celou sezonu nepochopil.

Jde o jednu ze scén, které baví diváky seriálu Ted Lasso z produkce Apple TV. Stejnojmenný hlavní hrdina, úspěšný kouč amerického fotbalu z Kansasu, dostane bez jakékoli zkušenosti s evropským fotbalem angažmá v AFC Richmond, fiktivním týmu z anglické nejvyšší soutěže. Na pozadí této bizarní zápletky se odvíjejí příběhy osobního života hlavních postav. Zároveň seriál diváka nenásilně vtahuje do fungování fotbalové kabiny a vůbec do světa fotbalového byznysu.

Peníze! Peníze!

Fotbal bez peněz dělat nejde. Rozebíráme to v novém čísle tištěného FC. Hlavní téma je 130letá Sparta, ale druhý blok textů je byznysový. Luděk Mádl popisuje, proč bohaté Čechy láká fotbal, i když se v něm dobrý byznys moc dělat nedá. Luboš Brabec rozebírá vzestup Bayernu a díváme se i na zoubek sázkařských podfuků.

To chci!

První série běžela v roce 2020, letos tvůrci představili třetí řadu. Mezitím společnost Apple uzavřela unikátní mediální partnerství s americkou Major League Soccer, profesionální soutěží evropského fotbalu v USA. Koupila výhradní celosvětová vysílací práva na tuto soutěž na celé desetiletí. A do toho přišel Lionel Messi, který má od Apple dostávat finanční podíl z prodeje televizních balíčků obsahujících přenosy z MLS. Soutěž se s jeho příchodem stala mnohem větší atrakcí a kdekoli na světě ji teď jde sledovat právě jen s Apple TV.

Je to všechno pečlivě budovaná obchodní strategie, jejíž korunovací Messi je? Připravoval si Apple komediálním seriálem publikum pro nákup a vysílání MLS? Byl Ted Lasso v obývácích celého světa jen předvojem Lea Messiho v růžovém dresu Interu Miami?

I o tom se teď povídá v amerických hospodách a nejsou to teorie úplně scestné. Vždyť postavu kouče amerického fotbalu přesazeného z prérií Kansasu rovnou do Premier League ztvárnil herec a producent Jason Sudeikis poprvé už před deseti lety. Aby propagoval a představil evropský fotbal americkému publiku, když stanice NBC Sports koupila vysílací práva na anglickou Premier League pro území Spojených států.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.